گفت و گوویژه

لیلا رئیسی: مکرراً به اعمال آیین‌نامه جدید لایحه استقلال برای کارآموزان وکالت ۹۹ اعتراض کرده‌ایم

وکلاپرس– رییس کانون وکلای اصفهان در راستای شفاف‌سازی اعمال آیین‌نامه جدید لایحه استقلال بر کارآموزان وکالت ۱۳۹۹ گفت: جدول حضور در دادگستری توسط این کانون ارائه نشده و برگه منتشر شده در فضای مجازی نیز مربوط به کانون وکلای دادگستری نیست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از اختبار، اخیرا شایعاتی مبنی بر اعمال آیین‌نامه جدید لایحه استقلال بر کارآموزان وکالت برخی از کانون‌های وکلای دادگستری شنیده می‌شود.

دکتر لیلا رئیسی، رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما درخصوص جزییات این خبر گفت: بحث کارآموزان جزئی از موضوع کلان آیین نامه لایحه استقلال ۱۴۰۰ است. کانون اصفهان ازجمله کانون‌هایی است که از ابتدا با اجرایی شدن آیین‌نامه مخالفت کرد. این کانون همچنین تنها کانونی بود که با اعطای اختیار تام به هیات مذاکره‌کننده مخالفت کرده بود.

وی افزود: باتوجه به این شرایط، طبیعتا این کانون نسبت به وضعیت کارآموزان خود حساس خواهد بود. مکررا اعلام کرده‌ایم از نظر ما کارآموزانی که در آزمون وکالت ۱۳۹۹ شرکت کرده بودند، بایستی مشمول آیین‌نامه سال ۱۳۳۴ شوند. در این خصوص بارها کتبا به دادگستری اصفهان اعلام‌نمودیم که در کانون اصفهان برای این کارآموزان مبنا آیین نامه ۱۳۳۴ است. حتی علت به تعویق افتادن فرآیند کارآموزی این کانون نیز همین پافشاری بود.

رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: اما متاسفانه کارآموزی دو قسمت دارد؛ بخشی مربوط به کانون‌های وکلاست و بخشی نیز توسط دادگستری است. با اعتقاد به غیرقابل اجرایی بودن آیی‌نامه، بخش‌هایی که مربوط به کانون وکلا بوده است، طبق آیین نامه لایحه استقلال۱۳۳۴ اجرایی شده است و ادامه خواهد داشت و کارآموزان با همین مبنا به دادگستری معرفی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

او ادامه داد: متاسفانه فرآیند کارآموزی کارآموزان کانون وکلای اصفهان نسبت به سایر کانون‌ها به دلیل مخالفت مستقیم دادگستری و فشار بر اجرای آیین نامه جدید دیرتر آغاز شده و این موضوع همچنان ادامه دارد. طبق رایزنی‌ها قرار بر شروع کارآموزی از ابتدای مردادماه بود اما با اطلاع کانون وکلای اصفهان از اعمال آیین نامه ۱۴۰۰ توسط دادگستری، اعلام مخالفت کردیم اما دادگستری روند خود را در پیش گرفت و رأسا به کار آموزان اعلام نمود از ۱ شهریور فرآیند کارآموزی آغاز می‌شود.

در این خصوص کانون اصفهان به هیچ نحو این عمل را تایید ننموده و حتی طی نامه های مکرر نسبت به این موضوع اعتراض کرده است.

رییسی گفت: علی‌رغم پیگیری‌های تلفنی، قرار شده است جلسه‌ای حضوری با مسئولین دادگستری داشته باشیم. در هر صورت حقیقت این است اجرای بخشی از آیین‌نامه مربوط به دادگستری است و ما امکان مداخله در آن قسمت را طبق قانون نداریم.

او در پایان گفت: علت تاخیر فرآیند کارآموزی، مقاومت و ایستادگی کانون و دفاع از حقوق از کارآموزان است که مطابق سایر کانون‌ها بتوانند مشمول آیین‌نامه ۱۳۳۴ باشند. اما علت عدم اجرای بخشنامه ای که صراحتا اعلام مینماید کارآموزان ۹۹ مشمول آیین نامه ۱۳۳۴ هستند، مشخص نیست. صراحتا عرض میکنم هیچ تاییدی از سوی کمسیون کارآموزی اصفهان انجام نشده است و هیچ جدول حضور در دادگستری توسط این کانون ارائه نشده و برگه منتشر شده در فضای مجازی نیز مربوط به کانون وکلای دادگستری نبوده و برخی به اشتباه نامه دادگستری را به کانون وکلا منتسب کرددند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا