ماهنامه وکلا

قزوین؛ خیرالموجودین

در ۲ ماه گذشته کانون وکلای قزوین شفاف‌ترین عملکرد را در بین ۲۵ کانون‌ وکلای دادگستری کشور داشته است

بر اساس شیوه‌نامه «مؤسسات خصوصی ارائه‌دهنده خدمات عمومی»(ابلاغ شده در تاریخ ۲۸/۰۲/۹۸) قانون«انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات»(مصوب ۳۱/۰۵/۱۳۸۸)، کانون‌های وکلای دادگستری نه‌تنها باید روزنه‌های شفافیت را به روی مخاطبان خود باز نگه دارند، بلکه می‌بایست به سرعت این روزنه‌های معدود و حداقلی را به درهایی گشاده تبدیل کنند تا هر فرد (وکیل و غیر وکیل) امکان ورود و دریافت اطلاعات درخواستی‌اش را داشته باشد.

بر این اساس با رصد درگاه‌های اینترنتی (سایت و شبکه‌های اجتماعی) کانون‌های وکلای دادگستری، به مقایسه عملکردشان با شفافیت مطلوب قانونی پرداختیم.

اگرچه نتایج این مقایسه تطبیقی نویدبخش عملکرد قوی کانون‌های وکلا در عرصه شفافیت نیست، اما بر آن شدیم تا با نگاهی خوشبینانه و با معرفی شفاف‌ترین‌ها، مسیر حرکت کانون‌های وکلا را در مسیر انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دنبال کنیم.

در این راستا چندی است که هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری قزوین عملکرد خود را در اتاقی نسبتاً شیشه‌ای قرار داده تا شرایط رصد کارکرد مدیران کانون فراهم گردد. در این جهت اطلاع‌رسانی‌ مداوم و به روز بودن شبکه اجتماعی این کانون کمک می‌کند تا مخاطبان از اقدامات در دست انجام با خبر شده و فعالیت‌های آن را تحت نظر داشته باشند.

انتشار برخی آرای صادره از دادگاه انتظامی وکلای قزوین از جمله این اقدامات شفافیت‌زا است. البته بر اساس ماده ۸ شیوه‌نامه، اعلام و انتشار تعداد و انواع تخلفات و جرایم انتظامی صورت گرفته و تعداد و مشخصات پروانه‌های معلق یا ابطال شده نیز ضرورت دارد. مواردی که جای خالی آن در اطلاع‌رسانی‌های این کانون احساس می‌شود.

شاید مهمترین رکن شفافیت کانون وکلای قزوین، تلاش برای شفافیت مالی (مصرح در ماده ۴ شیوه‌نامه مذکور در بالا) باشد. برای مثال تا هنگام نوشتن این متن، کانون مذکور به انتشار ریز درآمد و هزینه‌کرد خود در دو ماه شهریور ‌و مهر اقدام کرده و وعده ادامه داشتن این روند نیز داده شده است. وعده‌ای که احتمال می‌رود با توجه به عملی نشدن آن برای ماه آبان، به دست فراموشی سپرده شده است.

گزارش ریز آمار عملکرد اداره معاضدت قضایی کانون و انتشار صورت‌جلسه کمیسیون‌ها( علاوه بر صورت جلسه هیأت مدیره) هرچند به صورت کوتاه و مبهم، از دیگر اقدامات این کانون است که می‌توان آنها را به مثابه قدم‌های کوچکی در راه شفافیت دانست.

اگرچه شفافیت کانون قزوین در آبان‌ماه به نسبت دو ماه مهر و شهریور کم‌فروغ شده، لیکن شاید بتوان با مسامحه هیأت مدیره فعلی را که از خرداد ۹۸ سکان‌دار هدایت این کانون شده‌اند، در این زمینه نسبتاً موفق دانست و کانون قزوین را در زمینه شفافیت خیرالموجودین قلمداد کرد.

گزارش: سید سبحان هوشیار امامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا