اخبار بین المللی

گزارش وکلای افغانستانی از وضعیت مبهم زنانی که پیش از روی کار آمدن طالبان طلاق گرفته بودند

وکلاپرس- وکلای دادگستری افغانستان به رسانه های خارجی اعلام کرده اند که صدها تن از زنان افغان پس از به قدرت رسیدن طالبان ناگزیر با وجود طلاق رسمی مجبور شده‌اند تا به زندگی با مردان خطرناک تن بدهند.

به گزارش وکلاپرس، با روی کار آمدن طالبان و لغو قوانین سابق ازدواج و طلاق، وضعیت هزاران مورد از طلاق‌هایی که در بیست سال گذشته با درخواست زنان و به شکل یک‌طرفه صورت گرفته بود دچار ابهام شده است.

۸ مارس روز جهانی زنان است که هر ساله برای بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان جشن گرفته می‌شود.

نظیفه، زن وکیلی که تا پیش از اشغال کابل توسط طالبان هنوز فعال بود می‌گوید که در حکومت‌های گذشته بیش از ۱۰۰ موکل داشته که به دلیل آزار و خشونت فیزیکی درخواست طلاق کرده‌اند.

نظیفه شهادت می‌دهد که حتی در برخی موارد زنان با فشار طالبان مجبور شده‌اند به زندگی با مردان معتاد بازگردند. او می‌گوید امروز بیش از ۵ نفر از آنها وضعیتی مشابه به وضعیت مروا دارند.

تا زمانی که مرد خانواده نخواهد بپذیرد، دادگاه نمی‌تواند هیچ کاری با این مرد داشته باشد

 وکیل دیگری که نخواست نامش فاش شود، گفت که اخیرا موکل دیگری داشته است که در آن زن قربانی ناگزیر شده برای جدایی از «شوهر معتاد که او را کتک هم می زده از افغانستان فرارکند.»

 این وکیل می گوید: «در افغانستان امروز، تا زمانی که مرد خانواده نخواهد بپذیرد که همسرش را مورد ضرب و شتم قرارداده دادگاه نمی‌تواند هیچ کاری با این مرد داشته باشد.»

پیش از طالبان در افغانستان، دست کم زنان قربانی می توانستند به برخی نهادهای حقوق بشری مراجعه کنند امروز دیگر این نهادها جایی در جامعه افغانستان ندارند.

ضرب و شتم و حبس خانگی زنان در افغانستان

مروا، زنی که پیش‌تر به دلیل خشونت از سوی همسرش تمام دندان‌هایش شکسته‌اند امروز بدلیل تهدیدهای طالبان با هشت فرزند خود زندگی مخفیانه‌ای را در افغانستان دنبال می کند.  او یکی از زنان افغان است که پیش از به قدرت رسیدن طالبان، توانست از قوانین نسبتا پیشرو بهره برده و از همسر «خشن و بیمار» خود طلاق بگیرد.

اما همسرش پس از به قدرت رسیدن طالبان نزد آنها رفت و با پادرمیانی یکی از فرماندهان این گروه اسلام گرای افراطی، دستور آمد که این زن باید با همسر سابق خود زندگی کند.

مروا پس از بازگشت به زندگی با همسرسابق خود دوباره مورد ضرب و شتم و حبس خانگی قرار می گیرد. همسر او دستان و انگشتانش را با حمله خشونت آمیز می‌شکند.

بیشتر بخوانید:

مروا می‌گوید خشونت‌های فیزیکی علیه‌اش آنچنان شدید بوده‌اند که مدت‌ها بیهوش شده و پس از چندین روز به کمک دخترانش به زندگی بازگشته است. او می‌گوید همسرش «آنقدر موهایش را کشیده که پس از مدتی کچل شده است.»

مروا اما تصمیم می گیرد دل به دریا بزند و با شش دختر و دو پسرش مخفیانه به صدها کیلومتر آن طرف‌تر کوچ می کند. او می گوید فرزندانش با وجود فقر خوشحال تر هستند و می گویند: «مادر، اشکالی ندارد اگر گرسنگی می کشیم. حداقل از شر آزار و کتک خلاص شده ایم.»

مروا از ترس اینکه همسرش محل اختفای آنها را کشف کند، می گوید: «هیچکس ما را اینجا نمی شناسد، حتی همسایه ها.»

سازمان ملل متحد این محدودیت ها را «آپارتاید جنسی و جنسیتی» می خواند

دولت طالبان به تفسیری سختگیرانه از شریعت اسلام پایبند و محدودیت‌های شدیدی را بر زندگی زنان اعمال کرده است که سازمان ملل متحد این محدودیت ها را «آپارتاید جنسی و جنسیتی» می خواند.

با وجود اینکه طلاق در اسلام امری جایز است اما در جامعه افغانستان، نگاه به زنانی که از همسران خود جدا می‌شوند، تحقیر آمیز است و بسیاری می‌گویند زن مطلقه نابخشودنی است چون مرتکب گناه شده است.

فرار زنان افغانستانی از خانه

ثنا زن دیگری است که در ۱۵ سالگی بالاجبار به همسری پسرعموی ۲۵ ساله‌اش درآمد. او می‌گوید که همسرش «حتی اگر بچه گریه می‌کرده یا مزه غذای روز را دوست نداشته، او را کتک می زده است.»

ثنا می گوید همسرش مرتب به او می‌گفته:‌ «زن نباید حرف بزند.»‌  او اما پیش از دوران طالبان موفق می شود با کمک یک پروژه خدمات حقوقی رایگان، در دادگاه از شوهرش طلاق بگیرد ولی به محض به قدرت رسیدن این گروه اسلام گرای افراطی در افغانستان، ثنا دوباره مجبور می‌شود با همسرش زندگی کند و او هم چون «مروا» تصمیم می گیرد فرار کند.

بیشتر بخوانید:

ثنا می‌گوید که دخترانش به او گفته‌اند که در صورت ادامه زندگی با پدرشان آنها خودکشی خواهند کرد. ثنا فرار کرد اما می‌گوید هر باری که در خانه به صدا درمی آید می ترسد که او را پیدا کنند.

وضعیت نامشخص چگونگی تغییر قانون طلاق تحت حاکمیت طالبان

عنایت الله سخنگوی دادگاه عالی طالبان گفته است: که «طبق دین مبین اسلام سعی می شود که زنان مطلقه دوباره با همسران خود زندگی کنند.» او می گوید: «معمولا شکایت‌ها از سوی همسران بررسی می‌شود و طبق شرع همه چیز تحت بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان از پاسخ به پرسش‌ها در مورد چگونگی تغییر قانون طلاق تحت حاکمیت این گروه و وضعیت طلاق‌های جاری‌شده در حکومت قبلی، خودداری کرده‌ اما گفته که در پرونده‌های طلاق باید زن و مرد در برابر قاضی حاضر شوند تا طبق تفسیر طالبان از قوانین اسلامی، درخواست طلاق کنند.

این شرایط در حالی است که با روی کار آمدن طالبان دختران از تحصیل محروم شده و زنان وکیل و شاغل از ادامه کار خود منع شده اند.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا