یادداشت

چرا معاونت حقوق عامه دادستان در قبال سوء مدیریت کرونایی سکوت کرده است؟

وکلاپرس ـ رییس کانون وکلای مرکز در یادداشتی انتقادی به اختلال موجود در مدیریت شیوع ویروس کرونا در کشور پرداخته و در بخشی از نوشته خود آورده است: چرا معاونت حقوق عامه دادستان در قبال سوء مدیریت کرونایی سکوت کرده است؟

به گزارش وکلاپرس، دکتر جلیل مالکی در یادداشتی که در اختیار ایلنا قرار داده است، به نقد عملکرد ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخته و پرسیده است: «چرا مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا که آزمون‌های محدود وقابل کنترل در کشور را تحت عنوان پیشگیری از شیوع کرونا کرارا لغو نمودند، سفرهای بی‌حد و حصر نوروزی را آزاد گذاشتند و زمینه را برای انتقال گسترده ویروس کرونا به اقصی نقاط کشور فراهم نمودند؟»

بیشتر بخوانید: نماینده کانون وکلای مرکز: هزینه خرید واکسن از وکلای دادگستری تأمین می شود

در ادامه متن کامل این یادداشت را خواهید خواند:

چه کسی پاسخگوی آثار مرگبار سفرهای نوروزی و عدم اعمال محدودیت در ایام کرونایی کشور است؟

آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کووید ۱۹ رو به افزایش است و به مرز پانصد نفر در روز رسیده است و هرروز تعداد زیادی از خانواده‌ها به ماتم عزیزانشان از پیر و جوان و کودک و میانسال می‌نشینند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اخبار سراسری خبر از افزایش مرگ و میرها می‌دهد و بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی شده است .

بدون شک وضعیت سیاه و قرمز امروز کشور ثمره رها سازی سفرهای نوروزی و عادی سازی امور کشور در شرایط کرونایی اسفند و فروردین گذشته است.

در حالیکه ویروس جهش یافته انگلیسی وارد کشور شده بود و استان‌های زیادی را درنوردیده بود، متاسفانه مسئولان دستگاه‌مبارزه با کرونای کشور محدودیت‌ها را برداشته  و اجازه دادند تا شاهراه‌های زمینی و هوایی کشور مملو از مسافران نوروزی شود و بدینوسیله زمینه برای انتقال آسان ویروس جهش یافته و غیر جهش یافته به اقصا نقاط کشور فراهم شود و امروز کشور در شرایطی قرار گیرد که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی گردد و هر روزه صدها نفر از  هموطنان عزیز جان خود را در نتیجه عدم مراقبت و بی‌تدبیری مسئولان مربوطه از دست بدهند.

بیشتر بخوانید: جریمه نخست وزیر نروژ به دلیل نقض مقررات کرونایی

بر همین مبنا چند سؤال قابل طرح است؛ سؤال اول این است که چرا مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا که آزمون‌های محدود و قابل کنترل در کشور را تحت عنوان پیشگیری از شیوع کرونا کرارا لغو نمودند، سفرهای بی‌حد و حصر نوروزی را آزاد گذاشتند و زمینه را برای انتقال گسترده ویروس کرونا به اقصی نقاط کشور فراهم نمودند؟

سؤال دوم اینکه در شرایطی که اوضاع و احوال اسفناک کرونایی امروز کشور قابل پیش بینی بود، چه کسی به جز متولیان امر سلامت مردم باید پاسخگوی تلفات جانی و خسارات مالی و معنوی وارده به کشور و مردم ناشی از آزاد سازی سفر های نوروزی و عدم اعمال محدودیت های کرونایی باشند؟

و سوال سوم اینکه چرا مراجع نظارتی و قضایی و مدعی العموم و به ویژه معاونت حقوق عامه دادستان، در مقابل قصور و  آثار ناشی از عدم مراقبت مسئولان مربوطه‌ای که بخش عمده تلفات جانی روزهای اخیر و ضرر و زیان های مادی و معنوی وارده به مردم و کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از فعل و یا ترک فعل آنها است ، سکوت اختیار کرده اند؟

منبع: ایلنا

بیشتر بخوانید:

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا