اخبار

توضیحات وکیل علیزاده طباطبایی درخصوص جلسه اول پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

وکلاپرس- یکی از وکلا در پرونده اسقاط هواپیمای اوکراینی با بیان ایرادات موجود در رسیدگی به این پرونده از احتمال برگزاری دومین جلسه رسیدگی در هفته پیش رو خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایلنا، سید محمود علیزاده طباطبایی “عدم ابلاغ نظریه کارشناسی” و “عدم دسترسی وکلا به پرونده برای مطالعه” را از اعتراضات وکلا و خانواده های جانباختگان در اولین جلسه رسیدگی اعلام کرد و افزود: قاضی پرونده با قبول ایرادات ما فرصتی برای رفع این موارد داده است.

بیشتر بخوانید: بخش مغفول پرونده هواپیمای اوکراینی ؛ سه روز گزارش متناقض

به ما اعلام کردند که جلسه دادگاه غیرعلنی است

طباطبایی در خصوص جلسه رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی،‌ اظهار کرد: به ما اعلام کردند که جلسه دادگاه غیرعلنی است اما رسماً اعلام نشد. چند نفر از خانواده‌ها و حدود هشت نفر از وکلای آنها در دادگاه شرکت کردند.

گزارش کارشناسی به وکلا ابلاغ نشده بود

وکیل چند تن از جانبختگان هواپیمای اوکراینی افزود: هم وکلا و هم خانواده‌ها اعتراض داشتیم که این پرونده در موعد رسیدگی نیست چون گزارش کارشناسی به وکلا ابلاغ نشده بود؛ طبق قانون باید گزارش کارشناسی به وکلا ابلاغ شود و در صورتی که وکلا اعتراض داشته باشند، اعتراضات به هیأت کارشناسی ارسال شود.

این پرونده برای مطالعه در اختیار وکلا قرار نگرفته بود

وی با بیان اینکه نیمی از کیفرخواست در جلسه اول قرائت شد و باقی آن در جلسه دوم قرائت خواهد شد،‌ گفت: همچنین پرونده برای مطالعه در اختیار وکلا قرار نگرفته بود. این پرونده حدود ۶ هزار صفحه است. رئیس دادگاه ایراد ما را قبول کرد و قرار شد که بعد از قرائت کیفرخواست، فرصتی اختصاص دهند تا وکلا پرونده را مطالعه کنند و قرار کارشناسی به وکلا ابلاغ شود.

بیشتر بخوانید: جزئیات دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS752

ما از اشخاص دیگری هم شکایت کرده بودیم اما رسیدگی نشده یا منع تعقیب خورده است

علیزاده طباطبایی بیان کرد: بر اساس نظریه کارشناسی که ما هنوز ندیدیم،‌ متهمان پرونده ۱۰ نفر هستند که در جلسه رسیدگی حضور داشتند. اما ما در دادگاه اعلام کردیم که ما از اشخاص دیگری هم شکایت کرده بودیم اما رسیدگی نشده یا منع تعقیب خورده و منع تعقیب به ما ابلاغ نشده است که باید گزارش کارشناسی را ببینیم.

تنها دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده دادگاه ایران است

خانواده‌ها نسبت به سطح مسئولیت متهمان فعلی اعتراض دارند. از نظر قواعد حقوق داخلی و بین‌المللی تنها دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده دادگاه ایران است. امیدواریم دادگاه منصفانه رسیدگی کند و رأی عادلانه صادر شود.

وی در خصوص تعیین وقت جلسه دوم رسیدگی نیز گفت: جلسه بعدی نیز احتمالاً هفته جدید است اما زمان دقیق هنوز اعلام نشده است.

منبع: ایلنا

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا