مصوبه

مصوبات نشست هیأت مقررات‌ زدایی و بهبود محیط کسب و کار در خصوص ثبت علامت تجاری

مصوبات پنجاه و یکمین نشست هیأت مقررات‌ زدایی و بهبود محیط کسب و کار

مصوبات نشست هیات مقررات‌ زدایی و بهبود محیط کسب و کار

وکلاپرس- هیات مقررات‌ زدایی و بهبود محیط کسب و کار در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۴/۷ به استناد قانون اصلاح مواد ۱ و ۷ قانون اجرای سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۳۹۹/۱۲/۱۳، در خصوص موارد زیر اتخاذ تصمیم نمود:

الف) اصلاح فرآیند ثبت علامت تجاری

١. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) با برقراری ارتباط سیستمی دو طرفه با وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان غذا و دارو حسب مورد، درخواست ثبت علامت تجاری متقاضیان اخذ مجوز فعالیت تولیدی و خدماتی را بر حسب موضوع از یکی از دو دستگاه مورد اشاره که دریافت مجوز تولید و خدمات آن ها منوط به اخذ علامت تجاری است، بر اساس اعلام سیستمی دستگاه مربوط از طریق مسیر سبز حداکثر ظرف زمان ۴۵ روز تا مرحله «صدور آگهی نوبت اول (تقاضای ثبت) و یا اخطار رد» به انجام می ‌رساند.

٢. در راستای تسریع و تسهیل ثبت علامت تجاری متقاضیان دارای مجوز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه کسب و کار های دانش بنیان و نو آفرین، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) بر اساس اعلام سیستمی دو طرفه با معاونت مذکور، تقاضای ثبت علامت تجاری این دسته از متقاضیان را از طریق مسیر سبز حداکثر ظرف ۴۵ روز تا مرحله «صدور آگهی نوبت اول (تقاضای ثبت) و یا اخطار رد» به انجام می ‌رساند.

٣. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) حداکثر ظرف یک هفته فهرست پرونده‌ های جاری متقاضیان ثبت علامت تجاری در طبقات کالا ها و خدمات مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو را به تفکیک به این دستگاه‌ ها ارسال می‌ نماید و ۳ مرجع مذکور حداکثر ظرف دو هفته بر اساس فهرست ارسالی مرکز مالکیت معنوی، آن دسته از متقاضیان دریافت مجوز تولیدی و خدماتی که دریافت مجوز آن ها بر اساس قوانین جاری کشور منوط به ثبت علامت تجاری است را به مرکز مالکیت معنوی معرفی می‌ نمایند.

۴. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) تقاضای ثبت علامت تجاری این دسته از متقاضیان را از طریق مسیر سبز حداکثر ظرف ۴۵ روز تا مرحله «صدور آگهی نوبت اول (تقاضای ثبت) و یا اخطار رد» به انجام می‌ رساند.

تبصره- منوط کردن هر گونه صدور مجوز به ثبت علامت تجاری از سوی مراجع صدور مجوز مجاز نیست مگر اینکه بر اساس قانون تجویز شده باشد.

۵. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) با همکاری سازمان غذا و دارو حداکثر ظرف مدت ۲ ماه میز خدمت ثبت علامت تجاری در حوزه غذا و دارو را در مراکز منتخب سازمان غذا و دارو در سراسر کشور راه اندازی می ‌نماید.

تامین نیروی شاغل در این دفاتر بر عهده سازمان غذا و دارو و آموزش و نظارت بر عملکرد نیرو های شاغل در این دفاتر بر عهده مرکز مالکیت معنوی است.

۶. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) با برقراری ارتباط سیستمی دو طرفه با سازمان امور مالیاتی کشور ظرف مدت یک ماه در هنگام ثبت اظهارنامه ثبت علامت تجاری، اطلاعات شخص متقاضی را برای پیش ثبت نام در نظام مالیاتی متناسب با اطلاعات در خواستی سازمان امور مالیاتی کشور برای این سازمان ارسال می ‌نماید و سازمان امور مالیاتی کشور وجود یا عدم وجود اظهارنامه مالیاتی شخص مورد نظر را از یک سال پس از دریافت علامت توسط متقاضی بر اساس درخواست سیستمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به این سازمان اعلام می‌ نماید.

۷. جزء ۱ بند (الف) مصوبه شماره ۸۰/۱۳۵۵۶۳مورخ ۱۳۹۹/۹/۵ هیات لغو می‌ شود.

تبصره- فرآیند ثبت علامت تجاری برای کلیه متقاضیان طبق روال جاری مرکز مالکیت معنوی برقرار خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا