ماهنامه وکلا

چهارگوشه

نظریه مشورتی اداره‌کل حقوقی قوه قضاییه در پاسخ به ۱۳ سؤال دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۶ تهران (پولی و بانکی)

این پرسش‌ها درباره مواردی همچون معیار قاچاق حرفه‌ای ارز و عناصر این جرم، خرید و فروش بدون مجوز ارز، جرم‌بودن نگهداری ارز (در موردی که خارج از تشریفات معامله شده است)، شرایط تحقق جرم «عملیات صرافی به نحو غیرمجاز» طرح شده‌اند.

 

بخشنامه شورای حل اختلاف

مصوبه شماره ۹۰۰۰/۶۳۹۴۰/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۵/۲۸ رئیس قوه قضاییه که با عنوان «بخشنامه در خصوص اهمیت صلح و سازش و نقش آن در احقاق حق و پیشگیری از اطاله دادرسی» در روزنامه رسمی منتشر شد. بر اساس این بخشنامه، ارجاع پرونده‌های مربوط به تمامی جرایم قابل گذشت، جنبه خصوصی جرایم واجد دو جنبه عمومی و خصوصی و تمام اختلافات و دعاوی خانوادگی و دیگر دعاوی مدنی به شورای حل اختلاف با لحاظ شرایطی، الزامی شده است

 

دادنامه هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری درباره امکان استفاده ایثارگران شاغل به تحصیل از سهمیه استخدامی 

 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان را که افراد شاغل به تحصیل را از مزایای سهمیه استخدامی محروم کرده بود ابطال کرد. در بخشی از رأی این هیأت آمده است: «هرچند شرط غیرشاغل بودن لازمه برخورداری از سهمیه ایثارگران می‌باشد، لیکن تحصیل کردن شغل محسوب نمی‌شود تا به صرف آن بتوان فرد ایثارگر را از امتیاز قانونی سهمیه استخدامی محروم نمود.»

 

دستورالعمل تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی مصوب ۱۳۹۸/۵/۱۳ رئیس قوه قضاییه

بر اساس این دستورالعمل، صلاحیت و حوزه تخصصی مجتمع با رعایت صلاحیت‌های ذاتی و محلی در موضوعات کیفری، مشتمل بر این امور است: رشاء و ارتشاء؛ اختلاس؛ اعمال نفوذ بر خلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری؛ مداخله وزرا، نمایندگان مجلس و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری؛ تبانی در معاملات دولتی؛ اخذ پورسانت در معاملات خارجی؛ تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت؛ جرایم گمرکی؛ جرایم مالیاتی؛ پولشویی؛ اخلال در نظام اقتصادی؛ تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی و یا تضییع آن؛ تحصیل مال از طریق نامشروع؛ جرایم موضوع فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران.

 

آیین‌نامه فرایند ماینینگ (استخراج فرآورده‌های پردازشی رمز‌نگاری‌شده رمزارزها) و استفاده از رمزارز

 این تصویب‌نامه به شماره ۵۸۱۴۴/ت۵۵۶۳۷هـ مورخ ۱۳۹۸/۵/۱۳ هیئت وزیران با هدف ساماندهی وضعیت ماینینگ رمز‌ارزها به‌خصوص بیت‌کوین تدوین شده است.

 

آیین‌نامه اجرایی شناسایی و توقیف اموال مدیون در اجرای مفاد اسناد رسمی

این آیین نامه در اجرای تبصره ۱ بند (ب) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم  توسعه در تاریخ ۲۲/۴/۱۳۹۸ به تصویب رییس قوه‌قضائیه رسیده است.

 

آیین‌نامه اجرایی بند (پ) ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

این آیین نامه در اجرای حکم بند (پ) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه به منظور تسریع در انتقال بیست زندان داخل محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به خارج از شهرها تنظیم شده است.

 

دستورالعمل اجرایی اعلام بر خط ظرفیت پذیرش زندانیان به مقامات قضایی صلاحیتدار مصوبه ۱۳۹۸/۵/۵ رئیس قوه قضاییه

بر اساس ماده۲ این دستورالعمل، سازمان زندان‌ها مکلف شده است ظرف یک ماه وضعیت فعلی مؤسسات کیفری هر استان را براساس موجودی کل به همراه ظرفیت فضای آزاد مؤسسه کیفری جهت پذیرش زندانیان به صورت برخط و روزآمد در اختیار رییس کل دادگستری هر استان و مرکز قرار دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا