گفت و گو

جایگاه اسکودا در بین کانون های وکلای دادگستری

شفاف سازی دکتر نجفی توانا درخصوص مصاحبه منتشره شده در هفته نامه حامی عدالت

وکلاپرسدکتر نجفی توانا درباره جایگاه اسکودا در بین کانون های وکلای دادگستری گفت :‌ اسکودا  جنبه ریاست بر کانون ها را ندارد؛ بلکه اتفاقا تحت امر کانون ها انجام وظیفه می کند.

به گزارش وکلاپرس، هفته نامه «حامی عدالت» (ارگان مطبوعاتی مرکز وکلای قوه قضاییه) در آخرین شماره خود به نقل از دکتر علی نجفی توانا، رییس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز، اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری را غیرقانونی و موجب تنش خوانده است.

در همین زمینه دکتر علی نجفی توانا در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وکلاپرس به شفاف سازی درباره گفته های خود در مصاحبه با حامی عدالت پرداخته است که در ادامه می خوانید:

مبنای شکل گیری اسکودا؛ مدیران کانون های مختلف کشور

دکتر علی نجفی توانا به خبرنگار وکلاپرس گفت: نهاد وکالت براساس قانون ایجاد شده و یک نهاد مدتی قانونمند است اما اسکودا انجمنی است که بدون مستند قانونی و صرفا با اراده مدیران کانون های مختلف کشور برای ایجاد هماهنگی به وجود آمده است.

به عبارت روشن تر، اسکودا برای هماهنگی شکل گرفته است و جنبه ریاست بر کانون ها را ندارد؛ بلکه اتفاقا تحت امر کانون ها انجام وظیفه می کند. لذا منظورم این بود که کانون ها براساس قانون به وجود آمده اند اما اسکودا با هماهنگی مسئولین کانون ها شکل گرفته تا اطلاعاتشان را به یک دیگر منتقل کنند.

بیشتر بخوانید: اصلاح ساختار اسکودا در مصوبات شورای اجرایی اسکودا

تصمیمات اسکودا جنبه مشورتی دارد

وی درباره تبیین جایگاه اسکودا ادامه داد: از این جهت عرض کردم که تصمیمات اسکودا برای کانون ها جنبه اجرایی ندارد بلکه جنبه مشورتی دارد.

البته کانون ها می‌توانند نتیجه هم اندیشی های صورت گرفته را در داخل هیات مدیره به تصویب برسانند تا جنبه اجرایی پیدا کند. لذا جمله ای که از من نقل شده است، از نظر فقدان مصوبه قانون به معنای اخص کلمه است ولی این نهاد برای ایجاد هماهنگی و رفع مشکلات و برگزاری جلسات مورد توافق کانون هاست.

اداره کانون‌ها به صراحت لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری و همچنین قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت بر عهده کانون هاست. درواقع این انجمن برای رسیدگی به چالش ها و مشکلات مشترک کانون ها تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: تعریضی به نامه رؤسای کانون‌ها در مورد تعویق پرداخت اقساط صندوق حمایت

دخالت نهادهای عمومی در انتخابات ایجاد تنش می کند

نجفی توانا در توضیح عبارت “تنش زا بودن اسکودا” اظهار کرد: فرآیند فعالیت اسکودا ایجاد تنش نیست. تنش به دلیل انتخاب مدیریتی شد که نهادهای عمومی و برخی مسئولین در آن دخالت داشتند. یکی از مسئولین در یکی از سخنرانی های خود به دفاع از یک کاندیدا پرداخت و این مسئله سبب تشنج و اختلاف شد و موجب شد آن هماهنگی لازم شکل نگیرد.

سرانجام دخالت نهادهای عمومی

رییس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: برخی از عزیزان در ابتدای ورود به صنف مورد حمایت من بودند. دلیل دخالت برخی افراد منسوب به دولت در یک نهاد صنفی مورد پذیرش نیست.

ضمن احترام به این افراد معتقدم که این نهاد باید توسط وکلای فعال مدیریت شود دخالتی از جانب نهادهای عمومی در آن نباشد. دخالت نهادهای عمومی به افول نهادهای مدنی و نبود وکلای مستقل خواهد انجامید و نهاد وکالت ابزار دست برخی نهادهای حاکمیتی خواهد شد که نه حاکمیت و نه نهاد وکالت آن را نمی خواهند.

لذا منظورم این بود که دولت و نهادهای عمومی نباید در انتخابات کانون های وکلا و حتی انجمن اسکودا دخالت کنند تا وکلا بدون حمایت نهادهای عمومی، اعضای خود را انتخاب کنند.

او با اشاره به اینکه جهت گیری برخی از منتخبین سبب شد اقداماتی انجام دهند که جهت گیری داشتند افزود: عده ای برای انتخابات بعدی در بعضی از نهادها در برخی مسائل جهت گیری داشته اند.

در چندسال گذشته همواره شاهد بوده ایم که دخالت دولت و تصویب یکسری ضوابط باعث شده که نه به نفع حاکمیت باشد و نه نهاد وکالت اما هیچ واکنشی نشان داده نشده است چراکه دبیر با هیات رئیسه ای می تواند واکنش نشان دهد که در برخورد با چالش ها، هماهنگی همه نهادها و کانون ها را داشته باشد.

راهکار اجرایی شدن تصمیمات اسکودا

نجفی توانا در پایان اظهار کرد: هم به عنوان رئیس اسبق کانون و هم به عنوان عضو هیات مدیره دوره قبل، همواره معتقد به اتحاد نهاد وکالت هستم. مدیران اسکودا قطعا مورد حمایت من هستند اما اگر قرار است تصمیمات جنبه اجرایی پیدا کند، یا باید بی طرفانه عمل کنند و در انتخابات مستقل باشند و یا آن که پایه این مجموعه براساس قانون شود‌.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا