دیدگاه

رئیس کانون اصفهان: شناساندن این اصل که وکالت از شخص به مفهوم تایید جرم و بی‌قانونی نیست، می تواند تا حد زیادی از هجمه‌ها علیه وکلا بکاهد

وکلاپرس- رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان یکشنبه گذشته مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۲۵ در جلسه هیات مدیره این کانون با تشریح جزئیاتی از همایش «بایسته‌های حمایت از وکلای در معرض خطر» در خصوص  وکلای در معرض خطر نکاتی را بیان کرد.

به گزارش وکلاپرس همایش «بایسته‌های حمایت از وکلای در معرض خطر»  پنجشنبه گذشته به میزبانی کانون وکلای دادگستری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیران نهاد وکالت، برخی از نماینده های مجلس و مدعوین بین المللی برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

حسین ادیب روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۲۵ در هجدهمین جلسه هیأت مدیره این کانون در بیان جزئیات این همایش گفت: روز پنج شنبه مورخ ۲۲ تیرماه همایش «بایسته‌های حمایت از وکلای در معرض خطر؛ دفاع از وکیل و نهاد وکالت، چالش‌ها و ظرفیت‌ها» به همت کانون وکلای دادگستری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد با هدف بیان مخاطرات جسمی، روحی و روانی وکلا برگزار شد که اینجانب نیز به نیابت از هیات مدیره کانون وکلای اصفهان در این همایش حضور یافتم. این همایش در قالب سه پنل تخصصی با حضور میهمان داخلی و خارجی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد که در جریان آن متخصصان امر دیدگاه‌های خود را در خصوص موضوع حمایت از وکلای در معرض خطر مطرح کردند.

دکتر ادیب تاکید کرد: در این همایش پیشنهاداتی در خصوص قانونگذاری برای ایجاد بستر مناسب و متناسب با حق دفاع از جایگاه وکالت بویژه زیست حرفه ای وکیل ارائه و عنوان و پیشنهاد شد که تبصره های ذیل به قانون ماده واحده انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی مصوب ۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام الحاق گردد:

تبصره ۴: وکلای دادگستری در مقام ایفای وظایف وکالتی خود و در اظهارنظر حقوقی و در استدلال های خود کاملا آزادند و نمی توان آنها را به سبب اظهارنظر و انجام وظایف وکالتی و یا قبول وکالت از هر شخص با هر نوع اتهامی و هر پرونده ای مورد تعقیب، احضار و محدودیت توسط هر مرجع یا مقامی اعم از قضائی، اداری، شبه قضائی، امنیتی و یا اطلاعاتی قرار داد. نقض این تبصره موجب محرومیت متخلف از حقوق اجتماعی درجه پنج مندرج در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی و جبران خسارات مادی و معنوی وارده به وکیل مورد تعرض خواهد بود.

تبصره ۵: نظر به اینکه وکیل در مقام دفاع از شئون امر قضا برخوردار است، لذا چنانچه در حین انجام وظیفه حرفه ای یا مرتبط با فرایند ایفای تکالیف وکالتی به هر نحو از قبیل توهین یا تهدید یا ایجاد خطر مستقیم یا غیر مستقیم مورد تعرض قرار گیرد و احراز شود که این عمل متاثر از جایگاه وکیل در مقام دفاع می باشد به مجازات های درجه پنج از نوع حبس یا جزای نقدی یا هر دو مندرج در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

تبصره ۶: چنانچه وکیل به اعتبار ایفای وظیفه شغلی در معرض خطر جانی یا مالی و حیثیتی قرار گرفته و یا در روند افشای فساد و احیای حقوق عامه و دفاع از آزادی های مشروع، خطری متوجه وی گردد و خود یا کانون وکلای متبوع گزارش خطر را به ضابطین ابراز نمایند نهادهای مذکور، مکلف به اتخاذ تدابیرتامینی و حمایتی می باشند. ترک فعل در این خصوص مشمول مجازات موضوع ماده ۵۷۰ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) خواهد بود.

سالانه وکلای زیادی در معرض خطرهای مختلف قرار می گیرند

رئیس کانون اصفهان افزود: نقش وکیل دادگستری در برقراری عدالت، دفاع از حق و حاکمیت قانون موقعیت خطیری را در این مسیر پر فراز و فرود برای وکلا ایجاد می کند. سالانه وکلای زیادی در معرض خطرهای مختلف از جمله خطرات جانی، مالی، انواع هتک حرمت ها و… قرار می گیرند که حتی امنیت خانواده آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. این مخاطرات و روایت های نگران کننده موجب شد تا روز ۲۴ ژانویه از سوی اتحادیه وکلای اروپا روز جهانی«وکلای در معرض خطر» نامگذاری شود.

در تعریف «وکیل در معرض خطر» آمده است:«وکیل در معرض خطر، دانش آموخته حقوق، صاحب پروانه وکالت و عضو کانون وکلای دادگستری است که در ارتباط با انجام وظیفه حرفه ای یا صنفی خود، بواسطه یک عامل بیرونی در شرایط بالقوه یا بالفعل مخاطره آمیز قرار گرفته است.»

بیشتر بخوانید:

وکیل ادیب خاطر نشان کرد: کانون های وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد مدنی موثر باید از اعضای خود در چارچوب وظایف ذاتی و صنفی که برای آنان تعریف شده حمایت کنند. از آن جمله می توان به پیگیری از طریق مراجع قانونی، حمایت و تدارک کمک های مختلف به وکیل و خانواده وی، چاره اندیشی برای حل و فصل عامل خطرآفرین و… اشاره کرد.

حرفه وکالت در ذات خود با چالش های فراوانی مواجه است

رئیس هیأت مدیره کانون وکلای اصفهان بیان کرد: برهیچکس پوشیده نیست که حرفه وکالت در ذات خود با چالش های فراوانی مواجه است زیرا دفاع از یک موکل، وکیل مدافع را در مقابل طرف دعوا قرار خواهد داد و همین می تواند زمینه ساز یک چالش جدی برای وکلا باشد. شناساندن صحیح حرفه وکالت به مردم و یادآوری این اصل مهم که وکالت در یک پرونده به مفهوم حمایت یا تایید جرم و بی قانونی نیست می تواند تا حد زیادی از هجمه ها و جبهه گیری ها علیه وکلا بکاهد. علاوه بر این یک وکیل دادگستری باید خود در پناه قانون از امنیت و احترام لازم برای دفاع از حق برخوردار باشد تا بتواند رسالت خویش را به درستی به سرانجام برساند. در ماده ۲۰ لایحه قانونی استقلال وکلا مصوب سال ۱۳۳۳ به صراحت آمده است:«هرکس نسبت به وکیل دادگستری در حین انجام وظیفه وکالتی یا به سبب آن توهین نماید به حبس تادیبی از ۱۵ روز الی ۳ ماه محکوم خواهد گردید.»

بیشتر بخوانید:

دکتر ادیب افزود: پس از آن نیز در قانون اساسی و ذیل اصل ۳۵ قانون اساسی و همچنین اصول سوم،هشتم، نهم، نوزدهم، سی و چهارم، سی و ششم و یکصدو پنجاه و ششم به جایگاه وکیل و حق دفاع در دادرسی عادلانه اشاره شده است. تبصره ۳ ماده واحده انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی مصوب سال ۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز صراحتا می گوید:«وکیل در مقام دفاع از احترامات و تامینات شغل قضا برخوردار است». وکلای دادگستری زمانی می توانند مدافع از حق باشند که ابزار و امنیت فردی و حرفه ای به عنوان یک اصل بنیادین برای آنان فراهم باشد.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا