اخبار مجلس شورای اسلامی

نماینده مجلس: طرح تسهیل؛ سرعت گیری برای ورود نمایندگان و قضات به حرفه وکالت

وکلاپرس- نماینده خمینی شهر که از موافقان طرح تسهیل صدور برخی از مجوز های کسب و کار است در یک اظهار نظر غیر کارشناسی، طرح تسهیل را یک طرح متعالی برای گشایش در امر اشتغال برشمرد که با رانت، شکاف طبقاتی و انحصار مبارزه می کند.

به گزارش وکلاپرس  و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس برای حذف رانت وکالت و امتیازات ویژه، گفت: طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار طرحی بسیار مترقی و متعالی است و با اجرای آن رانت‌ها و امتیازات ویژه و همچنین سوابق شغلی که رانت اطلاعاتی را در اختیار برخی از وکلا قرار می دهد حذف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار؛ حلقه میانی استحاله نهاد وکالت / آثار طرح ظرف دوسال محسوس خواهد شد

عزم جدی مجلس برای مقابله با رانت، شکاف طبقاتی و انحصار

وی ادامه داد: مجلس با تصویب مواد ۴ تا ۶ این طرح، حذف انحصار از وکالت و سردفتری را کلید زد و با پیش‌بینی بندی و همچنین استقبال از حذف سابقه نمایندگی در آزمون وکالت درگیر تضاد منافع نشد و این نشانه عزم جدی مجلس انقلابی برای مقابله با رانت، شکاف طبقاتی و انحصار است.

شروع مبارزه با رانت از خود مجلس

نماینده مردم خمینی شهر یادآور شد: با تصویب مجلس، نمایندگان متقاضی دریافت پروانه وکالت باید همانند سایر داوطلبان در آزمون وکالت شرکت کنند و مجلس با این اقدام مبارزه با رانت را از خود شروع کرد.

بیشتر بخوانید: علی خضریان مدعی شد: هدف طرح تسهیل کسب‌وکار اشتغال آفرینی برای فارغ‌التحصیل حقوق نیست

طرحی متعالی برای گشایش در امر اشتغال

نقدعلی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را طرحی متعالی برای گشایش در امر اشتغال دانست و افزود: برخی از کسانی که در مشاغل و شرکت‌های دولتی هستند بعد از بازنشستگی در رده و رسته همان شغل ورود و برای تصدی شغل خصوصی از سابقه شغلی و رانت سوء استفاده و بهره ویژه می برند.

بیشتر بخوانید: تجمع تعدادی از قضات دادگستری در ورودی دفتر رییس دادگستری استان تهران

طرح تسهیل؛ سرعت گیری را برای ورود نمایندگان و قضات به حرفه وکالت

وی یادآور شد: ممنوعیت وکالت بدون آزمون برای قضات و نمایندگان مجلس، مانع و سدی است برای اینکه اشخاص به راحتی نتوانند با استفاده از سابقه شغلی و منابع اطلاعاتی و ارتباطی، ثروت بادآورده‌ای را از منابع عمومی یا منابع خصوصی برای خود خلق کنند و مجلس با پیش‌بینی برگزاری آزمون وکالت، مانع و سرعت گیری را برای ورود نمایندگان و قضات به این حرفه در نظر گرفت و این سرعت گیر مانع از ایجاد فضا، کلونی، رانت و شبکه تار عنکبوتی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

‫۳ دیدگاه ها

  1. چیزی که الان میبینم و شاهد آن هستیم شما نمایندگان تحت هر شرایطی از رانت و لابی گریتان استفاده میکنید نمونش استخدام یک دختر نماینده

  2. شمانمایندگان مجلس بدون کارشناسی و بررسی های لازم آمدید و یک حق مکتسب را که اشخاص با اتکای بر آن خدمت نموده اند یک شبه حذف کردید و به فرض اینکه قضات محترم هم باید آزمون بدهند نیامدید بدرستی این موضوع رو کارشناسی کنید که یک قاضی با تجربه که حقوق را استدلالی خوانده و عملی یاد گرفته نه تستی نباید با یک لیسانس تازه فارغ از تحصیل شده که شیوه های تست را آموخته در کنار هم ببینید , بلکه از قضات باید اگر مقرر است آزمون گرفته شود یک آزمون اختصاصی و تشریحی و عملی گرفته شود بدون دوره کارآموزی ( برای قضات دارای سابقه بالا و حداقل ۲۰ سال سابقه قضاوت ) . چون یک قاضی که ۳۰ سال یا بیشتر سابقه قضاوت داره به نوعی کارآموزی های عملی و تجربی را دیده و کار کرده است . امید است به زودی این تبصره و نیز طرح تسهیل کسب و کار راجع به بخش وکالت که آن هم به نوعی غیر کارشناسی بوده جهت اصلاح و بررسی های کارشناسی بیشتر از سوی شورای محترم نگهبان به مجلس برگشت داده شود .

  3. ۴۰ سال است که نمایندگان اینچنینی مشغول قانون گذاری هستند و ملت را در همه زمینه ها به این روز انداختند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا