گفت و گو
موضوعات داغ

نگاهی به آخرین وضعیت پرونده شکایت از روزنامه آفتاب یزد به علت انتشار شایعه تقلب در آزمون وکالت کانون وکلا

وکلاپرس- رییس سابق اداره حقوقی کانون وکلای مرکز درباره آخرین وضعیت پرونده شکایت از روزنامه آفتاب یزد به علت انتشار شایعه تقلب در آزمون وکالت گفت: هنوز پرونده در دادسرا معطل مانده است.

به گزارش وکلاپرس، در حالی شایعه لو رفتن سوالات آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه که جمعه گذشته مورخ ۱۸ اسفند برگزار شده بود، به تیتر اول رسانه ها تبدیل شده است که وضعیت پرونده شکایت از روزنامه آفتاب یزد بابت انتشار شایعه تقلب در آزمون وکالت ۹۹ بیش از ۱۸ ماه است در مرحله دادسرا به سر می‌برد.

برگزاری آزمون وکالت بعد از سه بار تعویق

آزمون وکالت سال ۹۹ یکی از آزمون های پرچالش نهاد وکالت بود که در نهایت پس از سه بار تعویق مکرر برگزار شد.

این آزمون در ابتدا قرار بود ۲۸ آذر سال ۹۹ برگزار شود اما شرایط کرونایی کشور موجب شد که ستاد کرونا با برگزاری این آزمون مخالفت کند.

در نتیجه سازمان سنجش آموزش کشور در ۸ آذر ۹۹ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این آزمون در آذرماه برگزار نمی‌شود و در صورت فراهم شدن شرایط آزمون کارآموزی وکالت در روز جمعه ۲۲ اسفند ۹۹ برگزار خواهد شد. اما مجددا این آزمون به تعویق افتاد و به گفته سازمان سنجش قرار شد تا آزمون کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۹ صبح جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ برگزار شود که یک روز قبل از برگزاری آزمون یعنی ۱۹ فروردین خبر تعویق مجدد این آزمون منتشر شد!

در نهایت و پس از سه بار تعویق، این آزمون در ۲۵ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد.

پس از برگزاری آزمون وکالت ۱۳۹۹، برخی رسانه ها ازجمله روزنامه آفتاب یزد و روزنامه جوان اتهام تقلب در آزمون وکالت ۱۳۹۹ و لو رفتن سوالات را به نهاد وکالت و اسکودا منتسب کردند.

روزنامه آفتاب یزد در یکی از گزارش هایش پیرامون کانون های وکلا در اسفند ۱۴۰۰ نوشته بود:

کانون‌های وکلای دادگستری به عنوان نهاد موازی وکالت چند سالی است از سوءمدیریت رنج می‌برند و از برگزاری یک آزمون جذب کار آموز وکالت نیز ناتوان هستند و این در حالی است که دیگر نهاد وکالت در چند سال اخیر هر سال حدودا سه آزمون کارشناسان رسمی، وکالت و مشاوران خانواده را بدون حاشیه و سالم برگزار می‌نماید.

اخیرا جعفر کوشا رئیس به اصطلاح اسکودا به عنوان نماینده نهاد موازی وکالت با حمله به مرکز وکلا به عنوان نهاد ملی ارائه‌کننده خدمات حقوقی در سراسر کشور و ایراد اتهام واهی به قوه قضائیه و با پیش کشیدن موضوعات حقوق بشری که بیشتر معاندین از این ابزار برای حمله به قوه قضائیه استفاده می‌کنند خواستار حذف مرکز وکلا شده است و عدم برگزاری آزمون که نتیجه بی‌تدبیری و عدم تمکین کانون‌ها به قوانین هست را قوه قضائیه می‌داند.

پیگیری حقوقی شایعه تقلب، توسط اسکودا و کانون وکلای مرکز

در پی این اقدامات شکایتی توسط اسکودا و کانون وکلای مرکز مطرح شد و در این پرونده  وکیل محمد شیوایی به نمایندگی از اداره حقوقی کانون وکلای مرکز و وکیل فرخ فروزان کرمانی وکالت پرونده را بر عهده داشتند.

وکیل محمد شیوایی پیش از این در تشریح جزئیات این پرونده اعلام کرده بود: کانون وکلا و اسکودا در اصل دو شکایت مطرح کرده اند که یک شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای به این علت که رسانه ها در فضای مجازی چنین خبری را منتشر کردند و شکایت دیگری نیز در دادسرای فرهنگ رسانه برای روزنامه آفتاب یزد مطرح شد.

اما بازپرس دادسرای فرهنگ رسانه به صرف این استعلام که پرونده ای در دادسرای کارکنان دولت مطرح است، قرار منع تعقیب صادر کرد و طبق اعلام وکیل شیوایی با دفاعیات ارائه شده وقوع جرم در دادگاه کیفری یک مورد پذیرش قرار گرفت و این دادگاه، قرار را نقض و به صراحت اعلام کرد که درخصوص اتهام نشر اکاذیب قرار منع تعقیب نقض و قرار جلب به دادرسی صادر می شود.

بیشتر بخوانید:

هنوز پرونده در دادسرا معطل مانده است

طبق آخرین پیگیری های خبرنگار وکلاپرس، از شهریورماه سال گذشته تاکنون دادسرا تصمیمی در خصوص این موضوع نگرفته و کیفرخواستی صادر نشده است و هنوز پرونده در دادسرا معطل مانده است.

این در حالی است که با تغییر هیات مدیره کانون وکلای مرکز و تغییر مسئولان اداره حقوقی کانون وکلای مرکز، وضعیت پیگیری این پرونده در هاله ای از ابهام به سر میبرد و مشخص نیست عملکرد هیات مدیره جدید در این خصوص چگونه باشد.

شایعه لو رفتن سؤالات آزمون مرکز وکلای قوه قضائیه

حال با گذشت دو سال از موضوع شایعه تقلب در آزمون وکالت سال ۹۹، از جمعه گذشته شایعاتی مبنی بر انتشار سوالات آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه در رسانه های مختلف منتشر شده که با واکنش رئیس قوه قضاییه نیز همراه بوده است.

روابط عمومی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه ضمن اطلاعیه‌ای کوتاه درباره برگزاری آزمون مذکور، نسبت به ابهامات موجود در خصوص سلامت برگزاری آزمون اعلام کرد که مسئولیت برگزاری آزمون و اعلام نتایج مرحله کتبی بر عهده سازمان سنجش است. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه عدلیه نیز در واکنش به خبر لو رفتن سوالات آزمون وکالت مرکز وکلا، خواستار بررسی و شناسایی افراد دخیل در این موضوع شد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا