اخبار

دبیر ستاد حقوق بشر: قاطبه ۱۲۵ متهم پرونده ترور شهید سلیمانی از سران کشور آمریکا هستند

دوشنبه؛ برگزاری دادگاه علنی پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی

وکلاپرس- دبیر ستاد حقوق بشر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو در شب گذشته (۱۲ دی) به تشریح جزئیات و پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان این شهید پرداخت.

به گزارش وکلاپرس به نقل از قوه قضاییه، کاظم  غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه عامل اصلی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی مشخص است، از تکمیل پرونده کیفری در این خصوص در اسرع وقت خبر داد.

 غریب آبادی با بیان اینکه برخی کشورها هم اتباع آن‌ها درگیر این جنایت بودند  گفت: عامل اصلی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی مشخص است و از ١٢۵ متهمی که مشخص شدند قاطبه آن‌ها از سران کشور آمریکا هستند. هدف ایران این است که در همکاری با عراق تمامی آمران و عاملان این جنایت شناسایی شوند.

تشکیل پرونده کیفری در دادگاه انقلاب

وی  داد: اقدام دیگری که انجام شده بحث تشکیل پرونده کیفری در دادگاه انقلاب است. برای اینکه محتویات پرونده کامل باشد همکاری با کشور عراق شکل گرفته است. کمیته‌ای تشکیل شده و تا الان دو دور این کمیته تشکیل جلسه داده است. هر دو طرف این اقدام را جنایت جنگی تلقی کردند. تبادل اسناد هم در دستور کار این هیات قرار گرفته است. اتهاماتی که متوجه مضنونان شده اقدام ترور و اقدام علیه امنیت ملی است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: اقرار رییس جمهور آمریکا سند مهمی در ارتباط با موضوعات حقوقی است و به زودی پرونده کیفری تکمیل خواهد شد. هیچ کشوری که دخیل در این ماجرا بوده نباید مصون بماند.

نیابت‌های قضایی به ۹ کشور از جمله دولت امریکا ارسال شده

غریب آبادی ادامه داد: در ترور جنایتکارانه حاج قاسم سلیمانی مکاتبات و ملاقات بسیاری از سوی جامعه دیپلماتیک ایران انجام شد. در نیویورک و ژنو و وین مکاتبات در ارتباط با این پرونده به ثبت رسیده و ملاقات‌های مختلف انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه نیابت‌های قضایی به ۹ کشور از جمله دولت امریکا ارسال شده و در مورد نقش افراد و شرکت‌ها در پرونده ترور سردار شهید سلیمانی مورد سوال قرار گرفتند، افزود: ما باید از طرق سیاسی و دیپلماسی این کشورها را برای پاسخگویی تحت فشار قرار دهیم.

دوشنبه؛ برگزاری دادگاه علنی پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی

همچنین قاضی سلمان پورمرادی، رییس شعبه ۵۵ حقوقی تهران و قاضی پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی نیز اظهار کرد: پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی دو بخش کیفری و حقوقی دارد که در بخش حقوقی، فردا دادگاه، بصورت علنی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

وی با بیان اینکه، در زمینه پرونده ٨٠ دادخواست مطرح شده است، گفت: حدود ٢۵٧٠ خواهان در این پرونده وجود دارند.

منبع: میزان

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا