اخبار صنفیویژه

۴ کانون وکلای مستقل در ۴ استان تشکیل خواهد شد

وکلاپرس- معاون حقوقی قوه قضاییه از موافقت رییس قوه ‌قضاییه با تشکیل ۴ کانون وکلای مستقل در ۴ استان‌‌ خراسان شمالی، هرمزگان، سمنان و سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق با اعلام این خبر گفت: بر اساس ماده ۱ لایحه استقلال کانون وکلا، تشکیل کانون وکلای مستقل در هر استان منوط به آن است که حداقل ۶۰ وکیل در آن حوزه استقلال داشته باشند و تا زمانی که تعداد وکلا به حد نصاب تعیین ‌شده نرسیده باشد، آن استان در امور مربوط، تابع مقررات و نظامات کانون وکلای مرکز خواهد بود.

مصدق با تأکید بر ضرورت تشکیل کانون وکلای مستقل در استان‌ های برخوردار از حد نصاب مزبور و لزوم رفع مشکلات مردم در این زمینه به خصوص دشواری دسترسی آنها به وکیل اظهار داشت: تشکیل کانون مستقل در این استان‌ ها، در اجرای تبصره ۲ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری در دستور کار قرار گرفت. ابتدا موضوع از طریق دادگستری‌ های کل استان‌ ها پیگیری شد و با اخذ نظر موافق آنها، این مهم به وزیر محترم دادگستری منعکس و با موافقت وزیر، مراتب به ریاست قوه قضاییه اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

معاون حقوقی و امور مجلس دستگاه قضایی درباره ۴ کانون وکلای مستقل جدید اضافه کرد: در نهایت تشکیل کانون وکلای مستقل در استان‌ های خراسان شمالی، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مورد موافقت ریاست قوه قضاییه قرار گرفت و موضوع از طریق دادگستری ‌های مربوط و کانون ‌هایی که تا کنون عهده دار امور این استان‌ها بودند در دست پیگیری است که  امیدواریم در اسرع وقت با برگزاری انتخابات کانون ‌ها در این استان ‌ها شاهد فعالیت آن‌ ها باشیم.

مصدق ضمن اعلام این‌ که معاونت حقوقی و امور مجلس پیگیری تشکیل کانون وکلای مستقل استان ‌های فاقد کانون را در دستور کار دارد، تصریح کرد: تسهیل شرایط برای دسترسی عموم به وکیل به عنوان یک حق تصریح شده در قوانین، به طور جدی از سوی این معاونت پیگیری می‌ شود و به محض تحقق شرایط مقرر در ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا در این استان ‌ها، موضوع به وزیر دادگستری و ریاست قوه قضاییه اطلاع داده می‌ شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا