اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

موسی غضنفرآبادی: طرح تسهیل مجوز کسب و کار به اشتغال وکلا یا دسترسی آسان به وکیل کمک نمی‌کند

وکلاپرس- رییس کمیسیون حقوقی مجلس طرح تسهیل مجوز های کسب و کار را در رفع مشکلات مردم برای مراجعه وکیل بی تأثیر دانست و گفت ما در کشور وکیل کم نداریم.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، موسی‌غضنفرآبادی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اینکه تعداد وکلا در این کشور کم نیست، در خصوص تعداد وکیل در کشور و لزوم آسان ساختن دسترسی مردم به وکیل اعلام کرد: فکر نمی‌کنم طرح تسهیل بتواند به اشتغال وکلا و یا دسترسی آسان به وکیل کمک کند.

بیشتر بخوانید: رییس کانون وکلای مرکز: سرانه وکیل در ایران از فرانسه و ژاپن بالاتر است

وکلایی هستند که در سال یک پرونده هم ندارند

موسی‌غضنفرآبادی گفت: ما در کشور وکیل کم نداریم، بر اساس بررسی هایی که داشته‌ام، متوجه شده‌ام ما در کشور وکلایی داریم که نمی‌توانند در سال حتی یک پرونده هم برای رسیدگی دریافت کنند، چرایی این موضوع باید بررسی شود، به هر شکل برخی از وکلا که به دلیل تجارب حرفه ای و فعالیت های شغلی خود شناخته تر شده هستند و پرونده های بیشتری را وکالت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آسیب شناسی تقنینی و قضایی ماده ۶ طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار

تعرفه ها باید به گونه ای باشد که مردم برای مراجعه به وکیل رغبت داشته باشند

وی افزود: در حال حاضر به اندازه کافی وکیل داریم، در واقع احساس می شود ایراد این موضوع در رابطه میان مردم و وکلا می‌باشد، در این میان تعرفه ها باید به گونه ای باشد که مردم برای مراجعه به وکیل رغبت داشته باشند.

هر شخصی که کارشناسی حقوق داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به مبحث مورد نظر آگاهی لازم را کسب کند

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: در موضوع پزشکی هم به همین صورت است؛ یعنی پزشکان شناخته تر شده و معروف معمولا مراجعه بیشتری را شاهد هستند؛ البته در این خصوص تفاوتی میان دو حوزه پزشکی و وکالت وجود دارد؛ در بحث پزشکی ممکن است پزشک تبحر خاصی داشته باشد ولی معتقدم در بحث وکالت، وکیل برای انجام وکالت اگر به صورت کامل در جریان یک موضوع حقوقی خاص هم نباشد می‌تواند با یک مختصر مطالعه ای به آگاهی لازم در آن حوزه مورد نظر دست پیدا کند، هر شخصی که کارشناسی حقوق داشته باشد نسبت به کلیات مسائل حقوقی آگاه است و می‌تواند با مراجعه به مبحث مورد نظر حقوقی آگاهی لازم را در آن حوزه کسب کند.

بیشتر بخوانید: طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار و درس‌هایی از خدمات مهندسی برای حرفه کارشناسی رسمی

با طرح تسهیل مشکلی از مشکلات این حوزه رفع نخواهد شد

نماینده مردم بم همچنین با اشاره به طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کارعنوان کرد: به عقیده من با طرح تسهیل کسب و کار و شیوه ای که در خصوص وکالت در این طرح مورد اشاره قرار گرفت مشکلی از مشکلات این حوزه رفع نخواهد شد؛ یعنی فکر نمی‌کنم که این طرح بتواند به اشتغال وکلا و یا دسترسی آسان به وکیل کمک کند؛ در واقع فکر نمی‌کنم با این قانون که شعار رفع انحصار داشت گره ای از کار گشوده شود.

منبع: ایسنا

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا