اخبار کانون ها

بیانیه کانون وکلای دادگستری مرکز در اعتراض به مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی

وکلاپرس- در ادامه روند اعتراضات و بیانیه های منتشر شده علیه مصوبات اخیر مجلس، کانون وکلای دادگستری مرکز نیز با انتشار بیانیه ای، اعتراض خود را به نقض حقوق ملت در این مصوبات اعلام کرد.

به گزارش وکلاپرس مصوبه روز ۲۹ مجلس شورای اسلامی در قالب اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و …، موج زیادی از انتقادات را در بین جامعه حقوقی برانگیخته است.

در بخشی از بند الحاق شده به ماده ۱۹ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام تأمین مالی کشور چنین آمده است: « کانون‌های وکلای دادگستری… بنا به تشخیص هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار موظف هستند پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون کلیه مراحل صدور، تمدید، توسعه، اصلاح، تعلیق و ابطال هرگونه مجوز خود را صرفاً از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور و به صورت الکترونیکی انجام دهند.»

کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در بیانیه ای، ضمن برشمردن پیامد ها و آثار تصویب چنین مصوبه ای، متذکر شده است که: شرایط اجتماعی و اقتصادی کنونی اقتضای ایجاد نگرانی و التهاب در جامعه را ندارد.

همچنین در بخش دیگری از این متن، نویسندگان این بیانیه نسبت به همکاری شورای نگهبان، سران قوای سه گانه و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در عدم تصویب این مصوبه ابراز امیدواری کرده اند.

بیشتر بخوانید:

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

بیانیه کانون وکلای دادگستری مرکز در اعتراض به نقض حقوق ملت در مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی

بیش از یک قرن از تأسیس مجلس قانون گذاری که محصول جانفشانی های ملت ایران بوده، سپری گردیده است. پوشیده نیست که جنبش مشروطه برای شناسایی، تضمین و صیانت از حقوق ملت شکل گرفت. در حرکت تدریجی این جنبش و با ایجاد تحولات نوین در عرصه دادگستری کشور، نهاد وکالت دادگستری نیز تأسیس و در ادامه در راستای تضمین حق دفاع، استقلال کانون های وکلا از نهادهای حاکمیتی به رسمیت شناخته شد. در قرن اخیر نهاد وکالت به عنوان یکی از مهم ترین ارکان نظام دادرسی عادلانه در راستای حفظ حقوق و آزادی های مشروع و ارتقاء نظام قضایی با رویکردی مستقل اما همگام با نظام قضایی در دفاع از حقوق مردم و توسعه کشور کوشیده است. حفظ استقلال کانون وکلا تاکنون نتیجه تکامل نظام اجتماعی و مرهون تلاش و فعالیت وکلا و همراهی و همکاری آگاهانه حاکمیت و همواره موجب مباهات به نظام دادرسی کشور در مجامع بین المللی بوده است.

پس از گذشت هفتاد سال از تصویب لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، متأسفانه مجلس شورای اسلامی در پوشش طرح تأمین مالی و جهش تولید با ادعای اشتغال زایی در حوزه وکالت و نهادهای مشابه خود انتظام که جزئی از نهادهای مدنی کشور می باشند وارد شده و درصدد نقض حق دفاع و تزلزل دادرسی منصفانه برآمده و با تصویب طرح ها و لوایح موجد اختیار مداخله و وضع مقررات از سوی وزارت اقتصاد در کلیه مراحل صدور، تمدید و ابطال پروانه وکالت و نیز تجویز مداخله افراد فاقد تخصص و صلاحیت در مراجع قضایی در قالب استفاده اشخاص حقوقی خصوصی از نماینده حقوقی بدون لحاظ صلاحیت ها، ضرورت ها و مبانی حقوقی و به رغم تعارضات بیّن آشکار با قانون اساسی و قوانین و اسناد بالادستی، نسبت به دولتی کردن نهاد وکالت و وارد کردن مدافعان بی صلاحیت به عرصه دفاع کمر همت بسته است.

نگاه اقتصاد محور به نظام قضایی و نهاد وکالت به عنوان متولی حق دفاع مردم نه تنها نافی دادرسی عادلانه است بلکه موجب از بین رفتن اصل تفکیک قوا و به مسلخ کشیده شدن عدالت قضایی و هتک اعتبار دستگاه قضایی خواهد شد.

این نوع از قانون گذاری غیر حکیمانه، علاوه بر این که هیچ گونه سازگاری با ذات وکالت دادگستری ندارد سبب مواجهه حاکمیت با ایراد وابستگی نهاد وکالت به دولت در عرصه بین المللی و موجب اخراج کانون های وکلای دادگستری ایران از اتحادیه بین المللی وکلا (IBA) و خدشه به جذب سرمایه گذاری خارجی به جهت عدم اعتماد به دستگاه قضایی و محروم شدن اشخاص از حق داشتن وکیل مستقل خواهد شد و این در حالی است که شرایط اجتماعی و اقتصادی کنونی اقتضای ایجاد نگرانی و التهاب در جامعه را ندارد.

با ملاحظه آثار نامطلوب این گونه مقررات غیر کارشناسی در گذشته از جمله قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب و حذف دادسرا از ساختار قضایی که باعث ورود خسارات جبران ناپذیر به حقوق ملت و تحمیل هزینه سنگین به کشور در عرصه داخلی و بین المللی شد توقف این روند نادرست مورد انتظار به حق جامعه حقوقی کشور است.

اینک که پوشاندن لباس قانون به این مصوبات مستلزم تأیید شورای نگهبان قانونی اساسی می باشد انتظار این است که ایرادات متعدد شرعی و قانونی از سوی فقها و حقوقدانان مبرز شورای نگهبان که عهده دار پاسداری از قانون اساسی هستند مورد توجه قرار گیرد. همچنین با توجه به مغایرت مصوبات اخیر با سیاست های کلی نظام اقتضا دارد که سران محترم قوای سه گانه و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در مخالفت با این روند اقدامات مؤثر به عمل آورند.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

نمایش بیشتر

‫۱۶ دیدگاه ها

 1. باسلام
  امروز که آزمون مرکز رو دادم متوجه شدم مجلس در خصوص کانون کارش رو خوب بلده
  ان شاالله مجلس شورای اسلامی اتحادیه رو به راه راست هدایت کنه

 2. دیگه نمی‌خواهید خفه شید بااون وضع سوال دادنتون آخر بی عدالتی خودتون هستید که ، مافیای انحصار گر، خوبه همه خبر دارن باقانون باز توامتحاناتتون به اون جایگاه رسیدید

   1. بچه‌های باسواد حقشون هست شغل و درآمد داشته باشند
    فقط دکان وکاسبی ورانت خوار و پارتی دار وابسته و… نباید کارکنند
    تازه کاش وکیل مدافع حق بودند
    شیفتگان قدرت وثروت هستند
    رحم وانصاف ندارند
    انگار آسمان سوراخ شده این تحفه های ….افتادن پایین
    اغلب باد تکبرشون آدم را می بره
    ممنون از نمایندگان مجلس

   2. هر عقل سلیمی میگه این قانون(تسهیل) اشکال داره . صدور پروانه وکالت چه ربطی به وزارت اقتصاد داره مگه بقالیه . بله باید رقابت سالمی در جذب وکیل باشه نه تیشه به ریشه عدالت و وکالت بزنند . این قانون عدالت رو نابود میکنه. لازم است معیارهایی در اخذ وکیل وجود داشته باشدو مثل همه جای دنیا رقابتی در راستای صدور پروانه وکالت شکل بگیرد.

  1. بچه‌های باسواد حقشون هست شغل و درآمد داشته باشند
   فقط دکان وکاسبی ورانت خوار و پارتی دار وابسته و… نباید کارکنند
   تازه کاش وکیل مدافع حق بودند
   شیفتگان قدرت وثروت هستند
   رحم وانصاف ندارند
   انگار آسمان سوراخ شده این تحفه های ….افتادن پایین
   اغلب باد تکبرشون آدم را می بره
   ممنون از نمایندگان مجلس

   1. بله خانم یا آقای حقانی بچه های باسواد حقشون وکیل بشوند…. بچه های فارغ تحصیل دانشگاه‌های بزرگ ایران که با رتبه بالا کنکور قبول شدن و طول دانشگاه درس خواندن حقشان است وکیل شوند…. ولی کسانی که بدون کنکور وارد دانشگاه‌های بی کیفیت شدن و حتی یکبار کتاب یا جزوه تهیه نکردن نباید وکیل بشوند باید آن قدر مطالعه کنند تا باسواد شوند و بعد وارد حرفه وکالت شوند….. قبولی تراز ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ در ووکات ظلم در حق تراز ۱۰۰۰۰ یا ۱۱۰۰۰ هزار است…. این که فارع تحصیل دانشگاه تهران هم وکیل شود و فارغ تحصیل برخی دانشگاه‌ها بدون مطالعه هم بخواهند وکیل شوند ظلم در حق بچه های دانشگاه تهران است؟؟؟؟ ما عقلانیتی در این طرح نمی بینیم و این در طرح در نهایت باعث مهاجرت و انزوای نخبگان جامعه خواهد شد….

 3. مجلس یک کار مفید کرده باشه همین هست.کانون وکلا با سوالات امسال نشون داد وقتی قدرت و استقلال داشته باشه چقدر می تونه ظالم باشه

 4. پیام های حق وصداقت را نمی‌گذارید؟
  همه جا فریب ودغلکاری
  سروته میزنند 😓
  وکیل نیستید بقول پدرم…..

 5. من لیسانس سال ۷۷ هستم و این جماعت… کانون وکلا کاری کردن که هنوز که هنوز بیکار هستم ، فقط در این رشته است که بجز لیسانس چند خوان دیگه هم در دست انحصارگران وجود داره ، بهتره اگرکارآموزی چیزی دیگری هست به همان دروس‌دانشگاه اضافه بشه و دست این فرقه کوتاه بشه ، از ما که گذشت و پیر شدیم حداقل به داد جوانان برسید ، دادگاهها و مجلس قانون تصویب کنند و شرط انجام وکالت رو صرفا داشتن مدرک لیسانس قرار بدهند ، کانون هم خواست بمونه صرفا بعنوان یک امتیاز و اسم و عنوان مثلا وکیل پایه فلان یا کانون دیده مطرح باشه ، این جماعت واقعا ضربه سختی به جوانان و بازار کار این رشته واردکردن ،

  خوب که توجه کنید استدلالات‌شون هم آبدوغ خیاری و آه و ناله بیشتر نیست .

  1. آقا محمد خواهش می کنم جک نگو…. چه ربطی به کانون وکلا داره؟؟؟؟؟ !!!! سال ۷۷ هر کسی لیسانس حقوق داشت به راحتی وکیل سردفتر و قاصی می شد‌‌ یا کارمند ادارات دولتی تو اون سالها با دیپلم بود چه طوری با لیسانس سال ۷۷ سرکار نرفتی؟؟؟؟!!!… دایی من سال ۸۱ لیسانس مدیریت بازرگانی گرفت ولی هیچ وقت سرکار نرفت بعدها فهمیدیم مدرکش معادل بوده. مدرک ش شما هم یخ ایرادی داشته سرکار نرفتید…

 6. اگه نمیدونی بدون که مجلس همون اول که کانون وکلارو نمیخاس بده به وزارت اقتصاد. مجلس بهش گف قانون تسهیلو عمل کن و کارآموزاتو اذیت نکن و اونیکه دیگ از آزمون کتبی قبول شده چه کاریه ازش دوباره مصاحبه علمی بگیری و دیگ مصاحبه علمی نزار براشون و تیغشون نزن تا استقلالت بمونه سرجاش ولی کانون اومد جفتک انداخت و کار خودشو کرد و عوض آسون کردن بر عکس آزمونش سختر کرد و دیگ میره زیر نظر وزارت اقتصاد که همین که داوطلب آزمون وکالت قبول شد پروانش صادر میشه و انحصار دیگ معناش از دست میده.نشستن اونجا انگار ارث باباشونه که دوس ندارن کسی وارد وکالت بشه .آه کاراموزا و وکلا که این همه اذیتش کردین گرفتتون.به نظرم بعد اینک کانون وکلارو دادن به وزارت اقتصاد، فکری به اسمشم بکنن.مثلا بزارن بنگاه یا نهاد انحصار وکالت.چقدر جوونای مردم اذیت کردن پشت دراش کانون.حالا این حرفا برا سازمان ثبتم هست که کارشکنی میکنه زیر پوستیو زیرکانه.فک میکنن خیلی زرنگن.مجلس حواسش هست به حساب کتاب سازمان ثبتم میرس.اقای قالیباف همون اول گفتن که دیگ دوره انحصارو رانت و امضاء طلاییا دیگ گذشت

 7. اینکه نمایندگان مردم اگر واقعا نماینده مردم بودند قبل از تصویب هر قانونی به عواقب آن فکر میکردند دوستانی که به علت عدم قبولی تو آزمون دارن تحسین میکنند نظرات نمایندگان مجلس رو باید به این موضوع فکر کنند که نهاد وکالت اولا بنگاه اقتصادی نیست در ثانی با تاسیس مرکز مشاوران به حد کافی بازار کار برای وکلای عزیز به مسلخ کشیده شده و با این کار نمایندگان مجلس آخرین تیر نیز به پیکر بی جان وکالت زده خواهد شد و نکته آخر اینکه صرف داشتن پروانه وکالت و نداشتن سواد کافی اجحافی در حق موکل نیز خواهد بود و با پذیرش روز افزون وکیل توسط مرکز مشاوران صرفا به بیکارهای جامعه افزوده خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا