گفت و گوویژه

هیچ انحصاری در کانون وکلا وجود ندارد

وکلاپرس- نایب رییس اسکودا گفت: هیچ انحصاری در کانون وکلا وجود ندارد، چرا که ظرفیت را کمیسیونی تعیین می‌ کند که اکثریت آن با قوه قضاییه است نه کانون وکلا.

به گزارش وکلاپرس به نقل از تسنیم، دکتر ابراهیم کیانی، نایب رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای ایران (اسکودا)، درباره انحصار در نهاد وکالت گفت: قبل از هرگونه پاسخ باید به قانون مراجعه کنیم و به این سؤالات پاسخ دهیم که آیا در بحث جذب وکیل انحصاری صورت پذیرفته است یا خیر؟ آیا قانون شرط یا شروطی برای ورود به حرفه وکالت پیش‌ بینی کرده است؟ و آیا کانون‌ های وکلا به شروط مقرره در قانون عمل کرده‌ اند؟

نحوه پذیرش متقاضیان‌ پروانه کارآموزی وکالت براساس قانون

وی افزود: در ماده ۱ ‌قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ مقرر شده است از تاریخ تصویب این قانون کانون‌ های وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران مکلف‌ اند حداقل یک بار در سال نسبت به پذیرش متقاضیان‌ پروانه کارآموزی وکالت از طریق آزمون با آگهی در جراید اقدام کرده و حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از برگزاری آزمون ضمن اعلام نتایج قطعی‌ نسبت به صدور پروانه کارآموزی وکالت برای پذیرفته‌ شدگان اقدام کنند.

کیانی ادامه داد: ‌تبصره ذیل این ماده می‌ گوید تعیین تعداد کارآموزان وکالت برای هر کانون بر عهده کمیسیونی متشکل از رییس‌ کل دادگستری استان، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب و ‌رییس کانون وکلای مربوط است که به دعوت رییس کانون وکلای هر کانون، حداقل یک بار در سال تشکیل و اتخاذ تصمیم می‌ کند.

شرایط اخذ پروانه وکالت را قانون مشخص کرده است و نه کانون وکلا

سخنگوی اسکودا همچنین گفت: همچنین ‌ماده ‌قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری هم اذعان دارد که برای اشخاصی پروانه کارآموزی وکالت صادر می‌ شود که علاوه بر دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی‌ یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی دارای شرایط مورد نظر باشد.

وی افزود: این شرایط عبارتند از اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام، اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، قانون اساسی، نداشتن پیشینه محکومیت مؤثر کیفری، نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروه‌ های الحادی و فرق ضاله و معاند با اسلام و گروه‌ هایی که مرام‌ نامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی ‌است، عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه‌ های رژیم طاغوت، عدم عضویت و هواداری از گروهک‌ های غیرقانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران و همچنین عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی.

بیشتر بخوانید:

هیچ انحصاری در کانون وکلا وجود ندارد

کیانی تاکید کرد: حال با این اوصاف بایستی اذعان داشت که اولا هیچ انحصاری در کانون وکلا وجود ندارد، چرا که ظرفیت را کمیسیونی تعیین می‌ کند که اکثریت آن با قوه قضاییه است نه کانون وکلا. ما مجری تصمیمات کمیسیون هستیم و هر آنچه کمیسیون تشخیص دهد کانون‌ ها اجرا خواهند کرد.

نایب رییس اسکودا ادامه داد: ثانیا هر سال کانون‌ های وکلای دادگستری سراسر کشور به استناد قانون کیفیت آزمون برگزار می‌ کنند و جهت جلوگیری از هرگونه شائبه احتمالی و تضمین سلامت آن را به سازمان سنجش واگذار کرده‌ اند و هیچ‌ گاه نشده است که آزمون برگزار نشود. ثالثا کانون‌ های وکلای دادگستری موظف هستند به استناد قانون و بر اساس شروط علمی و اخلاقی ذکر شده در آن مبادرت به جذب دواطلبین کنند.

کیانی در پایان اظهار کرد: کانون وکلای دادگستری تنها نهادی است که از زمان تصویب قانون کیفیت اخذ پروانه همه‌ ساله و به طور منظم مبادرت به جذب وکیل کرده است.

منبع: تسنیم

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا