گفت و گوویژه

حضور پررنگ وکلای جوان در روز انتخابات و جمع شدن تبلیغات کاغذی از نقاط قوت انتخابات کانون وکلای مرکز بود

وکلاپرس نایب رئیس کانون وکلای مرکز ضمن ارزیابی انتخابات سی و دومین دوره هیات مدیره کانون وکلای مرکز گفت: حضور بسیار پررنگ وکلای جوان ازجمله نکات مثبت این انتخابات بود.

به گزارش وکلاپرس، سی و دومین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ برگزار شد. نتیجه رسمی انتخابات نیز ساعت دو بامداد توسط هیات نظارت اعلام و از طریق درگاه رسمی کانون مرکز منتشر شد.

دکتر وکیل عبدالله سمامی، عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز، که این دوره نمی‌توانست در انتخابات شرکت کند، در گفتگو با خبرنگار وکلاپرس به بررسی نقاط قوت و ضعف این انتخابات پرداخت. شرح گفتگو در ادامه آمده است.

میزان مشارکت وکلا در این دوره انتخابات را چطور ارزیابی می کنید؟

به نظرم میزان استقبال وکلا خوب بود. در روز انتخابات بسیاری از همکاران جوان شرکت داشتند. اگرچه بر خلاف انتخابات‌های قبلی، معمرین نهاد وکالت باتوجه به کهولت سن حضور کمرنگ تری داشتند، اما در روز انتخابات بسیاری از همکاران جوان شرکت داشتند.

همیشه میزان مشارکت وکلا در انتخابات های گذشته حدود ۴۵۰۰ نفر بود. در این دوره نیز علی رغم تفکیک کانون های وکلای دادگستری سمنان و هرمزگان از کانون مرکز، همین میزان مشارکت را داشتیم.

بیشتر بخوانید:

برخی از عدم حضور بانوان وکیل در میان منتخبین انتقاد کرده‌اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

به نظرم علت اصلی عدم حضور بانوان در لیست منتخبین، ناشی از محرومیت وکلا از حضور وکلای سرشناسی مثل خانم سوده حامد توسلی، صدیقه حجت پناه بود و … بود که صلاحیتشان از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات احراز نشد.

اما علت دیگر این مسئله ضرورت آسیب شناسی مسئله از سوی بانوان وکیل است؛ بانوان وکیل باید بررسی کنند که چرا نتوانسته اند خود را به جامعه وکالت بشناسانند و مطالبه رای کنند. از این حیث معتقدم باتوجه به رویکرد کانون وکلا مبنی بر عدم تبعیض میان زن و مرد، هرکس فارغ از جنسیت، توانسته باشد خود را به جامعه وکلا بشناساند می تواند رای وکلا را کسب کند.

نقاط مثبت و منفی این انتخابات چه بود؟

درمجموع نکات مثبت بسیار و نکات منفی کم بود. حضور بسیار پررنگ وکلای جوان ازجمله نکات مثبت این انتخابات بود. نکته مثبت دیگر، جمع شدن تبلیغات کاغذی محیطی بود که سبب شد از صرف هزینه های گزاف جلوگیری شود. فارغ از اینکه این تبلیغات نمای زیبایی هم نداشت. خوشبختانه به واسطه عملکرد موثر هیات نظارت و اداره حقوقی کانون وکلای مرکز مشکلی در روز انتخابات نداشتیم.

به عنوان یک فعال صنفی نکته منفی در این انتخابات ندیدم جز اینکه متاسفانه قبل از انتخابات شاهد یکسری بداخلاقی‌ها بودیم که مثل شب‌نامه بود و در کارزار انتخابات جایی نداشت. به نظرم وکلا باید براساس توانایی های خود برای کسب رای تلاش کنند.

با چه چالش هایی در زمان برگزاری انتخابات مواجه شدید؟

چالش خاصی نبود جز اینکه شب قبل از انتخابات، یکسری تبلیغات محیطی صورت گرفت و خوشبختانه با تدبیر رییس هیات نظارت (دکتر جلیل مالکی) و رییس اداره حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز (وکیل محمد شیوایی) مسئله تا ساعت ۳ نصف شب برطرف شد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا