اخبار صنفیویژه

صندوق حمایت وکلا قادر به تأسیس شرکت تجاری و خرید املاک شد

وکلاپرس ـ بر اساس آخرین اصلاحی که هیأت وزیران دولت حسن روحانی درخصوص آیین نامه ماده ۸ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا اعمال کرده، صندوق حمایت وکلا قانوناً امکان تأسیس شرکت تجاری و خرید ملک را به دست آورده است.

به گزارش وکلاپرس، بر اساس اصلاحیه‌ آیین ­نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا که اخیراً در روزنامه رسمی منتشر شده ، هیأت وزیران دولت حسن روحانی در آخرین روزهای کاری خود ماده ۱۷ آیین نامه مذکور را اصلاح کرده است.

بیشتر بخوانید: سهم وکلای دادگستری از حق بیمه صندوق حمایت از ۸ به ۱۱ درصد افزایش یافت

تا پیش از این اصلاح، بر اساس ماده ۱۷ آیین نامه ماده ۸ قانون «تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری» این صندوق تنها اختیار و اجازه سرمایه گذاری از طریق تودیع سپرده نزد بانک‌های ایرانی یا خرید اوراق مشارکت را داشت.

در ماده ۱۷ قدیم آمده بود: صندوق باید وجوه صندوق را (دریافتی‌ها پس از کسر پرداختی‌ها) از طریق تودیع سپرده نزد بانک‌های ایرانی یا خرید اوراق مشارکت نگهداری و بهره برداری کند.

امکان جدید صندووق حمایت؛ تأسیس یا مشارکت در شرکت‌های تجاری و خرید ملک

حال بر اساس اصلاحیه‌ای که در تاریخ ۳ مرداد ۱۴۰۰ در آیین نامه مذکور لحاظ شده است، صندوق حمایت وکلا اجازه تأسیس شرکت ­های تجاری مبتنی بر سرمایه یا مشارکت در شرکت­ های تجاری دیگر را یافته است و علاوه بر این «صندوق می­ تواند طبق نظر مجمع املاک مورد نظر خود را خریداری نماید.»

در ماده ۱۷ اصلاحی آیین ­نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا آمده است:

صندوق باید وجوه را از طریق تودیع سپرده نزد بانک ­های معتبر ایرانی مورد تصویب مجمع عمومی یا خرید اوراق مشارکت و سایر اوراق مشابه با تضمین دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری و بهره ­برداری کند.

همچنین می ­تواند حداکثر تا چهل درصد (۴۰%) درآمد خالص سالانه را از طریق تأسیس شرکت ­های تجاری مبتنی بر سرمایه یا مشارکت در شرکت­ های تجاری دیگر بر مبنای دستـورالعملی که به تـصویب مجمع عمومی، خواهد رسید سرمایه گذاری نماید.

صندوق می ­تواند طبق نظر مجمع املاک مورد نظر خود را خریداری نماید.

بیشتر بخوانید: نایب رییس صندوق حمایت وکلا: وکلا نیز مانند سایر مردم به ترتیب رده سنی در حال دریافت واکسن هستند

در ادامه متن کامل اصلاحیه آیین نامه ماده ۸ را که در روزنامه رسمی منتشر شده است، خواهید خواند:

اصلاح آیین ­نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری

هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۵/۳ به پیشنهاد شماره ۱۳۴۸۸ مورخ ۱۴۰۰/۴/۱۴ وزارت دادگستری و به استناد ماده (۸) اصلاحی قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری ـ مصوب ۱۳۷۵ ـ تصویب کرد:

آیین­ نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری موضوع تصویب ­نامه شماره ۸۱۸۱۷/ت۱۷۹۸۵هـ مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۲۶ و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می ­شود:

۱ـ در بندهای (الف) و (ب) ماده (۱)، عبارت­ های “هشت درصد” و “چهار درصد” به ترتیب به عبارت­ های “یازده درصد” و “یک درصد” اصلاح و عبارت “با رعایت تبصره ماده (۱) قانون” حذف می­ شود.

۲ـ ماده (۱۲) به شرح زیر اصلاح و در تبصره آن، قبل از عبارت “کارافتادگی” عبارت “مستمری از” الحاق می ­شود:

ماده۱۲ـ در صورت فوت بیمه ­شده ­ای که نسبت به پرداخت حق بیمه­ ها در سه سال آخر حیات اقدام نکرده باشد، چنانچه بازماندگان وی که واجد شرایط مذکور در ماده (۱۹) این آیین ­نامه باشند و حق بیمه ­های معوقه را به نرخ روز و با احتساب سهم کانون به صندوق پرداخت نمایند، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت.

۳ـ ماده (۱۷) به شرح زیر اصلاح می­ شود:

ماده۱۷ـ صندوق باید وجوه را از طریق تودیع سپرده نزد بانک­ های معتبر ایرانی مورد تصویب مجمع عمومی یا خرید اوراق مشارکت و سایر اوراق مشابه با تضمین دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری و بهره ­برداری کند. همچنین می ­تواند حداکثر تا چهل درصد (۴۰%) درآمد خالص سالانه را از طریق تأسیس شرکت­ های تجاری مبتنی بر سرمایه یا مشارکت در شرکت ­های تجاری دیگر بر مبنای دستـورالعملی که به تـصویب مجمع عمومی، خواهد رسید سرمایه­ گذاری نماید. صندوق می ­تواند طبق نظر مجمع املاک مورد نظر خود را خریداری نماید.

معاون اول رئیس‎ جمهور ـ اسحاق جهانگیری

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا