اخبار بین المللیویژه

دو روزنامه نگار برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ شدند

ماریا رسا فیلیپینی-آمریکایی و دمیتری مرادوف اهل روسیه مشترکا برنده جایزه صلح نوبل 2021 شدند

وکلاپرس- کمیته نوبل ماریا رسا، خبرنگار و کنشگر فیلیپینی-آمریکایی و دمیتری مرادوف، روزنامه‌نگار اهل روسیه به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ معرفی کرد.

کمیته نوبل نروژ امروز جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ اعلام کرد جایزه صلح نوبل را به دلیل «تلاش برای پاسداشت آزادی بیان» به  ماریا رسا و دمیتری مرادوف داده است.

جایزه صلح نوبل بر اساس وصیت بنیانگذارش آلفرد نوبل، معمولا به کسانی داده می شود که به تشخیص آکادمی سلطنتی بهترین یا بیشترین کوشش را در راه «برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح» کرده باشد.

دو روزنامه نگار برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱

 ماریا رسا و دمیتری مرادوف که مشترکا برنده جایزه صلح نوبل شده‌اند، هر کدام در کشور خودشان پیشینه فعالیت خبرنگاری تحقیقاتی دارند.

رئیس کمیته نوبل در زمان اعلام نام برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ گفت: «در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات در شرایط نامساعدی قرار دارد، ماریا رسا و دمیتری مرادوف نماینده همه روزنامه‌نگاران مدافع این آرمان هستند.»

ماریا رسا فیلیپینی-آمریکایی و دمیتری مرادوف اهل روسیه مشترکا برنده جایزه صلح نوبل 2021 شدند
ماریا رسا فیلیپینی-آمریکایی و دمیتری مرادوف اهل روسیه مشترکا برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ شدند

بیشتر بخوانید:

ماریا رسا منتقد رییس جمهور فیلیپین

ماریا رِسا، که سال‌ها خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان آمریکا در جنوب شرق آسیا بود، بنیانگذار و مدیر یک پایگاه خبری آنلاین به نام «راپلر» در فیلیپین است.

او که از متقدان سرسخت رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین است، در گذشته دست کم دو بار به دلیل افشاگری علیه عاملان فساد و به اتهام «نشر اکاذیب» دستگیر و زندانی شده است.

دیمیتری مرادوف

جایزه صلح نوبل 2021
جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱

دمیتری مرادوف ۶۰ ساله، به مدت بیش از ۲۰ سال تا سال ۲۰۱۷ سردبیر روزنامه نووایا گازتا بود. او سال‌ها در زمینه پیگیری رسانه‌ای قتل روزنامه‌نگاران در روسیه فعالیت کرده است.

دمیتری مرادوف که همواره پیگیر پرونده‌ فسادهای دولتی و نقض حقوق بشر در روسیه بوده است، در گذشته جوایز دیگری از جمله جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۰۷ و نشان لژیون فرانسه را نیز در سال ۲۰۱۰ دریافت کرده است.

واکنش مرادوف به خبر برنده شدنش

مرادوف بعد از انتشار خبر کسب جایزه صلح نوبل بی‌درنگ اعلام کرد جایزه خود را به روزنامه نوایا گازتا و روزنامه‌نگاران کشته شده این رسانه تقدیم می‌کند.

واکنش مثبت مسکو

دولت روسیه به خبر اعطای جایزه صلح نوبل به شهروند این کشور برای دفاع از آزادی بیان واکنش مثبت نشان داده و از این خبرنگار منتقد تقدیر کرده است.

کاخ کرملین در واکنش به این رویداد روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تبریک گفتن به مرادوف او را «مستعد» و «شجاع» خوانده و گفته است که او «همواره پیرو آرمان‌های خود» بوده و آن را حفظ می‌کند.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا