اخبار کانون هاویژه

لیلا رئیسی: قطعا تیر ترکش جنایاتی مانند قتل وکیل جعفر آقایی به کل جامعه اصابت خواهد کرد

واکنش رئیس کانون وکلای اصفهان به قتل وکیل محمودرضا جعفر آقائی

وکلاپرس- رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان با انتشار پیامی نسبت به قتل وکیل محمود رضا جعفرآقایی واکنش نشان داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان، دکتر لیلا رئیسی در واکنش به قتل وکیل جوان شاهرودی در روز عاشورا ضمن ابراز نگرانی نسبت به وقوع چنین اتفاقاتی، علل بروز این رویدادها را تشریح کرد.

دکتر لیلا رئیسی، رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان ضمن ابراز تاسف از وقوع این جنایت و تسلیت به خانواده وکیل جوان و همچنین جامعه وکالت کشور گفت: متاسفانه مصادف با عاشورای حسینی یکی دیگر از وکلای شریف کشور مورد تهاجم بیرحمانه قرار گرفته و کشته شد.

وی افزود: بارها در مورد در معرض خطر بودن وکلا و جنایات ارتکابی علیه آنها، سخن رانده شده و اعلام موضع گردیده است، اما واقعیت تلخ این است که تا مادامی که برای جلوگیری از تکرار ارتکاب جنایات بی رحمانه ای همانند قتل، آتش زدن اموال، تعرض به حریم خصوصی و… علیه وکلا اقدام جدی انجام نشود، این فجایع ادامه داشته و رو به فزونی خواهد داشت.

دکتر رئیسی در پاسخ به این سوال که چه عواملی را در بروز این حملات به وکلای کشور موثر می دانید، گفت: در یک آسیب شناسی حداقلی از این اتفاقات تلخ روشن می گردد که عواملی همانند عدم درک صحیح از نقش وکیل در یک پرونده و داشتن تلقی های ناصواب همانند دشمن انگاری و توهم توطئه نسبت به وکیل طرف مقابل پرونده، می تواند در بروز این فجایع تلخ موثر باشد. این طرز تفکر غلط نسبت به نقش وکیل مدافع، ناشی از جهل و بعضا تبلیغات مسموم علیه وکلا در رسانه ملی و برخی رسانه های دیگر است، که سالهاست علیه وکلا جریان دارد و به عقیده من در بروز چنین جرائم سنگینی تاثیر زیادی داشته است. علاوه برآن فقدان حمایت های موثر و جدی از وکلا در برابر تهدیدات مختلف از ناحیه مقنن و بالتبع دستگاه های مختلف قضایی و اجرایی، گویی نوعی اطمینان خاطر برای برخی هنجارشکنان در ارتکاب اعمال غیر قانونی و ضد انسانی علیه وکلا، به دنبال داشته است.

وی همچنین افزود: مسلما زمانی که همان حداقل حمایتی که در قانون تحت عنوان رعایت شأن وکیل، پیش بینی گردیده، حتی بعضا در برخی محاکم هم مورد توجه و رعایت قرار نمی گیرد، بدیهی است که ارتکاب جنایت علیه یک وکیل چندان موجب نگرانی مرتکبان جانی نشود.

بیشتر بخوانید:

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در ادامه و در پاسخ به این سوال که انتظار جامعه وکالت از نهادهای ذیربط با توجه به شرایط امروز چیست، گفت: امروز که وکلای دادگستری حتی از کمترین بهره مندیهای معمول در یک جامعه، همانند خدمات درمانی، رفاهی و ثبات شغلی که سایر مشاغل برخوردارند، بهره مند نمی باشند، اضطراب در معرض خطراتی همانند حملات بیرحمانه و اعمال غیر انسانی قرار گرفتن، نباید به آلام آنها اضافه گردد و ضروری است که کانون های وکلا، سایر دستگاه های مسئول و مجلس شورای اسلامی در اسرع وقت برای جلوگیری از تکرار این جنایات و سلب آرامش و امنیت از وکلا و خانواده هایشان با پیش بینی تدابیر قانونی لازم چاره ای جدی و کارآمد بیندیشند. قطعا تیر ترکش چنین جنایاتی به کل جامعه اصابت خواهد کرد و به تدریج نوعی هراس و سلب امنیت و آرامش را برای کل جامعه به دنبال خواهد داشت. صرفنظر از تمام التهاب های که امروزه در نهاد وکالت اتفاق افتاده، بدون تردید وقت آن رسیده که در کشور ما نیز همانند بسیاری از جوامع دیگر، در اسرع وقت وکلا بعنوان افراد در معرض خطر مورد حمایت های قانونی و قضایی پیشگیرانه قرار گیرند.

دکتر رئیسی همچنین تاکید کرد: از نمایندگان‌ محترم که در این دوره از مجلس شورای اسلامی ظاهرا یکی از مهمترین دغدغه هایشان مسائل نهاد وکالت بوده است، انتظار می رود در این موضوع نگران کننده و تهدید کننده امنیت جامعه با همکاری کانونهای وکلا در مورد وضع تدابیر قانونی لازم، اقدامی شایسته و موثر در جهت پیشگیری از تکرار این اقدامات ضد انسانی انجام دهند.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا