اخبار کانون هاویژه

رئیس کانون وکلای خراسان شمالی: عدم حمایت دستگاه قضا از وکلا در مقابل تعرض، موجب تسری این رفتار به قضات خواهد شد

وکلاپرس- رضا نوروزیان جشن آبادی رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان شمالی در مراسم معارفه کارآموزان جدید این کانون بر لزوم حمایت دستگاه قضا از وکلا تاکید کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای خراسان شمالی مراسم معارفه و تحویل پروانه های کارآموزی پذیرفته شدگان دومین دوره آزمون کارآموزی وکالت کانون وکلای دادگستری خراسان شمالی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن اجتماعات شورای شهر بجنورد برگزار گردید.

در این مراسم رضا نوروزیان جشن آبادی رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان شمالی، ضمن خیر مقدم به پذیرفته شدگان جدید و تبریک این موفقیت، لازمه پیمودن راه دشوار و خطیر وکالت را تلاش علمی، آموزش عملی و کسب تجربه، آشنایی با اخلاق حرفه ای این منصب مهم و رعایت دقیق آن ها دانست.

لزوم حمایت از وکلای در معرض خطر

ایشان در ادامه با تأکید بر اینکه یکی از ویژگی های اخلاق حرفه ای رعایت حرمت اطراف دعوی و عدم تعرض کلامی در مقام وکیل به طرف مقابل است افزود: متاسفانه در سال گذشته ۴ نفر از همکاران وکیل (فارغ از اینکه عضو کانون یا مرکز وکلای قوه قضائیه بوده اند) به قتل رسیده و بیش از ۲۰ نفر نیز مورد ضرب و جرح قرارگرفته اند.

یکی از موارد مهمی که امروزه مطرح است لزوم حمایت از وکلای در معرض خطر بوده که این مهم را در دو بخش باید مورد توجه قرار داد:

  • نخست لزوم رعایت اخلاق حرفه ای از سوی وکلای دادگستری است که در این حالت احتمال وقوع چنین خطراتی کمتر خواهد شد.
  • دوم لزوم حمایت دستگاه قضا از وکلای در معرض خطر که این وظیفه اخلاقی و قانونی بر دوش دستگاه قضاست، چرا که اولاً برابر قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، وکیل در مقام دفاع از شأن و جایگاه برابر با قاضی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

تسری تعرض‌ها به قضات دادگاه و سایر کارکنان دستگاه قضا

ثانیاً چنانچه دستگاه قضا در برابر هجمه و تعرض اطراف پرونده به وکیل بی‌اهمیت باشند و اقدام حمایتی انجام ندهند این موضوع موجب قبح زدایی از این رفتار نادرست و قطعاً موجب تسری این تعرض‌ها به قضات دادگاه و سایر کارکنان دستگاه قضا خواهد شد که از فلسفه بازدارندگی مجازات ها نیز به دور است.

در ادامه آقای اباصلت رضوانی ریاست کمیسیون کارآموزی به اختصار طی سخنانی در خصوص تکالیف دوره کارآموزی پذیرفته‌شدگان و الزامی بودن حضور کارآموزان محترم در جلسات و کارگاه های آموزشی مطالبی بیان نمودند.

در پایان پروانه کارآموزی پذیرفته شدگان تحویل گردید.

مراسم معارفه و تحویل پروانه های کارآموزی پذیرفته شدگان دومین دوره آزمون کارآموزی وکالت کانون وکلای دادگستری خراسان شمالی
مراسم معارفه و تحویل پروانه های کارآموزی پذیرفته شدگان دومین دوره آزمون کارآموزی وکالت کانون وکلای دادگستری خراسان شمالی

منبع: روابط عمومی کانون وکلای خراسان شمالی

‫۴ دیدگاه ها

  1. دولت فقط از آمران به معروف حمایت میکنه.وکیل برای دولت کیلو چنده؟؟؟قانون حمایت ازآمران داریم نه از وکلا.😁😁😁😁😁

  2. درسته توی کشور ما همه چیز برخلاف کشورهای پیشرفته دنیاست ولی خب کسی جرأت نداره به قاضی بی احترامی کنه چون قضات هم شأن خودشون رو میدونن و عقده ای بازی برای بی‌حجابی در نمیارن
    برای توجیه اشتباهات خودتون به قاضیا نچسبونید خودتون را

  3. علتش رو هم بی‌زحمت جست‌و‌جو کنید، اکثراً به خاطر مفاسد اخلاقی و زیاده‌خواهی‌های مالی و دخالت بیجا بوده.

  4. بی احترامی به جامعه قضات و وکلای خوب و زبر دست و حق گرای مملکت نباشه ، ولی متأسفانه بی عدالتی و فساد روز افزون سیستماتیک در نظام قضایی کشور ، چیزی نیست که امروزه حتی از عوام مردم پوشیده باشد . متأسفانه دادگاه ها و دادسراهای نظام اسلامی ، شلوغتر و مملوتر از شاکیان و متهمان است نسبت به جوامعی با حکومتهای غیر دینی و لااقل با تفکرات آزاد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا