رای وحدت رویه دیوان عالی کشورویژه

رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره امکان فسخ معامله به واسطه برگشت خوردن چک

وکلاپرس- هیأت عمومی دیوان عالی کشور روز سه شنبه در قالب رأی وحدت رویه به امکان فسخ معامله ملک از طریق برگشت خوردن چک رأی داده و اعلام کرد معاملات مربوط به انتقال ملک بر روی چنین ملکی باطل خواهد بود.

به گزارش وکلاپرس به نقل از اختبار، در جلسه روز گذشته هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ (۱۴۰۰/۰۳/۰۴) با توجه به اختلاف پیش آمده بین دادگاه در خصوص حالتی که اگر خریدار بدون پرداخت چک‌ها ملک را به دیگری بفروشد آیا با فسخ معامله؛ ملکی که در تصرف خریدار آخری است باید به فروشنده مسترد شود یا اینکه فروشنده اولی فقط حق مراجعه به خریدار اولی جهت مثل و یا قیمت ملک خود را دارد و حق پس گرفتن ملک موضوع معامله را ندارد با تصمیم اکثریت قضات رای صادر کردند.

مطابق تصمیم اعضای هیات عمومی دیوان عالی کشور در خصوص فسخ معامله به واسطه برگشت چک، با توجه به شرط منعقده بین طرفین، چنانچه در معامله‎ای یکی از چک‌ها برگشت بخورد معامله فسخ و ملک مسترد می‌شود ولو ملک توسط خریدار اول به اشخاص دیگری فروخته شود معامله دوم باطل و ملک باید به فروشنده برگردد.

این رای برابر ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری از تاریخ صدور برای تمامی مراجع قضایی و غیر قضایی لازم الاجراست.

لازم به ذکر است هنوز متن و مشروح رأی مذکور منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید:

‫۴ دیدگاه ها

  1. ایا شهادت شهودبدون مدرک کتبی درمورد مبایعنامه و اختلافات پیش امده پذیرفته میشود؟

  2. سلام .نسبت به دو دعوی حقوقی یکسان دادگاهی در تهران و دیگری در شیراز رای متضاد صادر نموده آ ند که هر دو رای به تایید تجدیدنظر رسیده است .جهت اینکه مشخص شود کدام رای صحیح است به جه مرجعی باید مراجعه کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا