اخبار کانون هاویژه

جلیل مالکی: اگر در را نمی‌بستیم، خدای نکرده حداقل ۳ نفر کشته و ۴۰ نفر بازداشت می‌شدند

وکلاپرس- رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در حاشیه‌ی افتتاحیه هیأت مدیره جدید این نهاد درباره تجمع وکلا جلوی در کانون و درگیری مامورین با این افراد در چهارشنبه گذشته سخن گفت.

به گزارش وکلاپرس، دکتر جلیل مالکی امروز در مراسمی که قرار بود تحویل و تحول مدیریتی صورت بگیرد( با غیبت تعدادی از منتخبین انتخابات به روزی دیگری موکول شد) توضیحاتی در باب تماس های نهادهای امنیتی در خصوص جلوگیری از تجمع وکلا در مقابل کانون ارائه داد و علت انجام این کار را دفع افسد به فاسد اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

اعلام کردیم کانون وکلا دخالتی در این حوزه ندارد

مالکی گفت: به کانون وکلای دادگستری و رئیس کانون و هئیت رئیسه در واپسین لحظات بعد از ظهر روز سه شنبه اطلاع دادند که قرار است تجمعی مقابل کانون وکلا ایجاد شود، ما اطلاعی نداشتیم و به محض اینکه چنین خبری به دست ما رسید، فورا اعلام کردیم، فردا متاسفانه وضعیت خوبی نیست و ظاهرا فراخوان عمومی دیگری خارج از کشور و رسانه‌های خارجی داده شده و اطلاع حاصل شده که به هر حال برخوردها خشن و شدید خواهد بود و با این اوصاف به مصلحت نیست که جلوی کانون چنین جلسه‌ای را در چنین زمانی برگزار کنیم. این را به نوعی به بعضی عزیزان وکلایی که فکر می‌کردیم در این صحنه حضور دارند، اعلام کردیم.

مالکی ادامه داد: این عزیزان به ما اعلام کردند این جلسه چیز خاصی ندارد و گفتند نهایتا کمی پایین‌تر از کانون تشکیل می‌دهیم اما در هر حال گفتیم کانون دخالتی در این حوزه ندارد. کانون در شرایط ویژه‌ای است و به اندازه‌ی کافی مشکل دارد و لبه‌ی تیغ است، مراقب باشید.

بیشتر بخوانید:

مالکی از اتمام حجت صورت گرفته به افراد مذکور چنین گفت: کانون وکلای دادگستری برای تمام وکلای دادگستری است، خدایی نکرده اقدامی نکنید که صدمه‌ایی وارد شود. توسط خود من، نایب رئیس محترم و رئیس اداره حقوقی و بقیه دوستانی که آنجا حضور داشتند صحبت شد و به هر حال ما گفتند اتفاق خاصی در این حوزه نخواهد افتاد.

سه هشدار امنیتی به کانون وکلا داده شد

ریس کانون وکلای مرکز اضافه کرد: سه هشدار امنیتی به کانون داده شد، شب با من تماسی گرفته شد که فردا این جلسه مورد سو استفاده قرار خواهد گرفت، به ما اطلاع دادند که فردا افرادی غیر وکیل خواهند آمد و پروژه کشته سازی را آنجا اعمال خواهند کرد، بعد مشخص نخواهد شد چه کسی زده و چه کسی نزده است.

وی افزود: به این شکل که آنها می‌گویند نیروهای امنیتی زدند و نیروهای امنیتی می‌گویند آنها زدند و بعد طبیعتا وقتی فضا به این شکل شود، وارد کانون خواهد شد و بعد نیروهای امنیتی هم وارد کانون خواهند شد، مقابله می‌شود و دیگر آنجا نمی‌توانید بگویید ما دخالتی نداشتیم که من قویا همانجا گفتم کانون دخالتی ندارد و اساسا هم این امر به ما ربطی هم ندارد. بنابراین مداخله‌ای هم در این حوزه نمی‌کنیم. بنابراین در این حوزه تماسی با ما نداشته باشید و مراقب باشید که اتفاق خاصی نیوفتد.

بیشتر بخوانید:

مالکی تصریح کرد: صبح مجدد با کانون تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند ما هشدار دادیم و بحث این است که اگر به داخل کانون هجوم بیاورند و خدایی نکرده آنجا درگیری شود، گاز اشک آوری بزنند و بعد قضایای بعدی اتفاق بیفتد دیگر کانون نمی‌تواند بگوید من دخالتی ندارم. باز من خدمتشان گفتم به ما ارتباطی ندارد و دلیلی هم ندارد کانون را تعطیل کنیم و هیچگونه ضرورتی هم برای این موضوع وجود ندارد و خداحافظی کردم.

وی ادامه داد: با این تصور که این هشدار را به مراجع امنیتی دادیم و در طی اعلام به همکاران خودمان که شرایط کانون وکلای دادگستری را درک کنید، دیگر اتفاق خاصی نخواهد افتاد، بنده قبل ساعت ۱۲ از کانون خارج شدم و به مدیر داخلی کانون(رقیه موسوی) گفتم مراقب باشید و کنترل کنید تا اتفاق خاصی نیوفتد و شرایط را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید:

این مدیر نهاد وکالت افزود: ساعت حدود یک و نیم با من تماس گرفتند و توضیحات اتفاقات را دادند، قبل از آن تماس هم حدود ساعت ۱۲ با وی تماس گرفته شده بود که برای بار سوم اعلام می‌کنیم، دستور داده شده با چنین تجمعی برخورد کنند و فقط هم وکلای دادگستری نخواهند بود افراد دیگر خواهند بود و به ما گزارش شده افرادی هستند که هدفمند برنامه ریزی کردند تا این جمع را به داخل کانون بکشند و آن وقت اگر اتفاقی بیوفتد دیگر کانون وکلا مسوولیت دارد و اگر آنجا خدایی نکرده کسی کشته شود یا زخمی شود یا اتفاقی بیوفتد، شما مقصر هستید که باز ما اعلام کردیم به ما ارتباطی ندارد.

بین ساعت دوازده تا دوازده نیم کانون برای جلوگیری از این اتفاق تعطیل می‌شود

مالکی گفت: نه امری بوده، نه نهی بوده و نه ما زیر بار دستور فرا قانونی از جایی رفتیم. دقیقه نود که فرد حاضر در کانون با من تماس گرفت، من به ایشان گفتم بررسی کند، قبل از تشکیل هر تجمعی که اگر اقدامی هم مبنی بر تعطیلی کانون انجام می‌شود، دوستانی که می‌آیند، ببیند در کانون بسته است که همین اتفاق افتاده و بین ساعت دوازده تا دوازده نیم کانون برای جلوگیری از این اتفاق تعطیل می‌شود و متاسفانه همان اتفاق با آن کیفیت می‌افتد.

مالکی ادامه داد: ما اگر اقدامی انجام دهیم مسوولیتش را هم می‌پذیریم. این اقدام انجام شد. اگر انجام نمی‌شد و با آن هشدارهای امنیتی که داده بودند خدایی نکرده آن اتفاق می‌افتاد و یک نفر به هر طریق و عنوانی کشته می شد و فضا به داخل کانون وکلای دادگستری کشیده می شد، بسیار شرایط بدتری به وجود می‌آمد.

حداقل سه الی چهار نفر کشته می‌داشتیم

رییس کانون وکلای مرکز ادامه داد: در دانشگاه‌ها اگر حمله‌ای می‌شود فضا باز است، صدمه‌ای نمی‌بینند اما اگر اینجا در پارکینگ فضای بسته گاز اشک آور زده می‌شد و خدایی نکرده تیر اندازی می‌شد، آن وقت ما مجبور به واکنش می‌شدیم و حرمت کانون شکسته می‌شد و رئیس کانون اعضای هیأت مدیره و دیگران مدیران کانون نمی‌توانستند بی‌تفاوت باشند. باید ما از حرمت کانون و همکارانمان دفاع می‌کردیم و خدای نکرده در این صورت امروز حداقل سه الی چهار نفر کشته می‌داشتیم. حداقل ۴۰ الی ۵۰ نفر بازداستی می‌داشتیم.

وی افزود: پرونده عریض و طویلی برای کانون وکلا در این شرایط تشکیل می‌شد و ادعاهای به حق ما در رابطه با آیین نامه خلاف قانون و ناقض استقلال و رای دادگاه انتظامی به محاق می‌رفت.

جلیل مالکی اضافه کرد: قیاس شرایط امروز با شرایط سال ۵۷ قیاس مع‌الفارق است. این اقدام انجام شد برای حفظ و بقای کانون و در عین حال از تک تک عزیزان وکلایی که روز چهارشنبه اذیت شدند، عذرخواهی میکنم. ما دفع افسد به فاسد کردیم.

وی در پایان گفت: چند نفر از عزیزان ما آنهم بعد از تجمع دستگیر شدند ما صبح شنبه برای پیگیری اقدام کردیم و به دادستان کل و مراجع دیگر نامه دادیم و مثل کوه می‌ایستیم و کار این افراد را پیگیری می‌کنیم.

 

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا