اخبار کانون ها

کانون وکلای مرکز خواستار ارجاع پرونده غزه به دیوان کیفری بین المللی شد

وکلاپرس- کانون وکلای دادگستری مرکز در محکومیت رفتار رژیم صهیونیستی و نقض قواعد بنیادین حقوق بین الملل و حقوق بشر در غزه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز، این کانون بی توجهی به قواعد آمره حقوق بین الملل در سرزمین های فلسطینی نشین را محکوم کره و خواستار ارجاع پرونده غزه به دیوان کیفری بین المللی شده است.

بیشتر بخوانید:

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رخدادهای اخیر در سرزمین فلسطین می رود تا به فاجعه ای انسانی تبدیل گردد، در واقع آن چه این روزها در فلسطین شاهد آن هستیم، مجموعه ای از نقض فاحش قواعد بنیادین حقوق بین الملل و حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است.

با وجودی که موجودیت سیاسی و حقوقی سرزمین فلسطین توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است، اما متاسفانه قطعنامه ها و تصمیمات سازمان ملل، برخلاف تعهدات بین المللی و حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین، از سوی دولت غاصب اسراییل مداوما نقض میشود و علیرغم قطعنامه ۲۴۲ سازمان ملل که خواستار خروج اسرائیل از سرزمین های اشغالی شده بود تاکنون با وجود گذشت ۵۶ سال از صدور این قطعنامه، نه تنها اسرائیلی ها از سرزمین های اشغالی خارج نشده اند بلکه اقدام به شهرک سازی گسترده در این مناطق نموده و حتی با ایجاد دیوارهای متعدد مانع از رفت و آمد فلسطینی ها به سرزمین خودشان گردیدند.

وقاحت رژیم اشغالگر تا آنجاست که حتی به واکنش نهادهای بین المللی هم بی توجه بوده و‌ عملا هیچ نهاد بین المللی نتوانسته است به این اشغالگری ها پایان دهد و ملت فلسطین در دفاع از حقوق خود تنها مانده اند.

در چند سال اخیر فشار بر فلسطینی ها بیشتر گردیده و تندروهای حاکم بر رژیم صهیونیستی گویا هیچ حق حیاتی برای ملت فلسطین قائل نیستند، در بستر چنین وضعیتی جنگ اخیر و رخدادهای اسف بار چند روز گذشته به وقوع پیوسته است.

کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان کهن ترین نهاد مدنی ایران و به نمایندگی از جامعه حقوقدانان و وکلای ایرانی به استناد اصول بنیادین حقوق بین الملل و حقوق بشر، نقض حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین و بی توجهی به قواعد آمره حقوق بین الملل در سرزمین های فلسطینی نشین را محکوم نموده و‌ امیدوار است با پیگیری مجدانه راهکارهای ذیل حقوق قانونی و مشروع ملت مظلوم فلسطین احیاء شود :

 • ۱. تامین و تضمین حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین و احترام به آن
 • ۲. تضمین حق بازگشت آوارگان فلسطینی
 • ۳. توقف فوری محاصره غزه
 • ۴. رعایت قواعد بنیادین حقوق بشر دوستانه در تفکیک بین نظامیان و غیر نظامیان
 • ۵. رعایت کرامت و حرمت زنان و کودکان
 • ۶. خودداری از حمله به اماکن مسکونی و سایر اماکن غیر نظامی از جمله بیمارستان ها و مدارس و دانشگاه‌ها
 • ۷. برقراری سریع جریان برق و آب و کمک های نهادهای امدادی
 • ۸.احترام به حقوق انسانی اسرا و مجروحان جنگی
 • ۹.حق دسترسی صلیب سرخ به میدان جنگ
 • ۱۰. ارجاع پرونده غزه به دیوان کیفری بین المللی و تعقیب مرتکبان نسل کشی و جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به وسیله دیوان بدون لحاظ مصونیت سیاسی و دیپلماتیک آنان وفق اساسنامه دیوان کیفری بین المللی
 • ۱۱.تشکیل سریع هیئت حقیقت یاب بین المللی با شرکت کشورهای صلح دوست و بی طرف زیر نظر سازمان ملل‌ متحد برای رسیدگی به جنایات اشغالگران

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا