اخبار مجلس شورای اسلامی

بستن تریبون نماینده مجلس و موضع گیری برخی نمایندگان مجلس درباره این تصمیم

وکلاپرس- مدتی است که بلندگوی تریبون احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس و افشاکننده خبر اعطای خودروهای شاسی بلند به برخی نمایندگان در جریان استیضاح وزیر سمت قطع شده و وی اجازه نطق در جلسات مجلس را ندارد.

به گزارش وکلاپرس محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در جلسه علنی روز گذشته مورخ ۲۱ خرداد اعلام کرد علیرضا بیگی، نماینده تبریز که ماجرای دریافت خودروهای شاسی‌بلند توسط نمایندگان برای کنار گذاشتن استیضاح وزیر صنعت را علنی کرد، از ایراد نطق پیش‌ از دستور منع شده است.

به گفته قالیباف، «شورای نظارت بر رفتار نمایندگان در نامه‌ای به هیات رییسه بحثی را پیرامون آقای علیرضا بیگی مطرح کرده و بر همین اساس جلوی نطق ایشان گرفته شده است.»

بدعت های مجلس یازدهم

«بستن تریبون نماینده افشاگر» آخرین بدعتی است که در مجلس یازدهم شکل گرفته و براساس اعلام تحلیلگران و نمایندگان هم خلاف قانون اساسی و هم خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس است. پس از شکل‌گیری بدعت‌هایی چون واگذاری حق انحصاری قانون‌گذاری مجلس به سایر نهادها، اصل ۸۵ اعلام کردن طرح صیانت، دعوت ۲۲۰ نماینده مجلس یازدهم از رییسی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری و… این‌بار بستن تریبون نماینده‌ای که مدتی قبل پرونده «شاسی‌بلند گیت» را در فضای عمومی و رسانه‌ای کشور افشا کرده بود، حاشیه‌ساز شده است.

علیرضا بیگی همراه با احمد رسولی‌نژاد ازجمله افرادی هستند که موضوع «۷۵ حواله خودرو شاسی‌بلند برای نمایندگان مجلس با هدف مسکوت کردن استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت» را علنی کردند. بسیاری از نمایندگان مجلس اما مخالف چنین برخوردهایی با نمایندگان منتقد بودند.

واکنش سایر نمایندگان به بستن تریبون یک نماینده

جلیل رحیمی جهان‌آبادی (تایباد)، بهزاد رحیمی (سقز)  و شهریار حیدری (قصرشیرین) ۳ نماینده‌ای هستند که تصمیم هیات رییسه و هیات نظارت بر نمایندگان را مخالف قانون و آیین‌نامه داخلی برشمرده و آن را بدعتی خطرناک ارزیابی کردند.

جلال محمودزاده، نماینده مجلس در واکنش به خبر ممنوع‌النطق‌شدن یکی از نمایندگان توسط هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و اجرای این رأی توسط هیئت‌رئیسه مجلس گفت: «این تصمیم غیرقانونی است و در آیین‌نامه داخلی چنین چیزی نداریم. این یک بدعت خطرناک است».

او تأکید کرد: «این کار خلاف قانون است و اگر اجازه نطق به او داده نشود، آقای بیگی به عنوان نماینده مجلس می‌تواند از طریق رسانه‌ها به این موضوع اعتراض کند». محمودزاده با ابراز تعجب از این تصمیم و اجرای آن توسط هیئت‌رئیسه، بیان کرد: «در طول تاریخ چنین چیزی را ندیده و نشنیده‌ام و این اقدامی خلاف قانون است».

بیشتر بخوانید:

جبار کوچکی‌نژاد ارم‌ساداتی، نماینده دیگر  مجلس یازدهم نیز با اشاره به اظهارات قالیباف در نطق پیش از دستور خود مبنی بر ممنوع‌النطق‌شدن علیرضابیگی، نماینده افشاکننده خودروهای شاسی‌بلند، اظهار کرد: «قانون اساسی چنین اجازه‌ای به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و هیئت‌‌رئیسه مجلس نمی‌دهد که یک نماینده را از حق قانونی خود محروم کرده و جلوی نطق او را بگیرند».

او ادامه داد: «برخی اصول قانون اساسی تأکید دارند که نماینده در بیان نطق آزاد است و کسی حق ندارد تریبون نماینده را ببندد و او را محدود کند و جلوی نطق او را بگیرد».

کوچکی‌نژاد اضافه کرد: «اینکه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان جلوی نطق یک نماینده را بگیرد، خلاف قانون اساسی است و مجلس قطعا نسبت به موضوعی که آقای قالیباف اعلام کرد واکنش نشان خواهد داد؛ چراکه کسی حق ندارد اختیارات یک نماینده را محدود کند».

نماینده مردم رشت با بیان اینکه نمایندگان باید به این موضوع واکنش نشان دهند، گفت: «اگر نمایندگان به این تصمیم هیئت نظارت و هیئت‌رئیسه واکنش نشان ندهند، قطعا اتفاقات دیگری در سایر حوزه‌ها رخ می‌دهد و مانع از آزادی بیان و رفتار نمایندگان می‌شود، بنابراین باید پیش از آن علاج چاره کنیم».

پاسکاری هیات رییسه با هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

 زمانی که خبرنگاران از اعضای هیات رییسه پیگیری چرایی اتخاذ این تصمیم می‌شدند، موضوع را به تصمیمات هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع می‌دادند. در نقطه مقابل، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هم خود را در اتخاذ این تصمیم بی‌اطلاع نشان می‌دادند.

عدم پاسخگویی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اما در مورد بستن تریبون علیرضا بیگی نماینده تبریز براساس تصمیم این هیات گفت: «نمی‌دانم تریبون آقای بیگی تا چه زمانی بسته است.»  وی در مورد اینکه بستن تریبون نمایندگان بدعت بوده و اولین‌بار است که اتفاق افتاده، گفت: «شما اولین‌بار ندیدید، ولی بعدش می‌بینید.»

بیشتر بخوانید:

رییس کمیسیون قضایی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا شما معتقدید این فتح بابی است برای موارد بعدی که تریبون نمایندگان توسط هیات نظارت بسته شود گفت: «می‌روم نماز (ظهر) بخوانم بعد مفصل توضیح می‌دهم.» غضنفرآبادی ساعاتی بعد در پاسخ به تماس خبرنگار اعتماد برای بیان توضیحات بیشتر درخصوص چرایی ممنوعیت نطق یکی از نمایندگان مجلس، گفت: «پس از نماز (مغرب) به من زنگ بزنید تا به شما توضیح دهم.»

گفتنی است تلاش‌های خبرنگاران برای گفت‌وگو با غضنفرآبادی پس از نماز مغرب هم ممکن نشد.

هراس نمایندگان از افشای ابعاد تازه‌ای از پرونده «شاسی بلند گیت»

فضای خاص حاکم بر مجلس اما نشان می‌دهد این موضوع بیشتر ناشی از هراسی است که نمایندگان درخصوص افشای ابعاد تازه‌ای از پرونده «شاسی بلند گیت» را دارند. پرونده‌ای که نه تنها پای قالیباف و ۷۵ نماینده را به موضوع باز کرد، بلکه باعث افشای دریافت خودرو خارج از چارچوب‌های قانونی توسط نهادهای دولتی، صدا و سیما و بسیاری از ارگان‌های دیگر شد.

بدعتی که ممکن است برای تک‌تک نمایندگان رخ دهد

علیرضا بیگی، اما این تصمیم را متوجه هیات رییسه و شخص قالیباف دانست. به گفته این نماینده مجلس این مساله یک «بدعت است که آقای قالیباف دارد در مجلس اعمال و اجرا می‌کند و ممکن است برای تک‌تک نمایندگان رخ دهد.»

علیرضا بیگی همچنین گفته که آقای قالیباف برای «جلوگیری از آشکار شدن حقیقت مرتکب چنین فعلی شده و هم مجلس و هم او باید در مقابل تاریخ پاسخگو باشند.» هر چند هیات رییسه تلاش کرد این ممنوعیت را ناشی از تصمیم هیات نظارت بر رفتار نمایندگان عنوان کند، اما علیرضا بیگی پیش از این طی گفت‌وگویی با «اعتماد» در ۳۰ اردیبهشت ماه اعلام کرده بود هیات‌رییسه مجلس از زمان استیضاح فاطمی امین وزیر صمت به او اجازه نطق، بیان اخطار قانون اساسی و دفاع از اتهامات را به او نداده است.

بیشتر بخوانید:

دیروز اما احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس به «ممنوعیت نطق» برای او از سوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان واکنش نشان داده و آن را «خلاف قانون» دانست و گفت: «چنین چیزی در حوزه اختیارات هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و حتی هیات رییسه مجلس نیست.» علیرضا بیگی البته توپ این تصمیم را به زمین محمدباقر قالیباف انداخت و اعلام کرد هیات رییسه از نفوذ خود برای اعمال محدودیت علیه نمایندگان استفاده می‌کند.

سابقه مجلس در بستن میکروفن منتقدان

اما این برای نخستین‌بار نیست که هیات رییسه در مسیر نطق و اطلاع‌رسانی قانونی نمایندگان منتقد، مانع‌تراشی می‌کند؛ ۱۶ آبان ۱۴۰۱ در بحبوحه رخدادهای اعتراضی پس از مرگ مهسا امینی، وقتی معین‌الدین سعیدی در حال تذکر به دلیل حوادث زاهدان و خاش بود و درباره آمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در بلوچستان صحبت می‌کرد، در این هنگام کریمی فیروزجایی عضو هیات رییسه مجلس دو بار از بخش فناوری مجلس خواست که میکروفن سعیدی را قطع کنند؛ دستوری که به نظر می‌رسد بخش فناوری هم آن را اجابت کرد چون تذکر دو دقیقه‌ای معین‌الدین سعیدی بسیار زودتر و در حدود یک دقیقه به پایان رسید. اما این پایان کار نبود؛

در شرایطی که برخی طیف‌های خاص در مجلس به دنبال شکل‌دهی به فضای کنترل شده‌ای در مجلس در آستانه انتخابات هستند، این احساس وجود دارد که ایراد نطق توسط علیرضا بیگی یا سایر نمایندگان منتقد، فشار بر مجلس را بیشتر کند.

نمایندگانی که با شعار و وعده ساده زیستی و شفافیت راهی بهارستان شده بودند در ادامه هم پرونده‌های متعددی علیه آنها طرح شد و هم اکثرا به طرح شفافیت آرای نمایندگان رای منفی دادند.

منبع: شرق و اعتماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا