یادداشت

یک حقوقدان: خدمات پزشکی ندادن به افراد بی‌حجاب رسما اعلام جنگ علیه قانون است

وکلاپرس– وکیل علی مجتهد زاده در یادداشتی ماجرای نامه صادره از شبکه بهداشت و درمان لاهیجان مبنی بر عدم ارائه خدمات پزشکی به افراد بی‌حجاب را اعلام جنگ علیه قانون توصیف کرده است.

به گزارش وکلاپرس اخیرا تصویر نامه ای در شبکه‌های مجازی فراگیر شده که نشان می‌دهد در لاهیجان بر اساس دستور ستاد امر به معروف قصد توقف ارائه خدمات پزشکی به شهروندان بدحجاب و بی‌حجاب را دارند.

وکیل مجتهد زاده در این یادداشت ضمن نقد لایحه عفاف و حجاب کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، این پرسش را مطرح کرده است که اگر به موجب این نامه و این قبل مصوبات کسی فوت کرد، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

این حقوقدان معتقد است این نوع مصوبات باعث فاصله گرفتن جامعه از ارزش‌های متعالی و ورود به برهه خطرناک تصمیمات فراقانونی است و تبعات تلخی را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

مشروح یادداشت به شرح زیر است:

از آنجا که در مصوبه اخیر مجلس در خصوص حجاب و عفاف هیچ‌کدام از اصول حقوقی و قانونی مورد توجه قرار نگرفته و به حقوق اساسی ملت بی‌توجهی شده است، با زبان حقوقی و علمی نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. با فرد و جریانی می‌توان بحث حقوقی کرد که اختلافات مبنایی وجود نداشته باشد. مردم سالاری، اخلاق، حقوق ملت و… در علم حقوق، موارد بنیادین محسوب می‌شود.

در روزهای اخیر نامه‌ای از ستاد امر به معروف به دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت دیدم که در آن عنوان شده به افراد بی‌حجاب، خدمات پزشکی ارایه داده نشود! باید از آقایان پرسید اگر به واسطه این اقدامات کسی فوت کرد، چه کسی مسوول است؟ آیا نمایندگان مجلس، مدیران ستاد امر به معروف، مسوولان وزارت بهداشت و… آیا کسی حاضر است مسوولیت شکل‌گیری مشکلات برای شهروندان را بپذیرد.

این افراد و جریانات رسما به قانون اعلام جنگ داده‌اند

البته این پیگیری‌ها در ساختاری معنا دارد که قانون در آنجا حاکم باشد. معتقدم مقامات قضایی و دادستان استان تهران می‌تواند نویسنده این نوع نامه‌ها را تحت تعقیب قضایی قرار دهند، چرا که این اقدامات خلاف اصول اساسی ملت و بدیهیات علم حقوق است. این افراد و جریانات رسما به قانون، اعلام جنگ داده‌اند. انسان زمانی وارد عصر خرد، قانون و ارزش‌ها شد که متوجه شد به جای زور باید از قانون و قواعد عقلانی استفاده کند؛ هر زمان که این ضرورت‌های قانونی، اخلاقی و اندیشه‌ای کنار گذاشته شود و زور و قدرت در راس تصمیم‌سازی‌ها قرار بگیرد، جوامع به عصر پیشاقانونی و پیشامدرن هبوط خواهند کرد.

این مصوبات و این نامه‌ها موجب بی‌اعتبار کردن قانون در کشور است

به عنوان یک حقوقدان دیگر نمی‌توانم با مردم از قانون و مردم سالاری صحبت کنم؛ این مصوبات و این نامه‌ها، بی‌اعتبار کردن قانون در کشور است. متاسفانه برخی افراد و جریاناتی که شناخت درستی از قانون، اصول اخلاقی، مردم سالاری و ارزش‌های واقعی انسانی ندارند، اقدام به تصویب قواعد تندی می‌کنند که اجرای آنها جامعه را در التهاب و ناآرامی فرو می‌برد. این افراد در جهل قانونی خود بسیار جسور و تهاجمی هم هستند. این نوع مصوبات برای نظام حکمرانی بسیار خطرناک است و تبعات تلخی را به دنبال خواهد داشت.

این تصور که چون قدرت در اختیار برخی جریانات است، بنابراین می‌توانند هر تصمیمی را اتخاذ و هر قانونی را مصوب کنند، باعث بروز ناهنجاری‌های رفتاری و قانونی در جامعه خواهد شد. به عنوان یک حقوقدان این نوع مصوبات را باعث فاصله گرفتن جامعه از ارزش‌های متعالی و ورود به برهه خطرناک تصمیمات فراقانونی می‌دانم.

تصویر نامه شبکه بهداشت و درمان لاهیجان مبنی بر ندادن خدمات پزشکی به افراد بی‌حجاب
تصویر نامه شبکه بهداشت و درمان لاهیجان مبنی بر ندادن خدمات پزشکی به افراد بی‌حجاب

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. دیروز یه مادری مقابل دیدگان فرزند خردسال خود از یک فقره اراذل و اوباش به خاطر تذکر حجاب کتک خورد، آقایان حقوقدان،آقای دکترخالقی،آقای برهانی،آقای فلان رئیس سابق و لاحق کانون وکلا که به مناسبت روز قلم واسه همدیگه پیام تبریک می فرستادین قلم هاتون شکسته یا وجدان خاموشتون؟
  اگه اون خانم بی حجاب بود و از یک مرد مذهبی کتک می خورد باز هم اینطوری ساکت بودید؟
  منافق از کافر بدتر است…اتقوا الله.

  1. حتما میخواسته گاز بگیره اونا هم زدنش . خب چیزی که عوض داره گله نداره . اون خانم هم به معروف هم یه پست خوب میگیره . نگرانش نباشید .

    1. قلم وقتی میچرخه و وجدان زمانی بیدار میشه که ظلمی صورت گرفته باشه .واسه ادبیات من متاسف نباشید . برای دستهای آلوده به خون … متاسف باشید .

     1. خیر به هیچ عنوان ،اون دستی هم که در فیلم درگیری خانم رشنو زخمی شد دست خانم رشنو نبود ،شخص سومی بود که به خانم ربیعی گفت باشه شما تذکرتون رو دادید وبعد سعی کرد خانم ربیعی رو بیرون کنه که دست خانم ربیعی سهوا به دست ایشان خورد و زخم شد ،خانم رشنو به جای اینکه حجابشون رو رعایت کنند شروع به فیلم برداری و فحاشی کردند ،البته دوست داشت که جو متشنج بشه،فرض کنیم که دست خانم رشنو زخمی شده باشه چه ربطی داره به اون خانم محجبه که باید جلو فرزند خود کتک بخورد،من برای شهیدان بزرگوار آرمان علی وردی و عجمیان… متاسف هستم که به بدست اغتشاش گران به شهادت رسیدند،فرمودید که خانم امر به معروف یک پست خوب میگیره ،در اغتشاشات پاییز نهاد های امنیتی خانمی رو دستگیر کردند که به خاطر ویزا (نه اقامت)حاضر شده بود کشور رو به آشوب بکشه

     2. خیلی داستان قشنگی بود . تسلط شما به عالم غیب در این داستان آشکار شد ! ربیعی مظلوم در گوشه ای ایستاده بود . ناگهان به صورت سهوی دست سپیده رشنو رو گاز گرفت . رشنو اما دنبال شر و جنجال بود .
      شما ها کارتون رو یاد گرفتید انگار . بزنید بعد مظلوم نمایی کنید . بگید من نبودم اون بود . عمدی نبود سهوی بود . شاید هم بهتون یاد دادن این موذی گری ها رو .اون خانم آمر به معروف هم بچه پیشش نیست . دختری که پیشش ایستاده حداقل بیست سال سن داره .

 2. نه قلمها شکسته و نه وجدانها خاموش گشته؛ دلیل آن است که کتک خورنده مدنظر، به واسطه اینکه از حمایت تام و تمام و بی چون و چرا در احقاق حقوق خود برخوردار است؛ زمینه ای و موجبی برای چرخش قلمها و شکستن سکوت باقی نمی گذارد.

  1. این آقایون تک تک شون سوگند یاد کرده و شرافت خودشون رو وثیقه سوگند نموده اند که مدافع مظلوم و قانون باشن…سوال اینجاست که آیا قانون شکن مظلوم هست یا ظالم؟ چرا همیشه از قانون شکن حمایت می کنین؟ آیا این مادر کتک خورده مظلوم بود یا ظالم؟ آقای دکتر خالقی مادر خودت بود همینطوری ساکت بودی؟…چی شده که انسانیت رو فراموش کردیم؟
   یه ابلهی ماست ریخت رو سر چند مکشفه حجاب،ما هم مخالف بودیم چون اون کار ناشایست بی حجاب ها رو تو موضع مظلومیت کذب قرار میداد اما یادمون نرفته که داشتین از اون کاه،کوه می ساختین تا به چند لابی آنچنانی دست پیدا کنین!…فاین تذهبون؟

   1. آقا محمد شما فقط سطل ماست رو دیدید . نه والا اینطور نیست . اگر یه روز میومدین کف خیابون زدن واقعی زنان و دختران بی حجاب رو هم می‌دیدین . دیگه دلتون واسه این مادر نمیسوخت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا