یادداشت

تنزل وظایف وکیل‌سرپرست در برابر کارآموز به ارسال کد؛ فرار از نظارت شدن و رهایی از نظارت کردن

وکلاپرس- دکتر حسن محسنی وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در اینستاگرامش به نقد وضعیت کنونی ارتباط بین وکیل سرپرست و کارآموز در بستر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در قوه قضاییه و کانون وکلا پرداخته است.

دکتر محسنی معتقد است الکترونیک شدن نظارت وکلای سرپرست و کاهش ارتباط حضوری بین وکیل سرپرست و کارآموز، نوعی فرار از نظارت شدن و رهایی از نظارت کردن است.

این وکیل دادگستری بر تغییر شیوه ارسال کد تاکید کرده و پیشنهاداتی جهت تغییر این شیوه نظارت ارائه کرده است.

بیشتر بخوانید:

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

با گسترش کرونا و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در قوه قضاییه و کانون وکلا، یکی از اموری که بیشترین تاثیر را پذیرفت، سرپرستی کارآموزان بود.

گرچه روش جدید ارسال کد، مزایای حذف زمان و مکان و تسریع و دسترسی را افزایش داده ولی، بی گمان موجب دگرگونی جدی ماهیت سرپرستی شده است.

وکیل سرپرست به جای ملاقات حضوری با کارآموز و بررسی مبانی دعوا و دادن آموزهای لازم، به مقام ارسال کد یا کدهای روزانه یا هفتگی گاه و بی گاه بدل شده است؛ کدهایی که ارسال می شوند و سپس کارآموز درباره آن پیام کوتاهی می فرستد.

این شکل نظارت که در حقیقت نوعی فرار از نظارت شدن و رهایی از نظارت کردن است، ممکن است مزایای بالا را داشته باشد اما، بی گمان مضرات پر هزینه ای برای شغل وکالت و درک نعمت پیشکسوتان این حرفه در پی خواهد داشت.

من که پس از نوزده سال اهتمام به شغل وکالت دادگستری، به علل اقتصادی هنوز دفتر وکالت از خود ندارم و همچنان زیر سایه پر مهر وکیل سرپرست دوران کارآموزی سال‌های ۸۳ تا ۸۵ هستم، و شاید نیز نه الزامش برایم باشد و نه امکانش، گرچه سالانه افتخار خدمت به چند کارآموز را دارم، هشدار می دهم برای زیان های توسعه لجام گسیخته الکترونیک شدن نظارت وکلای سرپرست.

بدتر از همه، فرم تایید گزارش ماهانه کانون وکلا است که در آن مندرجاتی نه چندان دقیق برای سرپرستی دیده می شود و سرپرستی را به چند تیک و گزینه مبهم خوب و …. تنزل می دهد در حالی که این وضعیت نباید مانع دریافت گزارش موردی هر پرونده از سوی وکیل سرپرست شود.

کارآموز، پیش از ارسال کد، لازم است حضوری یا دست کم تلفنی یا در بستر مجازی، گزارشی از پرونده مورد نظر خود بدهد. کارآموز نباید به جای ملاقات حضوری هفتگی یا ماهانه، به این سبک نظارت بسنده کند.

از سوی دیگر، وضعیت اقتصادی کنونی و بازار پرونده یابی فعلی به نحوی است که بخش اعظم نظارت وکیل سرپرست به ارسال کد پرونده های پیگیری کارآموز در موسسات حقوقی اختصاص می یابد و وکیل سرپرست، به بخشی از بدنه موسسات حقوقی در فرایند ارسال کد، بدون کمترین شناخت، تبدیل شود.

وکلای محترم سرپرست نیز می توانند افزون بر تغییر شیوه ارسال کد و مانند آن، از کارآموزان شرکت در برخی دوره های آزاد را بخواهند و تایید گزارش ماهانه را موکول به چنین اقداماتی نمایند.

مشکلات شمار کارآموزان تسهیل را نیز باید بدین ها افزود.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا