گفت و گوویژه

سه نهاد مؤثر در تعیین ظرفیت آزمون وکالت

وکلاپرس دکتر مجتبی زاهدیان، رییس کانون وکلای دادگستری خراسان، در گفتگوی اختصاصی با وکلاپرس کفت پیشنهاد اولیه ظرفیت آزمون وکالت از سوی رییس دادگستری کل استان صورت می گیرد. 

رییس کانون وکلای دادگستری خراسان در پاسخ به اعتراضاتی که نسبت به کانون های وکلا درخصوص میزان ظرفیت آن می شود گفت: مطابق تبصره ۱ ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری، تعیین تعداد کارآموزان وکالت برای هر کانون بر عهده کمیسیونی متشکل از رییس کل دادگستری استان، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب و رییس کانون وکلای مربوطه می باشد.

شیوه تعیین ظرفیت آزمون وکالت

دکتر زاهدیان اشاره به این نکته که ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت کانون خراسان در سال ۹۹ ، ۱۶۰ نفر بوده که از این تعداد ۷۵ وکیل جذب استان خراسان رضوی خواهند شد، ادامه داد: رییس کل دادگستری استان باتوجه به جمعیت هر شهر و امکان پاسخگویی دادگستری به کارآموزان، ظرفیت را پیشنهاد می کند. به همین دلیل ممکن است به تشخیص رئیس کل دادگستری استان، شهری نیاز به جذب کارآموز نداشته باشد و لذا ظرفیتی برای آن در نظر گرفته نشود.

مجتبی زاهدیان با تاکید بر این مسأله که کانون وکلا یک نهاد مستقل است و ۲ نهاد دیگر وابسته به دادگستری هستند افزود: نباید انتقادات نسبت به کانون وکلا باشد؛ چرا که ما تنها ۱ حق رأی داریم و دادگستری با ۲ حق رأی درخصوص ظرفیت ها اعمال نظر می کند. بنابراین نباید ایرادی بر کانون های وکلای دادگستری گرفته شود.

مصاحبه:‌ فرناز محمدیان

بیشتر بخوانید:

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا