اخبار بین المللیویژه

جو بایدن ؛ از وکالت تا ریاست جمهوری

نگاهی کوتاه به زندگی رییس جمهور منتخب آمریکا

وکلاپرس جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا با ۷۵ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۵۱۶ رأی مردمی و ۲۹۰ رأی الکترال به پیروزی رسید.

جوزف رابینت بایدن جونیور سیاستمدار آمریکایی و چهل و ششمین رییس ‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا است.

کودکی بایدن

بایدن در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲ در شهر اسکرانتون ایالت پنسیلوانیا متولد شد. پدر بایدن فرد ثروتمندی بود اما در زمان تولد پسرش دچار مشکلات مالی متعددی شده بود. بعدها پدر او به یک فروشنده موفق ماشین دست دوم تبدیل شد و از این راه خرج زندگی خانواده که به طبقه متوسط تعلق داشت را تأمین کرد.

دوران دانشگاه

بایدن در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه دلاور لیسانسی در رشته ای با نام «تاریخ و علوم سیاسی» دریافت کرد.

همچنین او در سال ۱۹۶۸ به دانشگاه سیراکیوز در نیویورک رفت و از آنجا با مدرک حقوق فارغ ‌التحصیل شد.

بایدن اولین نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری از سال ۱۹۸۴ است که مدرکی از یکی از دانشگاه‌ های آیوی لیگ ندارد.

بیشتر بخوانید:

زندگی پر فراز و نشیب بایدن

بایدن در سال ۱۹۶۶ در حالی‌که هنوز دانشجو بود، با نیلیا هانتر ازدواج کرد. حاصل ازدواج نیلیا و جو، سه فرزند بود. پسر بزرگ جو، بو بایدن، به دادستان کل ایالت دلاور تبدیل شد و در جنگ عراق هم حضور داشت. او در سال ۲۰۱۵، به دلیل سرطان مغز درگذشت. پسر دیگر بایدن، هانتر، نیز وکیل است.

متاسفانه این ازدواج دیری نپایید چرا که نیلیا در سال ۱۹۷۲ هنگام خرید کریسمس به همراه دختر یک ساله‌شان در تصادف رانندگی کشته شد. سانحه رانندگی که باعث مرگ همسر و دخترش شده بود بایدن را مملو از خشم و شک دینی کرده بود. خودش در این مورد گفته است:

بایدن در ۱۹۷۷  با جیل تریسی جیکوبس ازدواج کرد. بایدن آشنایی با جیل را دلیل دوباره علاقه ‌مند شدن خود به سیاست و زندگی می‌ داند. آن دو در مقر سازمان ملل نیویورک ازدواج کردند و صاحب یک فرزند به نام اشلی بلیزر شدند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به رزومه جو بایدن

جو بایدن قبل از روی آوردن به سیاست مدت کوتاهی به عنوان وکیل در دلاوِر مشغول به کار شد. وی در ۱۹۶۸، به مدت ۶ ماه در یک مؤسسه حقوقی در ویلمینگتون به عنوان منشی کار کرد و در سال ۱۹۶۹ وکیل شد.

او توانست در سال ۱۹۷۰ به عضویت شورای شهرستان نیوکاسل انتخاب شود و در سال ۱۹۷۲ به مجلس سنا راه یافت تا به عنوان یکی از جوانترین اعضای تاریخ ادوار سنا شناخته شود.

او از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت دلاور و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ معاون اول باراک اوباما، رییس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا بوده است.

جو بایدن معاون باراک اوباما در دوره ریاست جمهوری وی
جو بایدن معاون باراک اوباما در دوره ریاست جمهوری وی

بایدن از ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۵ ریاست کمیته قضایی سنای ایالات متحده آمریکا را برعهده داشت و با مسائلی چون سیاست مواد مخدر، پیشگیری از جرم و آزادی ‌های مدنی و همچنین نامزدی ‌های بحث‌ برانگیز رابرت بورک و کلارنس توماس به قضاوت دیوان عالی ایالات متحده آمریکا درگیر بود.

وی پس از گذراندن دوره معاونت ریاست جمهوری به هیئت علمی دانشگاه پنسیلوانیا پیوست و به عنوان «استاد کرسی بنجامین فرانکلین در اعمال ریاست جمهوری» معرفی شد. او هم اکنون در این دانشگاه سیاست خارجی، دیپلماسی و امنیت ملی تدریس می کند.

گفتنی است جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا با کسب ۲۹۰ رأی الکترال توانست نامزد پیروز این انتخابات شده و دوره ریاست جمهوری ترامپ را ۴ ساله به پایان برساند.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا