اخبار کانون هاویژه

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان : وکیل دادگستری یعنی احساس امنیت در جامعه

وکلاپرس _ معاون قضایی دادگستری استان اصفهان در پی سخنانی از اهمیت نهادینه شدن فرهنگ مراجعه به وکیل دادگستری و نقش وکلا در ایجاد احساس امنیت در جامعه گفت و توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای اصفهان، دکتر محمد محمدی (معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان اصفهان) در آئین افتتاحیه دوره کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت ۱۴۰۲ که روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ماه و در تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) برگزار شد، گفت: قرآن کریم در آیه ٢۵ سوره حدید، هدف از ارسال قرآن کریم و فرستادن پیامبر اعظم را اجرای عدالت و احقاق حق در جامعه بیان می کند؛ یعنی نمی گوید برای رفاه جامعه پیامبر خود را فرستادم، هرچند به دنبال اجرای حق، این هدف نیز محقق می شود.

ملاک ارزیابی توسعه هر کشوری، وضعیت دستگاه قضایی آن است

محمدی افزود: اجرای حق در هر جامعه ای موجب پیشرفت و توسعه همان جامعه می شود و ملاک ارزیابی توسعه هر کشوری، بحث اجرای حق و عدالت و وضعیت دستگاه قضایی آن است.

وی بیان کرد: اهمیت اجرای عدالت در آیات دیگری از قرآن و همچنین نهج البلاغه نیز آمده است. حضرت علی در نهج البلاغه می فرمایند: اجرای عدالت موجب بقای جامعه است و عدم اجرای آن، موجب فنای آن است.

بیشتر بخوانید:

معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: اصل ١۵۶ قانون اساسی نیز یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه را اجرای حق و گسترش آزادی های مشروع بیان می کند و در اصول و قوانین دیگر نیز اجرای حق و تحقق آن به عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است.

وکیل دادگستری یعنی احقاق حق و کمک کننده به اجرای حق

محمدی گفت: وکیل یعنی احقاق حق و کمک کننده به اجرای حق، وکیل یعنی کمک کننده به دستگاه قضایی، وکیل یعنی ایجاد احساس امنیت در جامعه. مهم است که از ابتدای کارآموزی جایگاه خود را بدانید. یکی از مسائل مهم که باید مدنظر داشته باشید، رعایت شأن وکالت است. پیشکسوتان شما خون دل ها خوردند که جایگاه وکالت را به موقعیت فعلی برسانند و شما نیز باید در ارتقا جایگاه وکالت تلاش نمایید. از امروز که کارآموزی شما شروع می شود شخصیت حرفه ای شما نیز شکل می گیرد.

وی بیان کرد: با ورود شما به ساختمان های دادگستری، رفتار شما مورد نظارت خواهد بود. نکته دیگر، جایگاه وکیل دادگستری و وکالت است. ما اگر بخواهیم خود را ارزیابی کنیم که چقدر مقبولیت داریم باید به نظرات مردم رجوع کنیم. اگر امروز وکیل دادگستری شدیم، بینیم مردم چقدر از ما رضایت دارند. از امروز باید به عنوان عضوی از جامعه وکالت تلاش کنیم که این مقبولیت توسعه پیدا کند و ضعف ها را بهبود ببخشیم.

بیشتر بخوانید:

بعضاً مورد بی مهری مجلس شورای اسلامی و دولت قرار گرفته ایم

معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: بحث رعایت موازین شغلی و حرفه ای از عوامل ارتقای جایگاه وکالت است. گاهی بی مهری هایی هست و این بی مهری ها فقط مخصوص وکالت نیست. در شعب ما قضات با پرونده های متعدد درگیر هستند، پس این ها را به خود بقبولانید که ما مشکلاتی در مورد فضای فیزیکی و از حیث ورودی به دستگاه قضایی داریم. شرایطی هست که شاید کسی تصور نماید، ناخواسته مورد بی مهری قرار گیرد، ولی این به لحاظ وضعیتی است که دادگستری های استان دارند. شاید ما هم تصور کنیم بعضاً مورد بی مهری مجلس شورای اسلامی و دولت قرار گرفته ایم.

محمدی در انتها افزود: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، فرهنگ مراجعه به وکیل دادگستری و تخصصی شدن وکالت است که باید در جامعه ما ارتقا یابد.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان

‫۳ دیدگاه ها

  1. جناب آقای دکتر محمدی لطف دارند خدا حفظشون کنه الطاف ایشان حتی از زمان تصدی ایشون به شعبه۶ عمومی اصفهان زبانزد خاص وعام وهمکاران بوده ازالله متعال توفیق روز افزون ایشان را مسئلت داریم

  2. ایشون مراجعه کنند و میزان رضایت مردم از خودشان را بسنجند از وقتی که شعبه ۶ بود همکاران زیادی راجع ایشان می گفتند و بسیار ناراضی بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا