اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت

وکلاپرس ـ پس از وقفه حدوداً یک ماهه از بررسی طرح تسهیل در صحن علنی مجلس، اینک مجدداً طرح مذکور در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

به گزارش وکلاپرس، پس از آنکه طرح تسهیل با مخالفت مجدد شورای نگهبان روبرو شد، کمیسیون جهش به حذف بند مربوط به شرکت قضات دادگستری در آزمون وکالت اقدام کرد.

بیشتر بخوانید:

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون جهش تولید، در توضیح چرایی این تغییر (که از سوی افکار عمومی به عقب نشینی از موضع مجلس تعبیر شده بود) گفته بود: رفت و برگشت مصوبه تسهیل برخی مجوزهای کسب و کار بین مجلس و شورای نگهبان موجب شد که مصوبه مذکور که می‌توانست حدود ۲ ماه پیش تائید و به صورت قانون اجرایی شود و شاهد تحول جدی در حوزه ایجاد کسب و کارها باشیم، همچنان بلاتکلیف بماند.

اشکال اخیر هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 روز چهارشنبه شمس الدین حسینی(رئیس کمیسیون جهش تولید) در گفت و گو با برنامه میز اقتصاد شبکه یک سیما از اقدام عجیب هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در اعلام ایراد نسبت به ماده یک طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار خبر داد.

حسینی با اعلام اینکه نمایندگان مجلس از این اقدام غافلگیر شده اند، منشا آن را گزارشات مغرضانه ای که از سوی بانک مرکزی به هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام داده شده است دانست.

در مادۀ ۳ طرح تسهیل برخی تکالیف سختگیرانه برای ساماندهی به نحوه اعطای تسهیلات بانکی برای بانک ها از جمله الزام به بارگذاری قراردادهای بانکی در سامانه ای مخصوص در نظر گرفته شده است.

تسریع بررسی طرح تسهیل مجوز کسب و کار در صحن مجلس

با انتشار دستور کار مجلس شورای اسلامی در هفته جدید، طرح تسهیل کسب و کار مجدداً در دستور جلسه صحن علنی قرار گرفته است.

 به نظر می‌رسد اشکال اخیر هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظامموجب شده است تا مجلس شورای اسلامی در راستای مخالفت با این اقدام مجمع، طرح مذکور را به عنوان اولین دستور کار صحن علنی مجلس در هفته جدید قرار دهد و آن را هرچه سریعتر راهی شورای نگهبان کند.

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار + دستور کار صحن علنی مجلس
طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار + دستور کار صحن علنی مجلس

گفتنی‌ست در سال‌های اخیر رویه‌ای ایجاد شده که مطابق آن، بعد از آنکه طرح یا لایحه‌ای به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت، همزمان با بررسی شورای نگهبان، «هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام» نیز مصوبه را از نظر انطباق با سیاستهای کلی بررسی می‌کند.

دستور کار مجلس شورای اسلامی در هفته دوم بهمن ماه

گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی در مورد: طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار (اعاده شده از شورای نگهبان ۲)

گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در مورد طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (٢٠۶) قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (اعاده شده از شورای نگهبان ۵)

گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مورد: طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۶۳) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (اعاده شده از شورای نگهبان ۳)

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد: طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه انتخابات (اعاده شده از شورای نگهبان ۱)

گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مورد: طرح فهرست قوانین و احکام نا معتبر در حوزه شورها و شهرداری ها (اعاده شده از شورای نگهبان ۱)

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری نیکاراگوئه

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: طرح اصلاح تبصره (۱) قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: پروتکل بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقنامه (۵) آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی (۲۷ اکتبر ۲۰۰۲) میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیاتهای بر درآمد و سرمایه و پروتکل آن

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد: طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه احزاب سیاسی (اعاده شده از شورای نگهبان ۱)

گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزش (اعاده شده از شورای نگهبان ۲)

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: لایحه موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری غنا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیاتهای بر درآمد، سرمایه و عوایدی سرمایه

گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مورد: لایحه به هزینه قطعی منظور نمودن اعتبار خرید وسایل حفاظتی جزیره خارک

گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد: طرح استفساریه ماده (۸۱) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ١٣۶۶/١٢/۳ (در اجرای تبصره (۲) ماده (۱۰۰) آیین نامه داخلی مجلس)

گزارش کمیسیون عمران در مورد: لایحه موافقتنامه خدمات هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد: طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در اجرای تبصره (۲) ماده (۱۰۰) آیین نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفت)

گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد: طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد: لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری غنا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیاتهای بر درآمد سرمایه و عواید سرمایه ای

گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد: طرح مدیریت یکپارچه داده ها و اطلاعات ملی (این طرح با طرح نظام جامع مدیریت داده های کشور و تسهیل ارائه خدمات الکترونیکی به مردم به شماره ثبت ۴٣۴ ادغام شده است.) (دراجرای تبصره (۲) ماده (۱۰۰) آیین نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفت)

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد: طرح تشکیل سازمان پدافند غیر عامل

گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در مورد: طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس

گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در مورد: طرح شفافیت آرای نمایندگان (دراجرای ماده (۱۳۰) آئین نامه داخلی مجلس)

گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مورد: طرح جامع مدیریت شهری و روستایی

گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد: رد طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی پزشکی جمهوری اسلامی ایران

بررسی تقاضای دوفوریت در مورد طرح اصلاح قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز

بررسی تقاضای یک فوریت در مورد طرح استفساریه ماده (۴٨) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۱)

موارد زیر نیز در دستور هفته جاری قرار دارد:

۱. انتخاب نمایندگان ناظر در مجامع و شوراها.

۲. گزارش کمیسیون انرژی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (در اجرای ماده (۲۱۲) آیین نامه داخلی مجلس)

۳. گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از سال ۱۳۹۲ (در اجرای ماده (۲۱۲) آیین نامه داخلی مجلس)

۴. گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (اتاق ایران) در ده سال اخیر (دراجرای ماده (۲۱۲) آئین نامه داخلی مجلس)

۵. گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری آبادان و اروندکنار از سال ۱۳۸۵ تاکنون (در اجرای ماده (۲۱۲) آیین نامه داخلی مجلس)

۶. گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران (در اجرای قانون نحوه گزارش کمیسیون اصل (۹۰) قانون اساسی مصوب ۱۳۶۶/۹/۳ مجلس شورای اسلامی و ماده (۱۰۱) آیین نامه داخلی مجلس)

۷. بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری و روستایی طبق اصل هشتاد و پنجم (٨۵) قانون اساسی (در اجرای ماده (١۶۴) آیین نامه داخلی مجلس)

۸. گزارش کمیسیون اجتماعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق بازنشستگی کارکنان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (در اجرای ماده (۲۱۲) آیین نامه داخلی مجلس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا