دیدگاه

لایحه حمایت از حیوانات ؛ حاصل اعتراضات و تلاش های مستمر حامیان حقوق حیوانات

به قلم وکیل فرید نیک پی

وکلاپرسوکیل فرید نیک پی در یادداشتی به تصویب لایحه حمایت از حیوانات از سوی هیأت وزیران پرداخت و لایحه حمایت از حیوانات حاصل اعتراضات و تلاش های مستمر حامیان حقوق حیوانات دانست.

به گزارش وکلاپرس، وکیل فرید نیک پی، عضو کارگروه منتخب تدوین مقررات هیأت ‌مدیره کانون وکلای مرکز، در واکنش به تصویب لایحه حمایت از حیوانات از سوی هیأت وزیران، یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که متن آن در ادامه آمده است:

بعد از همه ظلم هایی که به نام دین و مذهب و اخلاق در برخورد با حیوانات مظلوم و بویژه سگها در این سرزمین اسلامی صورت می گیرد، بالاخره اعتراضات و تلاش های مستمر همه دلسوزان و حامیان حقوق حیوانات در جهت وضع مقرراتی قانونی، هیأت وزیران را بر آن داشت تا امروز در جلسه خود، لایحه حمایت از حقوق حیوانات را به تصویب رسانده و راهی مجلس نماید.

بیشتر بخوانید: تنظیم لایحه « قانون نویسی » در معاونت حقوقی ریاست جمهوری

این مساعی و تلاش ها که به ویژه در سال های اخیر با گسترش فضای مجازی و سهولت اطلاع رسانی فزونی یافت با موانع بسیاری مواجه بوده و هست که بخشی اعظمی از آن قابل پیش بینی و انتظار است، اما قسمتی از ان عمدا یا سهوا از سوی افرادی بروز می دهد که اتفاقا توقع جامعه از آنان، طرفداری و حمایت از مدافعان طبیعت در مقابل عاملین متکی به قدرت و غیر پاسخگوی دولتی است،

توضیح آنکه؛ درحالی که از سالها پیش دستورالعملی در مورد چگونگی رفتار با سگ های ولگرد توسط شهرداری با همکاری نهادهای ذیربط تدوین گردیده که مطابق آن اولویت با زنده گیری سگ ها و نگهداری در محل های مناسب و انجام معاینات تشخیصی دامپزشکی است به طوری که تنها در صورت ابتلا به بیماری های خطرناکِ قابل انتقال به انسان صدور مجوز کشتار و دفن بهداشتی آنها جایز شمرده شده است، اما کماکان ما شاهد برخوردهای غیر انسانی و بی رحمانه با این مخلوقات خداوند هستیم که اتفاقا خود شهرداری بیشترین سهم را در این راستا ایفا می کند!

بیشتر بخوانید: از نژاد پرستی تا نوع پرستی ما

مع ذالک چهره سخیف این شناعت آن جا دردآور است که همچنان در برخی آثار سینمایی و تلویزیونی خشونت علیه سگ های بلاصاحب و ایجاد تنفر و لزوم معدوم نمودن انها با پیش داوری فرض نجاستشان از منظر فقهی! روا و بلکه ترویج می شود، یک نمونه اخیر آن، سریال قورباغه به نویسندگی و کارگردانی اقای هومن سیدی است که چندی پیش به عنوان محصولی فرهنگی! در قالب مجموعه نمایش خانگی عرضه گردید و در قسمتی از ان افرادی مامور کشتن سگ هایی هستند که برای رفع گرسنگی در منطقه دپوی زباله های شهری، پرسه می زنند.

در این فیلم سگ های بی گناه با اوصافی که آن ها را مستحق از بین بردن می داند مورد خطاب واقع و شکار بی رحمانه آن ها به نوعی نشان از جسارت و کاربلدی! افراد شاغل در این حرفه جلوه نموده و حتی اشتغال به این کار، از طُرق کسب روزی حلال و شرافتمندانه معرفی می گردد!

متاسفانه در چنین ساحت غیر نظارتیِ فرهنگی به لحاظ فقدان وجود قوانین و مقررات حمایتی که دربردارنده ضمانت اجرای ارعابی و پیشگیرانه باشد، دست حامیان طبیعت و حیوانات نیز بسته، و کاری جز اعلان تکفیر و انزجار از تولید چنین آثاری -که به یقین از شیوه های حرام و غیراخلاقی معاش است- برنمی آمد تا اینکه بالاخره با تصویب لایحه حمایت از حیوانات در جلسه امروز هیأت وزیران که البته تا طی مراحل نهایی تصویب و اجرا، خاکریزهای دیگری چون مجلس و شورای نگهبان پیش رو دارد، دریایی از شوق و امید را برای هواداران و مدافعان بی شمار حقوق حیوانات به ارمغان اورد.

باشد که با همت و حمیت نمایندگان مردم به فرجام دلخواه نایل آید.

منبع: صفحه اینستاگرام وکیل فرید نیک پی

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا