اخبار اسکوداویژه

دکتر جعفر کوشا : کانون‌های وکلا نباید رسالت خود را صرفا درون‌صنفی تعریف کنند

وکلاپرس- دکتر جعفر کوشا در گردهمایی اعضای کانون وکلای دادگستری خراسان که شنبه (۲۴ اردیبهشت) برگزار شد اتحاد و همبستگی را تنها راه غلبه بر چالش‌های پیش دانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی اسکودا، دکتر جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، در این همایش که به منظور تجدید دیدار همکاران عضو کانون وکلای دادگستری خراسان در تالار سپید مشهد برگزار شد نسبت به رفع موانع موجود در برگزاری آزمون وکالت ابراز رضایتمندی کرد.

 وکلا و حقوقدانان با نقش‌آفرینی فعالانه و ارائه مشورت نهاد وکالت را یاری کنند

دکتر کوشا  از وکلا، حقوقدانان و سایر منتسبان به جامعه حقوقی کشور خواست با کنشگری فعالانه و ارائه مشورت نهاد وکالت را در عبور از چالش‌های پیش رو یاری دهند و با تقویت نقش‌آفرینی اجتماعی، در قوام‌بخشی به ارتباط وکلا و جامعه بکوشند.

دکتر کوشا در ادامه با مرور شرایط دشوار این روزهای نهاد وکالت، به چالش‌های پیش روی این نهاد اشاره کرد و گفت: در این شرایط دشوار اهمیت هم‌افزایی اتحاد و همبستگی بیشتر از همیشه است. عبور از این شرایط بدون همبستگی همه منتسبان به صنف وکالت و حتی فراتر از ان جامعه حقوقدانان و حقوق خوانده‌ها میسر نخواهد بود.

آزمون ۳۰ تیرماه برگزار خواهد شد

رئیس اسکودا در بخش دیگری از سخنان خود، به رفع موانع برگزاری آزمون پذیرش کارآموزی وکالت اشاره کرد و با مرور سوابق این مسئله، گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته توسط کانون‌ها و اتحادیه موانع موجود برطرف شده و آزمون ۳۰ تیرماه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

دکتر کوشا با بیان اینکه با وجود تمام مشکلات پیش‌روی نهاد وکالت، مهمترین دغدغه شبانه‌روزی من موضوع آزمون بود، خاطرنشان کرد: مسئله آزمون به سرنوشت و زندگی شغلی یبش از ۸۰ هزار نفر از جوانان لایق این کشور ارتباط داشت و از همین رو، همواره نسبت به موانع موجود و تاخیرهای ناخواسته، غمگین و در عذاب بودم. از داوطلبان عزیز به دلیل تاخیرهای بوجود آمده و همچنین اضطراب و نگرانی که به آنها تحمیل شد، عذرخواهی می‌کنم. همچنین از یکایک این عزیزان، به دلیل اینکه با وجود دغدغه و نگرانی همواره دلسوز استقلال کانون بودند، تشکر می‌کنم.

کانون‌های وکلا و اسکودا حمایت از وکلا را در دستور کار دارند

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، در ادامه به برخی موضوعات روز جامعه وکالت، از جمله مسئله ضرب و شتم وکلا در کشور اشاره کرد و ضمن ابراز نگرانی از تکرار چندباره این گونه حوادث، اذعان داشت: کانون‌های وکلا و اتحادیه بنا بر وظایف ذاتی خود حمایت از وکلا را در دستور کار دارند و در این زمینه اقدام لازم چه از سوی کانون‌ها و چه از سوی اتحادیه در جریان است و با جدیت پیگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دکتر کوشا با تاکید بر توجه به ریشه‌های این رویدادهای نامبارک، افزود: واقعیت این است که اینگونه حوادث با هجمه مستمر و تخریب یک‌طرفه‌ای که سالهاست علیه صنف وکالت در جریان است، بی ارتباط نیست. دستگاه‌های مسئول باید در این زمینه از ریشه‌ها غافل نباشند و نسبت به ممانعت از اینگونه جریان‌سازی‌های غیرمنصفانه رسانه‌ای، خصوصا در رسانه‌هایی که با بیت‌المال اداره می‌شوند، اقدام کنند.

وکلا باید در کنار مردم باشند

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا، در بخش پایانی سخنان خود، به برخی مسائل روز جامعه، خصوصا در حوزه اقتصاد اشاره و ضمن ابراز نگرانی از مشکلات معیشتی مردم، بر همبستگی جدی کانون‌های وکلا با آحاد مردم تاکید کرد.

دکتر کوشا با بیان اینکه وکلا مثل همیشه باید در کنار مردم باشند، گفت: نهاد وکالت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهای صنفی ایران، همواره معتقد به کنشگری فعالانه در حوزه عمومی بوده و در شرایط فعلی نیز خود را در کنار و غمخوار مردم می‌داند.

رئیس اسکودا تسهیل دسترسی اقشار بی‌بضاعت به خدمات حقوقی و تقویت سازوکارهایی مثل معاضدت را از جمله اقدامات موثر حمایتی نهاد وکالت از مردم در شرایط فعلی دانست و خاطرنشان کرد: مطالبه‌گری از نظام حکمرانی و ایفای نقش نظارتی متناسب با ذات سازمان‌های مردم‌نهاد، جزء شرح وظایف نهاد وکالت است و اهمیت این وظیفه امروز بیش از سنوات گذشته است.

منبع: روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا