گفت و گو

به هیچ وجه امیدی به اصلاح و تحول در قوه قضاییه نمی‌رود مگر اینکه اخلاق در دستگاه حفظ شود

گفتگوی وکیل علیزاده طباطبایی با ایلنا

وکلاپرس– وکیل علیزاده طباطبایی با اشاره به انتصاب حجت الاسلام مصدق به عنوان معاون اول قوه قضاییه، اخلاق مداری و انتصابات شایسته را لازمه اصلاح در قوه قضاییه برشمرد.

به گزارش وکلاپرس و به نقل از ایلنا وکیل سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز ضرورت تدریس اخلاق قضایی در دانشکده های حقوق و علوم قضایی گفت: در برخی از قضات ما به اخلاق اسلامی پایبند نیستند و آزادی مطبوعات را یکی از راهکار های پیشگیری از وقوع جرم و کنترل فساد عنوان کرد.

 اخلاق به قضات آموزش داده نشده است

وکیل علیزاده طباطبایی با اشاره به انتصاب حجت الاسلام مصدق به عنوان معاون اول قوه قضاییه گفت: به هیچ وجه امیدی به اصلاح و تحول در قوه قضاییه نمی‌رود مگر اینکه اخلاق در دستگاه حفظ شود. متاسفانه در دانشکده‌های حقوق و علوم قضایی، اخلاق قضایی تدریس نمی‌شود و گاهی برخی از قضات ما به اخلاق اسلامی پایبند نیستند. این اولین قدم است که از رئیس و معاونان قوه قضاییه تا قضات و کادر قضایی، کلاس اخلاق داشته باشند. بزرگان دین نیز همواره تاکید می‌کردند که ما به معلم اخلاق احتیاج داریم.

بیشتر بخوانید:

این وکیل دادگستری گفت: من به دولت نیز این توصیه را می‌کنم. وظیفه قانونی بازپرس، قضاوت بی‌طرفانه بین متهم و دادستان است اما بازپرس‌های ما بدون دلیل به متهم توهین می‌کنند و بی‌ضابطه عمل می‌کنند و این موضوع به این دلیل است که هرگز اخلاق به قضات آموزش داده نشده است.

انتخاب آقای مصدق را به فال نیک بگیریم

علیزاده طباطبایی بیان کرد: انتخاب آقای مصدق به عنوان معاون اول نشان می‌دهد که آقای اژه‌ای بنا ندارد رویه و روال گذشته را ادامه دهد و ما باید این موضوع را به فال نیک بگیریم.

اگر مطبوعات آزاد باشند می‌توان فساد را کنترل کرد

وی خاطرنشان کرد: آقایانی که شعار انتقادپذیری می‌دهند، باید دست مطبوعات را باز بگذارند. اگر مطبوعات آزاد باشند می‌توان فساد را کنترل کرد اما اگر مطبوعات آزاد نباشند و نتوانند مفاسد را افشا کنند، قوه قضاییه با مشکل مواجه می‌شود.

وظیفه قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است

طباطبایی در پایان اعلام کرد: مقصر اغلب جرائمی که رخ داده و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی همین عدم آزادی‌ها برای افشای مفاسد است. وظیفه قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است. قوه قضاییه کجا بوده که این مقدمات طی سالیان دراز فراهم شده و منجر به وقوع جرم شده است؟ بنابراین باید امر پیشگیری از وقوع جرم را جدی بگیرند.

منبع: ایلنا

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا