گفت و گو

تأسیس اداره نظارت بر رفتار وکلا ؛ خلاف استقلال نهاد وکالت و قانون

گفتگوی دکتر جلیل مالکی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز

وکلاپرس– رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: معتقدیم استمرار این اداره و تسری آن به کانون ‌های وکلای دادگستری مستقل، بر خلاف استقلال نهاد وکالت است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایلنا، جلیل مالکی درخصوص تأسیس اداره نظارت بر رفتار وکلا ، اظهار کرد: تأسیس اداره نظارت بر رفتار وکلا در قوه قضاییه نه ضرورت دارد و ‌نه مطابق قانون است. سازوکارهای نظارت قوه قضاییه در مواد ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۲۱ لایحه استقلال وکلا یک سازوکار نظارت موردی است نه سازوکار نظارت سازمان یافته؛ بنابراین برای اجرای این نظارت موردی قانونگذار اجازه نظارت سازمان یافته و ایجاد اداره و تشکیلات را نداده است. به همین دلیل تشکیل چنین نهاد یا سازمانی مغایر با قانون است.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز افزود: کانون‌های وکلای دادگستری سال‌هاست که در حال همکاری با دستگاه قضا هستند یعنی اگر گزارشی از تخلفات وکلای دادگستری در راستای هر یک از این مواد به مراجع انتظامی کانون منتقل شود، رییس کانون و مراجع انتظامی طبق قانون ورود می‌کنند و رسیدگی قضایی انجام می‌گیرد و نهایتاً تصمیمات اتخاذ شده در دادگاه عالی انتظامی قضات، قابل اعتراض است.

بیشتر بخوانید:

وی گفت: بنابراین تشکیل چنین اداره‌ای به جز دخالت غیرمستقیم در امور نهاد وکالت مستقل در کشور چیز دیگری نخواهد بود؛ ما تشکیل این اداره را نه به مصلحت قوه قضاییه و نه ضروری می‌دانیم و معتقد هستیم که استمرار این اداره و تسری آن به کانون‌های وکلای دادگستری مستقل بر خلاف استقلال نهاد وکالت است.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا