یادداشت

یادداشت محسن برهانی درباره اتهام سب النبی و لزوم توجه به ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی

وکلاپرس- صبح دوشنبه ۱۸ اردیبهشت، یوسف مهرداد و صدرالله فاضلی زارع، دو کاربر فعال در شبکه‌های اجتماعی به اتهام هتاکی به مقدسات اسلامی و سب النبی اعدام شدند.

به گزارش وکلاپرس، دکتر محسن برهانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در واکنش به انتشار خبر اعدام این دو شخص در یادداشتی با تفسیر موادی از قانون مجازات به اعدام این دو شهروند را نقد کرده است.

بیشتر بخوانید:

به اعتقاد دکتر برهانی چنین مجازات‌هایی که تنها با یک ادعا ساقط می‌شوند، مجازات‌هایی نمادین و سمبولیک برای اجرا نشدن هستند و اصرار و پیگیری و اجرای آن، با قانون و فقه سازگاری ندارد.

دکتر برهانی در حساب اینستاگرامش نوشت:

خبر اعدام برخی شهروندان به اتهام سبّ‌ نبی باعث تشویش خاطر بسیاری از هموطنان شد.

در این نوشته اساساً نمی‌خواهم وارد صحت و سقم این رأی بشوم چرا که متأسفانه اطلاعات جامعی از این آراء منتشر نمی‌شود تا اهالی حقوق در این خصوص به بحث و بررسی بپردازند. کما اینکه اساساً در پی آن نیستم که در مورد مستندات حکم سبّ‌النبی در فقه و تفاوت تفاسیر در این قضیه و‌ انطباق یا عدم انطباق قانون با فقه سخنی به میان آورم.

آنچه مدنظر است توجه به قانون مجازات اسلامی موجود است.

قانونگذار در سال ۱۳۹۲ جرم سبّ‌النبی را وارد قانون کرد و در ماده ۲۶۲ بیان داشت:

«هرکس پیامبر اعظم (ص) و یا هریک از انبیاء عظام الهی (ع) را دشنام دهد یا قذف کند ساب‌النّبی است و به اعدام محکوم می‌شود».

در تبصره، حکم این ماده به سایر ائمه معصومین (ع) و حضرت زهرا (س) تسری پیدا کرده است. مدعای بنده آن است که در بسیاری از موارد توجه لازم به ماده ۲۶۳ نمی‌شود. این ماده مقرر می‌دارد:

«هرگاه متهم به سب، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات یا به نقل قول از دیگری بوده است سابّ‌النبی محسوب نمی‌شود».

عنایت درست به این‌ ماده ۲۶۳ باعث می‌شود اساساً حکم سنگین اعدام در هیچ موردی اجرایی نشود مگر درخصوص اشخاصی که دست از جان شسته باشند و نخواهند به زندگی ادامه دهند؛ در این ماده تنها و تنها «ادعا» برای ساقط کردن حکم اعدام کافی است یعنی حتی نیاز نیست متهم این ا‌دعا را اثبات نماید یعنی بعد از دستگیری یا احضار شخص ادعا کند من مست بودم یا زبانم چرخید یا از روی غفلت گفتم و ‌قصدی نداشتم یا نقل قول کردم؛ فرقی نمی‌کند این ادعا در دادسرا باشد یا در دادگاه و یا حتی اگر بعد از صدور حکم‌ بدوی و در مرحله فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور مطرح شود.

صرف این‌ ادعا کافی است که اعدام منتفی شود و نیاز به آن نیست که «احتمال صدق گفتار وی» وجود داشته باشد (مقایسه با ماده ۲۱۸ این مهم را اثبات می‌نماید).

اما امان از عدم اطلاع شهروندان، پیگیری و اصرار بی‌مورد برخی ضابطان و سختگیری برخی قضات.

اساساً در جرایم موجب حد اصرار بر اثبات جرم و پیگیری صدور حکم و اجرای آن، بخصوص در جرمی مانند سبّ‌النبی نه ممدوح است که قطعاً مذموم است. چنین مجازات‌هایی که تنها با یک ادعا ساقط می‌شوند، مجازات‌هایی نمادین و سمبولیک برای اجرانشدن هستند و اصرار و پیگیری و اجرای آن، با قانون و فقه سازگاری ندارد.

وکلای محترم و شهروندان در صورت مواجهه با چنین اتهام سهمگینی، ماده ۲۶۳ را فراموش نفرمایند.

بیشتر بخوانید:

از قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲:

فصل پنجم- سبّ نبی

ماده ۲۶۲هر‌کس پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و یا هر یک از انبیای عظام ‌الهی را دشنام دهد یا قذف کند ساب‌‌النّبی است و به اعدام محکوم می‌شود.

تبصرهقذف هر یک از ائمه معصومین علیهم‌السلام و یا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها یا دشنام به ایشان در حکم سبّ نبی است.

ماده ۲۶۳هر‌گاه متهم به سب، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است ساب‌‌النّبی محسوب نمی‌شود.

تبصرههر‌گاه سب در حالت مستی یا غضب یا به نقل از دیگری باشد و صدق ‌اهانت کند موجب تعزیر تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است.

‫۶۹ دیدگاه ها

 1. خودت هم نمیفهمی چی میگیا خودتو زدی به اون راه یا مردمو داری گمراه میکنی آقای حقوق خوان اینها فقط درحد لسان نبوده ها شبکه وکانالها ودهها روش اجرایی باعضوگیری ودرکمال صحت جسم وعقل شیطانیشون انجام دادند سوراخ دعارو گم کردی دست بکش از این افاضاته منحرفانه عاقبت بخیر نمیشیا جهنم به این نوع خودنماییهای جنابتان دراین عرصه خطرناک نمیارزه بیشین ازنوع درس پیشه استاد معتبر بخون ازحقوق خوان به حقوقدان مبدل بشو

  1. حالا اگر فقط یک بار بود شاید حرفت صدق کنه،اونم شاید.ولی اینا کلی کانال داشتن و به صورت سازمان یافته عمل میکردند،پس خیلی تحلیل بی سر و تهی کردی آقای برهانی،مشکل شما اینه که میخوای تو هر مسئله ای موضع مخالف بگیری…

   1. جان انسانها چقدر بی ارزش است خدا گفته اولین جرمی که در قیامت رسیدگی میشود خونهای له ناحق ریخته شده است مگر کسانیکه در زمان خود پیامبر به ایشان توهین میکردند اعدام میشدند اگر چنین بود که اسلام گسترش پیدا نمیکرد

    1. این افراد علاوه بر توهین چند باره به پیامبر ،قرآن هم آتش زدند دیگر گناه از این بالاتر که کلام خدا را آتش زدند .شاید شما برایتان توهین به پیامبر و آتش زدن قرآن مهم نباشد ولی خیلی از مردم از رفتار این افراد ناراحت شدند.

  2. نمیدونم این چرا هرجا کسی داره به اسلام ضربه میزنه میاد تبصره های چرت میاره
   « مست بوده! اظهار ندامت! و…»
   آخه عمروعاص کدوم مست و دیوانه ای کانال میزنم و ارتباط با شبکه های اونجوری داره و سازمان یافته و بی خط و خش داره ضربه میزنه؟

   هر چقدرم کلمات بپیچونی داری چرت میگی و خودت نفله می‌کنی
   چه تو این دنیا چه اون دنیا

   1. ما در جامعه اسلامی زندگی میکنیم همه باید به مقدسات این دین احترام بگذارند.در هر جامعه ای باشید وبه تقدسات آن بی احترامی کنی ،مذموم وترد میگردی، حال در این حکومت اسلامی که تمام هستی وامید ما این اهل بیت سلام الله علیهم می باشند چرا باید پایه های دین ما را نشانه روند و بی تفاوت باشیم ،
    با اینکه این امر خلاف جرم انگاری شده ،
    فرق بیان یک فرد عامی با دانا ، سب نمودن زبانی نزد یکی دونفر با گفتن نزد یک رسانه در فضای مجازی ورسانه ای که در تمام دنیا منعکس میشود ، با کسی که بکبار اشتباه کرد ومغرضانه عمل کرد با کسی که اصرار میکند که ایده ونظر ودین دیگران کل مردم ومسلمان را تغییر بدهد وآنهم در فضای مجازی، وبه مقدسات حدود ۲ میلیارد مسلمان اهانت میکنندو قلب همه آنها را انگار کنده اند ، آیا مجازاتش فقط اعدام است .چرا شما نظر خودت را به جامه میخواهی تحمیل کنی ، چرا هر حکمی صادر میشود شما دایه مهربان نامادری میشوید، چرا امر حرام ومجرمانه را شما میخواهید نیکو جلوه دهید ، چرا در صدد تو جیه هر امری هستی، چند قاضی در بدو امر رسیدگی میکنند ، چند قاضی در تجدید نظر بررسی میکنند وچند قاضی هم در دیوان که اکثرا اساتید ونخبه های این کشورند ،این همه متوجه نیستند … که حال چنین بی پرده در فضای مجازی جو سازی میکنید ومثل آن اقایان ذهن میلیاردها مسلمان را نشانه می روید!!؟؟ بسیار متاسفم …

  3. سلام اهانت به مقدسات زشت است ولی اعدام زشت تر مطمین باش که خود حضرت نبی هم امروز بود اینها را اعدام نمی کرد اعدام برای جلوگیری است و کشتن خودش تنفر ایجاد می کند خصوصا در این مقطع زمانی که اعتقادات ضعیف شده است و ضعف اعتقادات بخاطر عملکرد مسئولین و مبلغان و مشکلات اقتصادی است ما برای وصل کردن آمدیم نی برای فصل کردن

   1. در دولت حضرت مهدی روحی فداه منافقان جایگاهی ندارند که افاضه کنند چون امام زمان سلام الله مامور به علم است بر خلاف سایر معصومین که مامور به ظاهر بودند

   2. از خودت به جای پیامبر اکرم ص اظهار نظر نکن پیامبر بعد از فتح مکه همه را بخشید جز کسانی با سرودن شعر به پیامبر اکرم و اسلام توهین کردند و دستور اعدام انها را داد

  4. یعنی تو میگی این اعدام لعنتی که انجام شد و باعث تنفر بیشتر از دین و دین گریزی و تشویش اذهان عمومی و ….. شد کار درستیه باید هر کس که صرفا عقیدش فرق میکنه اعدام کرد اگر اینطوریه باید این همه افرادی که دارن از اسلام بد میگن رو اعدام کنید بالای ۱۰۰ میلیون نفر میشن این همه افراد به پیامبر دشنام دادن سنگ زدن پیامبر چه بسا رفت پیششون با مهربانی خیلی‌ها شون شدن مرید درجه یک پیامبر کدومشون رو اعدام کردن

   1. اینکه عقیده اش فرق میکنه اصلا اشکالی نداره
    هرکس حق داره سوال کنه تحقیق کنه عقاید دیگران رو به چالش بکشه ولی حق نداره توهین کنه
    و همچنین حق نداره توهین هایی که میکنه رو منتشر کنه و دیگران رو هم تشویق به توهین عقاید بقیه کنه

  5. (من سواد آنچنانی ندارم ولی همینقدر که از قرآن فهمیده ام، نجات یک انسان نجات یک عالم است، آن یهودی بسیار به پیامبر خدا اهانت کرد، ولی نهایت با گذشت و خلق خوش پیامبر مسلمان شد، حضرت علی (ع) فرمودند حرف حق تلخ است، حالا یک وکیل پیدا شده و چهار کلام حرف حق زده است، شما را به خدا حداقل او را اعدام نکنید، اسلام و پیامبر خدا آنقدر بزرگ هستند که با اهانت انسانهای ریزه میزه هیچ آسیبی به آنها نخواهد رسید، ۱۴۰۰ سال با عظمت بودند و بعد از این هم ۱۴۰۰ سال با عظمت خواهند بود، …. اعدام معنی ندارد ولی یکی از جزایر خوشگذران ها را در اختیار اعدامیان و حبس ابدی ها و زندانی ها قرار دهید دنیا را با انسانیت خودشان تکان خواهند داد،…..

 2. جناب ، ایشان علنا ارتباط خود با شبکه های منافقین و اطلاعاتی آمریکا را در کلیپ های خود جار میزد و برای حاکمیت خط و نشان میکشید و این‌که گفتی یکی از جرم های ایشان است قاضی تمام جوانب حکم از جمله اینکه آیا توبه کرده یا نه و .. را بررسی کرده است

   1. فقط بکشید واعدام کنید
    مرگ مرگ مرگ
    یا بگویید مرگ براین وان
    یا مرگ این وان تولید کنید
    شدیم کارخانه تولیدمرگ
    بمیریدبمیرید بمیرید
    فقط مرگ مارامی رساندبه حوریان بهشتی درنهرهای شیرعسل ۴۵درجه
    سانسورنکنیدا

    1. ب ز عزیز نمی دانم اهل کدام دین و آیین هستید اما بنده مدعی هستم مسلمانم و کتابم قرآن .
     خداوند متعال در سوره مبارکه جمعه آیه ۶ فرموده:
     قُلْ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ هَادُوا إِن زَعَمْتُمْ أَنَّکُمْ أَوْلِیَاءُ لِلَّهِ مِن دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ
     ﺑﮕﻮ : ﺍﻱ ﻳﻬﻮﺩﻳﺎﻥ ! ﺍﮔﺮ ﮔﻤﺎﻥ ﻣﻰ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﻓﻘﻂ ﺷﻤﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﺪﺍﻳﻴﺪ ﻧﻪ ﻣﺮﺩم ﺩﻳﮕﺮ ، ﭘﺲ ﺁﺭﺯﻭﻱ ﻣﺮﮒ ﻛﻨﻴﺪ ﺍﮔﺮ ﺭﺍﺳﺘﮕﻮﻳﻴﺪ و در آیه بعد تاکید می فرماید که اینان هرگز آرزوی مرگ نخواهند کرد .
     معتقدم این آیات شریفه پاشنه آشیل صهیونیزم را نشان می دهد و آن چیزی جز شعار مرگ بر اسرائیل ، نیست .

   2. یاد اون داستان افتادم که یه نفر هر روز شکمبه گوسفند رو سر پیامبر میریخت !!! البته پیامبر اعدامش نکرد به ملاقاتش رفت!!! اگه ادعای پیروی از پیامبر رو دارید چرا مثل پیامبر رفتار نمیکنید

    1. احسنت
     کاش در این اجتماع ،م دعیون هم نکاه شمارو داشتن، اونوقت این وضعمان نبود
     بجای دوگانگی در جامعه هزارگانگی ایجاد شده

 3. برهانی یه آدم بیسوادی که هیچگاه نمیتونه مسائل فقه ای و حقوقی را تحلیل و بررسی کنه.
  چون اساسا از علم فقه بی بهره است. ایشون به دلیل عدم اشراف در مورد مطالب فقهی و حقوقی تمام این مسائل فقهی مربوط به قتل و ارتداد و… را پیچیده شمرده است که نشان از بیسوادی ایشان دارد با اینکه برای یک مجتهد تمامی موضوعات فقهی بسیار ملموس و واضح است.
  روی هم رفته نباید به مطالب برهانی واکنش جدی نشان داد. چون فهم بسیاری از موضوعات فقهی برایش مبهم است لذا با تردید و شک به ادامه چیز نگاه میکند.

 4. آقای برهانی! خدا عاقبتتو به خیر کنه ، زدی به شونه خاکی ! خوابی؟ بیدارشو وگرنه چپه میشی! اینایی که اعدام شدن مدتهای مدید به این اعمالشون ادامه داده و با تشکیل گروه اونو در کانالها و شبکه ها ترویج می کردند . اگه یکبار بود شاید اعدام نمی شدند یعنی انقدر این کارشون تداوم داشته که خودشون هم نمی توانستند با هیچ بهانه ای از زیر بار این جرم خلاص شوند بعد شما میگید اگه می گفتند حواسم نبود و زبونم چرخید و یا مست بودم و یا نمیدونستم که چه غلطی دارم می کنم میتونستن از اعدام نجات یابند. بعد هم افاضه فرمودید که احکام و مستندات پرونده اعلام نمیشه تا حقوقدانان روی آن نظر حقوقی بدن. داداش اون قاضی و وکیلی که روی پرونده کار می کنند درس دامداری نخوندن که! اونا هم حقوق خوندن و از تو هم باسوادترن و همه مراحل قضائیو طی کردند دیگه چه ضرورتی داره که پرونده را بدن به بقیه حقوقدانا که نظر بدن؟ کجای دنیا این مرسومه؟ پس اختیارات دادگاه و قاضی چی میشه؟

  1. مگه نه انکه اول اگر خود پیامبر رو صورتش توسط کافران اشغال میریختندبخشید.وهرکس نیز باهاش جنگ میکرد هم دراسارت عفو میکرد.یعنی جرم اینها بالاتر از بود؟؟دوم مسولین رباخوار واختلاس ودروغگو وکسانی که باعث شدن مردم دین گریز شوندبایداعدام بشند

 5. برهانی چرا سعی میکنیم فقط خودت را حقوق دان ومطلع بدانی؛افراد معمولی هم این مطالب درست. شما را میدانند، شما مواد ومفاد قانون را به گونه ای توضیح دادی که القاء کنی کل دستگاه قضایی کشور به این موارد قانون بی توجه هستند و از روی بی خبری وتعصب بیجا ،حکم را صادرواجراء کرده اند،
  این مصداق کلمه الحق یراد بها الباطل است ،وشاید
  مصداق،،وجحدوا بها واسیقنهم انفسهم باشد، در نتیجه شما هم چه بخواهی چه نخواهی خود را شریک این عمل شنیع(سب النبی) کرده ای،تا دیر نشده ،از خدا و پیامبر عذر خواهی کن،امید دارم توفیق توبه داشته باشی

 6. بخاطر رای نادرست و توهین به شهید الداغی ما دیگه اعتمادی به آرای شما نداریم چون عالمانه نیستند بلکه مغرضانه هستند.

  1. یه استاد دانشگاه سلام
   متاسفانه شما یادداشتی که در موضوع قبلی آقای برهانی تشریح وتفسیر کردند را به خوبی دقت نکردید استاد برهانی با اشاره به مواد قانونی قانون مجازات اسلامی تاکید میکنم قانون مجازات اسلامی مصوبه ۱۳۹۴سعی در آگاهی داشتند درخصوص شجاعت،غیرت وجوانمردیه شهید الداغی هیچ شکی نیست اگر واقعا میخواهید منظور استاد را متوجه شوید جای قاتل ومقتول را عوض کنید آنوقت با توجه به مواد قانونی قانون مجازات اسلامی چه حکمی صادر میشد؟؟؟؟؟

 7. جناب برهانی یک ملت از شما تشکر میکنند به یاوه گوی های چنین افرادی اهمیت نده اینها همان … تندرو نظام هستند که دوست دارند همه مخالفان عقیده خودشان اعدام شوند و اتهامات سب النبی به همه بزنند

  1. آقای برهانی تو همین کامنت بالا (ایران)و کامنتهای مشابه ببین طرفدارانت چگونه به یک ملت توهین و فحاشی می کنند و از جای قاضی و مجرم را عوض میکنند بدانید که شاید باطل جولان دهد ولی حق همیشه پیروز است و باطل رسوا

 8. دکتر کی میشه تو هم پناهندگیتو بگیری و از این داستان بافی … راحت بشی و به آرزوت برسی داری یه مدت توجیه های الکی میکنی و اذیت میشی یعنی گرین کارت ارزششو داره برات؟؟؟

 9. دکتر برهانی فردی باسوادند ولی خدا کنه آدم عالم بی تقوا نشه که خطرش از هزار بی سواد کلاش بدتره!
  اینقدر نظرات مغرضانه دادند که نمیشه بدون تعصب به نظریاتشون نگاه انداخت.

 10. جناب برهانی کار اینها فقط یک ادعا نبوده و آنرا با سوزاندن قرآن به منصه ظهور و عمل رسانده اند .اللهم مشفی مرضانا.

 11. باسلام خدمت جامعه حقوقی وغیرحقوقی ،سوالی دارم دوستان حقوق دان اساتید بزرگ دانشگاه تهران ،تألیفات تدریس ها ونظرات بی بدیل ایشان را می شناسند خاصه در گرایش جزاوجرم شناسی که جملگی حق استادی به گردن برهانی دارند(دیگرازلفظ دکتریااستاد استفاده نمیکنم).واقعا این بزرگان جملگی اشرافی به مسائل ندارند یا توان علمی اظهار نظر ندارند که این آقا هرفعلی را دردستگاه قضا نفی می‌کند.مگر نه اینکه جهل به موضوع رافع مسولیت کیفری نیست مگراینکه….که آنهم درزمان حال موضوعیت نداره،سب النبی مهدورالدم است حالا جرم محارب هم مرتکب شده باشه که دیگر راه ارفاقی نمی ماند.برهانی حرف درست زدن را ترک کردی حداقل مشی حرف نزدن پیشه کن ،خب ….

 12. اگر شخصی ماه‌ها و سال‌ها به توهین، قذف و تهمت به پیامبران و بالاتر از اون به سازماندهی افراد برای این عمل بپردازه و بخوایم با منطق برهانی بهش بپردازیم:

  شخص میگه این اعمال همه در حال مستی و سبق لسان و غضب بود،که پذیرش این حرف به معنی به سخره گرفتن حکم و‌ قانون هست و بازدارندگی این ماده قانونی از بین میره.

  با بیانات شما علاوه بر سخره قانون، افراد بی مبالات هیچ مانعی برای خودشون نمیبینن و توهین به مقدسات علنی و فراگیر میشه و این همون تساهل در قانونمندی و عدم فهم دقیق کارکرد مواد قانونی است.

 13. بهترین بهانه برای کشتن مخالفان.اگر منطق شما قوی تر است چرا هر روز بیشتر مردم از دین گریزان میشن؟این چه دینیه که فقط باید مخالفینش رو اعدام کنه؟زور به چی میگن؟اونوقت اگه تو یک کشور دیگه اجازه ساخت مسجد ندن آنچنان شلوغ میکنید که انگار خودتون به بقیه اجازه ساخت محل عبادت میدید.

 14. لطفا این اعدام‌ها را با یک درجه تخفیف به حبس تبدیل کنید.شاید توبه کرد. ما حق نداریم کله بکنیم مگر شاکی خصوصی باشد که اسرار به قصاص کند‌. آیندگان در خصوص این اعدام‌ها بسیار بد قضاوت خواهند کرد که به نظرم حق خواهند داشت و ما را کوته بین قلمداد خواهند کرد.

 15. آقای حقوقی وقتی فردی کارش را توی بوق وکرنا کرده و با ایتکارش داره طرفدار برای خودش جمع وجور میکنه و قصدش هم معلومه. چه چیزیش سمبولیک هست که مجازاتش هم سمبولیک باشه، در ضمن کجای دنیا برای برقراری دادگاه و اجرای حکم کل پرونده در اختیار عموم مردم و همه افراد حقوقی یک جامعه قرار گرفته که اینجا گرفته باشه.

 16. درود….. معمولاً بت پرستان اهانت به بت هایشان را نمی پذیرفتند و توهین کننده به بت را آتش می زدند….مثل حضرت ابراهیم که در آتش انداختند…..

 17. با سلام
  دین اسلام پر از رافت و بخشش و گذشت هست. چطور ما از قاتلین مردم عادی میخواهیم گذشت کنند حتی اگر به عمد بوده باشد در حالی که از قاضیان همچین انتظاری نباید داشت. برای ترویج فرهنگ دین اسلام در بین مردم باید از خود آیات و احادیث بهره گرفت. والسلام

 18. آقای برهانی گفتند شهید الداغی خود را نفله کرده که از دختران دفاع کرده
  خودشون که از قرآن سوزان و سبّ النبی و …. دفاع میکنند و اینطور سینه سپر کرده اند، را چه لقبی به خود می دهند؟؟ …. و…. و…. و…. و….

 19. سلام ، از آقای برهانی بپرسید کسیکه نه یک بار و دوباروهزار بار بلکه میلیونها بار پیامبر اعظم و ائمه معصومین علیهم السلام را سب کرده است مشمول ماده ۲۶۳ است آیا ادعای این شخص مبنی برغفلت، سهو ،مستی یا غضب پذیرفته است ؟

 20. سایت محترم وکلا پرس.
  لطفاً از درج سخنان سخیف این مدعی حقوق دانی که البته حقوق خوان هم نیست پرهیز کنید. بعضی آموخته اند … با ایجاد حاشیه خود را مطرح کند.
  کسی که به شهید غیرت نفله میگوید و متجاوزین را رضوان الله علیهم می نامد از دایره آدمیت خارج است و…چون او نمی تواند در این خصوص و مفاهیم متعالی انسانی نسخه پیچی کند

 21. عجیب است واقعا عجیب است مدعی دانش حقوق یک کشور چنان چرند می بافد که خودش هم نمی فهمد چه می گوید .کسی که مدت زیادی کانالی را می چرخاند وادمین چندین کانال است ادعا کند که مست بوده یا تحت اکراه ویا سبق لسان صورت گرفته خنده دار است و قانونی که چنین فردی را تبرئه کند خنده دار تر! فکر می کنم اگر جناب برهانی ادعا کند که نوشته اش در حال مستی بوده باور پذیر تر است

 22. به نام خدا
  مسئول محترم وکلاپرس! دیدگاه های توهین آمیز زیر یادداشت اساتید رو پخش نکنید. اینجا ساحت مقدسی است، جای این اهانت ها نیست!
  سپاس

 23. کاری ندارم ولی اقای برهانی چرا اینقد به تحریف و سانسور علاقه داره؟ چرا اینقد بی اطلاع از جریان پرونده ها، در مورد همشون نظر میده؟ دنبال وکالت است یا خودنمایی؟. یارو قرآن سوزی انجام داده، دهها کانال راه انداخته بود و مرتبا توهینهای شنیع انجام می داد.‌

  جناب برهانی خواهشمندم به شان و سطح وکلا توهین نکنید

 24. نقل قولی که با قصد اهانت باشد
  توهین محسوب می شود
  در اینجا به جنبه ای معنوی
  که آگاهی در جرم بودن لفظ مورد استفاده
  وقصد انجام دادن جرم
  پس در بعضی از مواقع نقل قول کردن (نقل قول سب النبی یا توهین به اشخاص هادی)جرم محسوب میشود

 25. حضورمحترم‌آقای برهانی :
  اصل ۱۶۷ قانون‌اساسی :
  قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، حکم قضیه را صادر نماید.
  ‌طبق عبارت ” اگرنیابد” پس وقتی قانون وجوددارد مراجعه به متابع معتبراسلامی و یا فتاوی معتبر متخلف است و سب النبی قابل اجرا نخواهدبود.

  1. این اصل طبق اصل قانونی جرایم و مجازات‌ها و تفسیر حقوقدانان از جمله مرحوم دکتر امیر ناصر کاتوزیان در کتاب گامی به سوی عدالت فقط مخصوص امور حقوقی می‌باشد. دوست گرامی به نظرم شما باید برید دوباره حقوق اساسی یک دوباره بخونید …. موفق و پیروز باشید.

 26. جناب برهانی. واقعا باید در مورد همه چیز اینقدر سطحی و ساده نظر بدی؟ واقعا این نظرات شما مرغ پخته را هم به خنده می اندازد. یعنی چی فقط ادعا کند مجازات از او برداشته می شود؟ یعنی شما می گویی اگر کسی که عملکرد وی به کرات ثابت کرده که از روی قصد و عمد، اهانت و سب نبی و سب قران کرده به محض آنکه بگوید من نفهمیدم چه می گفتم و چه کردم باید این را از او قبول کرد؟ آیا سواد حقوقی شما همین قدر است؟,… خجالت بکش برای چی داری خودت را بدبخت و خسرالدنیا والاخره می کنی؟

   1. اولا ما به پرونده محکومین دسترسی نداریم و ممکنه به اتهام افساد فی الارض یا ارتداد محکوم به اعدام شده باشند.
    ثانیا ادعا وقتی ارزش داره که طرف خودش برعکس ادعاشو ثابت نکرده باشه. کسی که با عملکردش ثابت کرده که عمد و قصد داشته نمیتونه ضدشو ادعا بکنه و اگر هم ادعا بکنه چنین ادعایی باطله و هیچ ارزشی نداره.
    دلیلش هم اینه که قاضی نمیتونه برخلاف علم و یقینش حکم بده و وقتی از عملکردش یقین کرد که قصد و عمد داشته به صرف ادعا نمیتونه برخلاف یقینش رای بده مگر اینکه این ادعا شبهه ای در این یقین ایجاد کنه.
    ی مثال این مطلبو بهتر جا میندازه‌.
    فرض کن طرف اقرارکرده قتل کرده ولی تمام دلایل و قراین ثابت میکنه که اون قاتل نیست. اینجا هم قاضی نمیتونه بصرف اقرار حکم بده.
    در ادعای ساب النبی هم همینطور نمیشه با ی ادعای باطل حکم داد.
    البته باید حقوقدانان نظر بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا