یادداشت

حذف و اضافه در دقایق پایانی

گزارش روند انتخابات هیأت مدیره اسکودا؛

سید صادق اردوبادی ـ انتخابات هیأت‌مدیره اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در بیست و دومین روز از ماه آبان و در اولین روز نشست سراسری کانون‌های وکلا در شهر شیراز برگزار شد. انتخاباتی که در آن مرتضی شهبازی‌نیا موفق شد برای یک دوره دوساله دیگر ریاست اسکودا را عهده‌دار شود.

یکی از حاشیه‌های جالب توجه این انتخابات که به صورت الکترونیکی برگزار شد، انصراف برخی نامزدها و جایگزین شدن برخی دیگر تا روز انتخابات بود. اگرچه آخرین لیستی که توسط اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری منتشر شد، خبر از رقابت هفده نامزد از  یازده کانون وکلای دادگستری می‌داد، لیکن این لیست تا دقایقی پیش از برگزاری انتخابات دستخوش تغییر ‌شد و از هفده نفر یه چهارده نفر کاهش یافت.

از جمله این تغییرات کاندیداتوری لحظه آخری دکتر شهبازی‌نیا و دکتر پزشکی (نائب‌رئیس اسکودا) چند هفته پس از انتشار لیست نامزدهای انتخاباتی بود. بر این اساس مرتضی شهبازی‌نیا در روز ۱۸ آبان با ارسال نامه‌ای به علی پزشکی خبر از کاندیداتوری خود برای ریاست اسکودا داد. نامه‌ای که یک روز پیش از برگزاری انتخابات پاسخی متقابل یافت و علی پزشکی نیز در نامه‌ای به مرتضی شهبازی‌نیا نامزدی خود را برای کسب سمت نائب‌رئیسی اسکودا اعلام کرد.

گرچه در لیست اولیه اسامی نامزدها، نام دکتر علیرضا آذربایجانی، دکتر عباس کریمی و دکتر جعفر کوشا به چشم می‌خورد، دو تن از این سه حقوقدان برجسته تا پیش از آغاز انتخابات انصراف خود را اعلام کردند و رقابت نهایی میان دو نامزد (دکتر کوشا و دکتر شهبازی‌نیا) صورت گرفت.

نتیجه این مرحله از رقابت پیروزی رئیس فعلی اسکودا بود و دکتر شهبازی‌نیا با کسب ۹۵ رای از مجموع ۱۳۴ رأی ماخوذه برای یک دوره دو ساله دیگر به‌عنوان رییس اسکودا انتخاب شد.

اما روند انتخاب نواب رئیس و بازرسان اسکودا از حساسیت بیشتری برخوردار بود. در این دوره بر اساس آخرین آمار ارائه شده ۶ نفر برای انتخاب نایب‌رئیسی اول و دوم و ۶ نفر نیز برای احراز سمت بازرس اصلی و علی‌البدل این نهاد به رقابت با یکدیگر پراختند که در مرحله اول هیچ‌یک از داوطلبان نتوانستند حائز حداقل رأی لازم برای احراز این سمت‌ها شوند.

نهایتاً در دور دوم دکتر علی پزشکی به‌عنوان نایب‌رییس اول و ابراهیم کیانی به‌عنوان نایب رییس دوم اسکودا برگزیده شدند. همچنین از بین داوطلبان احراز سمت بازرسی نیز امیرحسین سجادیه به‌عنوان بازرس اصلی و حسین حجتی به‌عنوان بازرس علی‌البدل اسکودا از سوی رأی‌دهندگان انتخاب شدند.

گفتنی است دوره جدید هیأت رئیسه اسکودا از دی ماه شروع به کار خواهد نمود. دوره‌ای که تلاش وافر هیأت مدیره جهت حفظ استقلال و استیفای حقوق کانون‌های وکلا را می‌طلبد.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا