دیدگاهویژه

حضور ناآگاهان در مجلس حرمت قانون را از بین می‌برد

وکلاپرس ـ رییس اسکودا درباره عدم حضور حقوقدانان در کسوت نمایندگی مجلس گفت:  حضور اقتصاددانان و افراد ناآگاه از قانون در مجلس حرمت قوانین و حاکمیت قانون از بین می برد.

به گزارش وکلاپرس جعفر کوشا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص طرح‌ های اخیر مجلس شورای اسلامی و میزان آشنایی نمایندگان با قانون، اظهار کرد: اساساً در ایران برای انتخاب نمایندگان مجلس بحث حقوقی مطرح نیست و بیشتر جنبه سیاسی را در نظر می‌گیرند اما در دنیا از آنجایی که مجلس وظیفه قانون‌گذاری دارد، حقوقدانان به مجلس راه پیدا می‌کنند.

مجلس شورای اسلامی بیشتر به امور سیاسی می‌پردازد

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران افزود: از آنجایی که مجلس شورای اسلامی بیشتر به امور سیاسی می‌پردازد، حقوقدانان به مجلس راه پیدا نمی‌کنند و تمایل نمایندگان برای عضویت در کمیسیون حقوقی مجلس نیز کمتر از سایر کمیسیون‌ها است بنابراین اگر یک وکیل یا یک حقوقدان جذب مجلس شود چون نمی‌تواند خواسته‌های مردم را در مجلس برطرف کند، از آن استقبال نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:اختلاط محتوای دو طرح مجلس در حوزه وکالت

نمایندگان مجلس باید حقوقدان باشند

وی بیان کرد: فلسفه وجودی مجلس این است که نمایندگان باید حقوقدان باشند. یکی از اموری که ما در علم حقوق آموخته‌ایم این است که اموری که به ما محول می‌شود طبق وظیفه آن را اجرایی کنیم؛ یعنی ما در چارچوب قانون باید عمل کنیم اما یک اقتصاددان یا یک پزشک و یا یک مهندس چون با قانون آشنایی ندارد، می‌تواند هر نوع اظهار نظری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:از عنابستانی وکیل تا عنابستانی نماینده مجلس

حضور افراد ناآگاه در مجلس حرمت قانون را از بین می‌برد

وی با بیان اینکه عدم آشنایی نمایندگان با اصول حقوقی و قانونی موجب بروز مشکل می‌شود، گفت: تورم قوانین، قوانین مطرود، عدم اجرای قوانین و قانون‌گریزی نتایج عدم حضور حقوقدانان در مجلس است. حضور اقتصاددانان و افراد ناآگاه از قانون در مجلس موجب می‌شود قوانین الزامات خاص خود را نداشته باشد یعنی حرمت قوانین و حاکمیت قانون از بین می‌رود. این موضوع نشان‌دهنده این است که مجلس روی قوانین کارشناسی نمی‌کند و همین موضوع موجب قانون‌گریزی مردم می‌شود.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا