اخبار قوه قضاییهویژه

سامانه ملی آرای قضایی

در این سامانه آرای برگزیده مراجع مختلف قضایی در دسترس عمومی قرار گرفته است

وکلاپرس- سامانه ملی آرای قضایی با حضور رییس قوه قضاییه در پژوهشگاه قوه قضاییه به مناسبت هفته قوه قضاییه رونمایی شد.

برای ورود به سامانه ملی آرای قضایی اینجا کلیک کنید:

سامانه ملی آرای قضایی

 

به گزارش پایگاه خبری وکلاپرس بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، این مرکز از سال ۹۱ با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضایی، انتشار بخشی از آرای قضایی دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران، شعب تجدیدنظر دیوان عدالت اداری و شعب دیوان عالی کشور را در قالب چاپ چندین جلد از مجموعه‌های آرای قضایی دوره‌ای آغاز کرد.

با توجه به هزینه‌‌بر بودن نسخه‌های چاپی آرای قضایی، پژوهشگاه قوه قضائیه فرایند تکامل را با تشکیل دو «سامانه تحلیل و نقد آرای دادگستری‌ها و دیوان عالی کشور ـ تناد» در بستر داخلی قوه قضاییه و «سامانه بانک داده آرای پژوهشگاه قوه قضاییه» در بستر اینترنت آغاز کرد و در مجموع بیش از یک میلیون رأی مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد ۵۰ هزار رأی انتخاب و ۱۰ هزار رأی انتشار عمومی شد و حدود ۸۰ هزار رأی در فرایند پردازش باقی ماند. با توجه به کاستی های سامانه های مذکور و ضرورت پیش بینی قابلیت‌های جدید، طراحی سامانه جدید در دستور کار پژوهشگاه قوه قضاییه قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

از ویژگی‌های سامانه ملی آرای قضایی می‌توان به ایجاد هوشمند بانک عناوین و مستندات قانونی آرای قضایی، امکان وقایع نگاری تغییرات در مراحل مختلف پردازش و انتشار، امکان گزارش‌گیری‌های هوشمند ترکیبی و تحلیلی، قابلیت کتاب‌ساز خودکار و ایجاد بستر مناسب برای استفاده از سامانه ملی آرای قضایی در تلفن همراه اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، در نسخه اولیه این سامانه حدود ۲۰ هزار رای به تفکیک آرای دادگاههای بدوی، دادگاههای تجدید نظر، دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور وجود دارد که با فراهم شدن این بستر جدید بناست با تکمیل ورود اطلاعات به این سامانه، انتشار حداکثری آرای قضایی صورت گیرد.

برای ورود به سامانه ملی آرای قضایی اینجا کلیک کنید

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

سیاوش هوشیار

وکیل دادگستری و روزنامه نگار

‫۶ دیدگاه ها

  1. خدا قوت همکاران عزیز ،از امروز دسترسی آرای قوه قضاییه با مشکل مواجه است لطفا بررسی کنید.سپاس

    1. سلام. واقعا این سامانه در راستای تحقیق امور قضایی و عدلی خیلی مفید است.
      اجرکم علی الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا