یادداشت

حکایت غریب مصائب کارآموزان وکالت ۱۴۰۰ و اتحاد ایشان

وکلاپرس– مانا قلایی کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری مرکز در اینستاگرامش یادداشتی در باب سختی های دوره کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال ۱۴۰۱ (تعویقی ۱۴۰۰) و فراز و نشیب های این مسیر منتشر کرده است.

به گزارش وکلاپرس، پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال ۱۴۰۱ (تعویقی ۱۴۰۰) علاوه بر تعویق آزمون، اولین پذیرفته شدگان نهاد وکالت مطابق قانون تسهیل بودند که مضاف بر این قانون، با اصلاح آیین نامه لایحه استقلال در سال ۱۴۰۰  در دوران کارآموزی وظایف دو چندانی نسبت به دوره های قبل، بر عهده داشتند.

بیشتر بخوانید:

مانا قلایی (از جمله اشخاصی که تراز بالایی در آزمون وکالت کسب کرده بود) در اینستاگرامش با اشاره به دشواری های مسیر گذشته، اتحاد کارآموزان این دوره را ستودنی توصیف کرده است.

متن یادداشت به شرح زیر است:

حکایت کارآموزان ۱۴۰۰، حکایت غریب و در همان حال آشنایی است. داستان، داستان بیم و امید است. همه آنچه تا کنون پشت سر نهادیم و به نظر می‌رسد زین پس پیش رو داریم، روایتی غریب از رنج هاست.

رنج گرو گرفتن بدون دلیل حداقل‌هایی برای زیستی حداقلی! ‎روایت افرادی که تنها گناهشان دل بستن و امید به تولد در خانه‌ای بود که با آغوشی باز تولدش را جشن می‌گیرند.

از تعداد کارآموزان و خانواده هایشان سخن به میان نمی‌آوریم؛ زیرا وقتی اعداد به میان می‌آیند، شدت دردها و کیفیات در پشت این اعداد، به امری انتزاعی و فانتزی فروکاسته می شود، در حالیکه تنها و تنها تجربه زیسته و علم حضوری به این مصائب می تواند درکی واقعی از این دردها به دست دهد.

بیم تاخیر در اعلام نتایج به دلیل جدال تراز و نمره، بیم تاخیرهای مکرر در آزمون را از یادمان برد اما زخم ناشی از آن همچنان خودنمایی می‌کرد. بیم آزمون دوماهه کارآموزی، بیم تاخیر در صدور پروانه را از یادمان برد اما همه زخم های پیشین همچنان بر این دل های زخمی و زندگی های بدون معاش خودنمایی می‌کرد.

با این زخم و بیم ها داستان بعضی از این زندگی ها، سر از چه ناکجا آبادهایی در آوردند و متحمل چه آسیب هایی شدند، خدا می داند اما در میانه همه این زخم‌ها و بیم‌ها، پرتوهایی درخشان از نور امید و موج هایی خروشان از مهر اتحادمان ما را به آینده امیدوار نگه می دارد.

با شنیدن خبرشیرین پشت سرگذاشتن آزمون و دیدن پروانه های (هر چند در قفس) دوستانمان، خوشحال شده و با به اشتراک گذاشتن این شادی ها مرهمی بر این جان های خسته نهادیم و با تقویت دوستی‌ها و سهیم شدن در این رنج و شادی، احساس بالیدن کردیم.

همه آنچه گفتیم جای خود و رسیدن به افق‌هایی که برای خود ترسیم کرده بودیم جای خود. رسالت های وجودی این پویش را به خاطر داریم.

پیگیری مطالبات اساسیمان به درازای این ایام متوقف نشده اما در این برهه، که این خانه را در معرض فشار دیدیم از رسانه‌ای کردن این تلاش ها، احتراز کردیم.

این اتحاد، گسستنی نیست. بر آن عهدی که بستیم، هستیم.

منبع: اینستاگرام مانا قلایی

‫۱۲ دیدگاه ها

  1. افرین نقطه جان دقیقا منم همین میخواستم بگم الان خدا پدر ایستارو بیامرزه که همه رو شاعر وترانه سرا کرد …کلی وقتم گذاشتم که مطلبش بخونم اخرش فهمیدم فقط شعر…هه همه شدن خودنمایی و نویسنده برای ما.خدا عاقبت بخیر بیاره .

 1. دو نهاد موازی نقطه ضعف حرفه وکالت شده است
  و هرچه زودتر باید دو نهاد متفاوت که در عمل یکسان هستند
  ادغام شوند و نهاد وکالت ایران یکی بشود و با دو مرجع کانون وکلا و مرکز وکلا مواجه نباشیم

   1. باسلام
    واقعا برخی پیش خودشون چی فکر میکنن
    آقای امیر حسام
    اگر دوباره متهم نمیشم،
    به عنوان دانشجوی دکترای رشته حقوق بین الملل دانشگاه تهران عرض میکنم:
    اکنون باید بگویم که به عنوان کارآموز وکالت مرکز وکلا با رتبه ممتاز، تاکنون از عضویت در آن احساس افتخار کردم، حتی اکنون که کانون هم قبول شدم، چون قدمت آن برایم جذابیت دارد. فقط همین.
    اما
    دکتر الماسی
    دکتر میر محمد صادقی
    دکتر عباسعلی کدخدایی
    دکتر سید فضل ا… موسوی
    دکتر احمد مومنی راد
    و …
    همه اساتید بنام این کشور در مرکز وکلا هستند
    که درکنار سرورانی چون
    دکتر گودرز افتخار جهرمی
    دکتر ابراهیم بیگ زاده
    دکتر قاسم زمانی
    دکتر محسن محبی
    و …
    که در آسمان وکلای کانون می‌درخشند، نهاد وکالت این مملکت را تشکیل دادند.
    اگر وکیل مرکز وکلا یا کانون وکلا ، خود را تافته جدا بافته بداند، نشان از آن چه دارد که آنقدر بدیهی است که نیاز به اشاره هم ندارد.
    با تجدید احترام

    1. خیلی راحت پروانه وکالت دکتر گرجی ازندریانی (استاد گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی) رو به راحتی آب خوردن باطل کردند!

    2. هم رشته‌ای گرامی، شما واقعاً چطور دانشجوی دانشگاه تهران هستید البته اگر واقعاً باشید که نمی‌تونید به شش تا تست تو هر درس پاسخ صحیح بدید و تو آزمون کارآموزی وکالت با وجود قانون تسهیل قبول بشید؟! بنابراین، ایراد کار از شماست نه از آزمون! اگه آزمون غیراستاندارد هستش پس چرا یکی مثل آقای سید امین پیشنماز، دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی درصدهاش میشه ٨٠ یا ۹۰ و یکی مثل جنابعالی که ادعا دارید که دانشجوی دانشگاه تهران هستید از پاسخ صحیح به شش تست در آزمون کارآموزی وکالت ناتوان هستید؟! التماس تأمل و تفکر عمیق. موفق و پیروز باشید.

     1. آقای امیر حسام.
      من دلیلی نمیبینم که خودمو به حضرتعالی ثابت کنم. ادعایی هم ندارم.
      ضمنا قبل از طرح تسهیل و با رتبه ممتاز کارآموز شدم.
      اکنون هم در آزمون کانون با رتبه بسیار خوب و نه ممتاز که به جهت عدم تمرکز مطالعاتی بوده است، در کانون، که قدمتش برایم جذابیت دارد، پذیرفته شدم.
      اما جناب، سوء تفاهم نشود، ولی متاسفانه هستند افرادی که ادعاشون آسمان را شکافته است ولی از عمق علم و دانش بی بهره اند. به قول ادبا، حتی آن عالم بی مثال هم باشد، اگر از ادب بهره ای نبرد، چه سود.
      به قول آن شاعر بزرگ، بی ادب محروم ماند از لطف رب.
      وانگهی، چه ربطی دارد؟؟؟؟ من ابدا موافق طرح تسهیل نبودم. همچنین موافق طرح سوالات بیمار گونه در قالب سنجش آزمون وکالت هم نیستم. بارها هم در پاسخ حضرتعالی گفتم، خلط مبحث از دانشجوی لیسانس هم پذیرفته نیست. چه رسد به مثلا دانشجوی دکترای دانشگاه علامه. صد البته که هرکس خود بهتر می‌داند که چه چیز در بَر دارد و ازآن آشکار تر، این است که، رفتار آدمی گویا این داشته ها است.
      جناب، این راهش نیست.
      من اصلا راجع به آزمون سخنی نگفتم.
      به هر حال، بر پایه تجربیات در همین سایت، انگار عادت شده که یا کنایه و زخم زبان، یا خلط مبحث، یا آن جا که دستاویزی نیست رفتن به سراغ متهم کردن به بی سوادی
      نمونه اش، آنچه راجع به سوء مدیریت در نهاد وکالت، آنچه راجع به اصل کارآموزی کاربردی، نقش راهنما در کارآموزی و … در چند پست اخیر رفت
      به هر حال، پاسخ من در برابر اقدام و گفتمان غیر حرفه ای، غیر مودبانه و غیر قابل توجیه بود علیه مرکز وکلا به عنوان قسمتی از نهاد وکالت این مملکت بود. ماده ۱۸۷ یعنی چه؟؟؟؟ من درآوردی چه معنا می‌دهد؟؟؟؟
      به چه جرات و مجوزی میتوان چنین کرد؟؟؟
      این رفتار تخلف نیست؟ عدم رعایت اخلاق حرفه ای و نیز عدم رعایت نزاکت نسبت به نهاد و سایر همکاران در همان نهاد نیست؟
      استدلال را با استدلال جواب دهیم، نه با استهزا و فرافکنی
      متاسفانه اقدامات اینچنینی و تکیه بلاوجه بر توجیهات بی پایه و اساس و النهایه، زدن برچسب های ناروا بر هر مخالفی، شده آفتی عالَم سوز و عالِم سوز.
      این هم که وقت می گذارم و پاسخ میدهم، به دلیل توجه مخاطبان دیگر نیز هست، چون این رفتار فقط معرف خود گوینده نیستید، حال آنکه مکرر بر طی نمودن عالی ترین دوره تحصیل و عضویت در یکی از بهترین دانشگاه های این مرز و بوم تکیه شده و با این رفتار ها به نوعی بر کل جامعه تحصیلات عالیه در رتبه ممتاز سایه گذارده و بر تصویر ناب آن اثر می نهد. لذا باید مخاطبان هم بدانند که چه چیز در دانشکده ها ممتاز در این مملکت و دانشجویان دوره دکترای آن ها، اقل است و چه چیز اکثر. چه چیز است که اصالت دارد.
      به امید آن روزی که هر دانشجو که وارد به و یا فارغ از تحصیل میشود، از ره کسب علم که همواره و همواره با تواضع، ادب، متانت و وقار همراه است، فارغ نشود.
      با یاد معلمان و معظمانی که اخلاق و ادب را اولی بر هرچه دانستند.
      یاحق

 2. ببینین بزرگوار من زحمت هیچ فردی زیر سوال نمبیرم ..ولی قانون سنجش ازمون کلا صحیح نیست چرا ؟؟ وقتی میاد از فردی که دانشجوی دکتری هست رو برابر اون فردی که لیسانس مینشونه سرجلسه خب مسلم اون فرد رتبه یک میشه و بقیه از پس سوللات من دراوردی تحلیلی که نیاز به یکساعت تجزیه تحلیل داره بمونه …بعدش هم من هیچوقت این ازمون قبول نداستم چون یه مسابقه استرس اوره فقط ..مهم کار عملی و اجرایی و فن دفاع ولاغیر ..یه چیز دیگه هم بگم شنیدم که قاضی اومده با پنج سال کار قضاوتی سر جلسه نشسته و رتبه شده خب این یعنی چی اخه!!!!

  1. آره آقای سید امین پیشنماز اشتباه کرده که رتبه یک شده! اشتباه کرده که دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی هستش! واقعاً با این استدلال خنده‌دار میخوای وکیل بشی؟! وقتی جنابعالی از لحاظ تئوری چیزی نداری چطور از لحاظ عملی میخوای دفاع کنید؟! بنده خدا، وکالت = استرس! اگه آزمون سخت بوده برا همه سخت بوده! ….. خدایا شکرت، آخرالزمان شده،…. میگه چرا رتبه یک آزمون، دانشجوی دکتری هستش؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا