اخبار بین المللیویژه

گزارشگر ویژه سازمان ملل : حمله به قاسم سلیمانی نقض قوانین بین الملل بود

وکلاپرس ـ «اگنس کالامار»،‌ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، ترور سردار شهید سلیمانی توسط ارتش آمریکا را غیر قانونی و نقض قوانین بین‌الملل دانست.

به گزارش وکلاپرس، اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای اعدام‌های فراقضایی، سریع یا خودسرانه گفت که آمریکا در توضیح حمله به کاروان حامل سردار قاسم سلیمانی و اثبات ادعایش مبنی بر وجود «تهدیدی جاری یا قریب‌الوقوع» علیه منافعش، نتوانسته شواهد کافی ارایه دهد.

کالامار در گزارشی که در آن خواستار پاسخگویی برای ترورهای هدفمند با پهپادهای نظامی و وضع مقررات برای تسلیحات شده بود، گفت که حمله پهپادی آمریکا که منجر به ترور سردار سلیمانی شد، نقض منشور ملل متحد بود.

ارائه گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

به نوشته رویترز کالامار در گزارشی که در آن خواستار «پاسخگویی» برای قتل‌های هدفمند با پهپادهای نظامی و وضع مقررات بیشتر برای تسلیحات شده، گفت که حمله آمریکا به سردار سلیمانی، «نقض» منشور ملل متحد بود. وی در گفت‌وگو با رویترز گفت که جهان در زمانی حساس و یک نقطه عطف احتمالی در ارتباط با استفاده از پهپادها قرار دارد و این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدامی نمی‌کند و جامعه بین‌الملل، آگاهانه یا ناآگاهانه، سکوت پیشه کرده است.

بیشتر بخوانید: تحریم دیوان بین المللی کیفری واکنش های بین المللی را برانگیخت

آن گونه که رویترز دو روز پیش از انتشار گزارش کالامار می‌نویسد، این نماینده سازمان ملل تاکید کرده که در پرونده کشته شدن شهید قاسم سلیمانی برای اولین بار بوده که یک دولت از اصل دفاع از خود برای توجیه حمله به یک شخصیت دولتی در خاک یک کشور ثالث استفاده می‌کند. او همچنین نوشته است: «[شهید سردار] سلیمانی مسئول راهبردها و اقدامات نظامی ایران در سوریه و عراق بود. اما در نبود تهدید قریب الوقوع حقیقی برای جان افراد، روند اقدام ایالات متحده غیرقانونی بود.»

کالامار قرار است روز پنجشنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه کند تا کشورهای عضو درباره اینکه چه اقدامی در این رابطه صورت بگیرد، بحث کنند. آمریکا دو سال پیش این شورا را ترک کرد.

بیشتر بخوانید: کانون وکلای بین المللی تحریم ICC را محکوم کرد

آمریکا به بهانه اینکه شورای حقوق بشر بارها علیه اشغالگری و نقض حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی موضع‌گیری کرده، مدعی است رویکرد ضدیهودی و ضداسرائیلی در این شورا حاکم است و به همین دلیل از این شورا خارج شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا