page contents
اخبار قوه قضاییه

سامانه نظرسنجی محاکم دادگستری

راه اندازی سامانه نظرسنجی محاکم دادگستری سایت عدل ایران

وکلاپرس ـ سامانه نظرسنجی محاکم دادگستری از جمله خدمات نسبتاً جدید دستگاه قضایی است که با ساز و کار مشخصی به ثبت نظرات وکلای دادگستری و  دیگر مراجعین به محاکم میپردازد.

این سامانه که یکی از زیر مجموعه های خدماتی در درگاه خدمات الکترونیک قضایی قوه قضاییه بوده، سامانه نظرسنجی محاکم در سمت راست سایت عدل ایران قابل مشاهده و دسترسی است.

سامانه نظرسنجی محاکم دادگستری

وکلای دادگستری می توانند با ورود به سامانه نظرسنجی محاکم ، فوراً هرگونه تخلف قضات و مدیران دفاتر از قبیل سوگیری، سوء رفتار، عدم رعایت احترام، روابط غیر قانونی و آرای خلاف را به این سامانه اعلام کنند.

پس از ثبت اطلاعات، وارد مرحله نظرسنجی شده و با شش سوال ۵ گزینه ای رو برو خواهید شد. سؤالات به شرح زیر می باشند:

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
میزان رضایت از رفتار قاضی
میزان رضایت از رفتار قاضی

پس از تیک زدن گزینه های مورد نظر، سامانه نظرسنجی محاکم از شما به طور مشخص درباره تک تک اعضای دادگاه از قبیل قاضی، مدیر دفتر، منشی دادگاه پرسش کرده و میزان رضایتمندی شما از این افراد را جویا می شود.

تصویر سامانه نظرسنجی محاکم
رضایت از دفتر شعبه قضایی

هدف از سامانه نظرسنجی محاکم

در توضیح معاونت آمار و اطلاعات قوه قضایه درباره این نظرسنجی آمده است: «انجام نظرسنجی های مختلف باعث شناسایی نقاط قوت و ضعف آن شده و مسئولین آن می‌توانند با استفاده از نتایج نظرسنجی ها و اعمال نظرات مردم در اصلاح روش‌ها، قوانین و تصمیم‌گیری‌ها و در نهایت افزایش رضایت‌مندی مردم از دستگاه قضایی، گام‌های بلندی بردارند.»

به نظر می آید در صورت شرکت گسترده وکلای دادگستری در سامانه نظرسنجی محاکم دادگستری، علاوه بر آنکه وکلا به وظیفه حرفه ای  خود جهت جلوگیری از تخلفات قضایی می پردازند، گام کوچک اما مهمی در راستای استقرار عدالت قضایی در نظام حقوقی کشور نیز برخواهند داشت.

۴.۳ ۶ votes
Article Rating
عضویت
اطلاع رسانی
guest
5 Comments
قدیمی ترین
تازه ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Mta
Mta
۲۶خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۵۷

از این به بعد قصات بایذ هوای مراجعه کننده ای که وکیل داره رو داشته باشند

شهروند
شهروند
۲۷خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۴۴

همه که وکیل نمیگیرند. کاش این نظر سنجی برای همه باشه و ترتیب اثر داده بشه.فقط درحد نظرسنجی باقی نمونه.
به نظر من بیشتر مشکل در محاکم قضایی ما ناشی از علم ناقص قاضی، یا ناعادل بودن قاضی هست، نه پیچیدگی پرونده و یا زیاد بودن آن.
گاهی عدم صدور یک رای به موقع باعث به وجود اومدن تبعاتی بسیار بدتر دراون پرونده میشه. که در صورت ریشه یابی قاضی اول باید پاسخگو باشه، وجبران ضرر کنه

حسین عابدی
حسین عابدی
۲۸خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۰۰

به بهانه کرونا پاسخ گوی درستی نیست ومردم راارجاع می دهند به شماره تلفن که بیشتراوقات بایدکلی پشت خط منتظربودودراخرنتیجه ای یافت نمی شودویااینکه برای مراجعه حضوری ازطریق سایت ثبت نام میشودوسریع اعلام میشود ظرفیت تکمیل است. دادگستری چه فرقی باسایرسارمانها داردکه درانها مراجعه حضوری بارعایت فاصله انجام میشودولی دادگستری بابرخوردکلیشه ای پاسخ گویی مناسبی ندارد

Mahan
Mahan
۳۰خرداد ۱۳۹۹ ۲۱:۳۹

برای من سامانه صفحه دوم رو نمیاره، که نظر سنجی راجع به پرسنل رو انجام بدم، چون واقعا افتضاح بودن

دکمه بازگشت به بالا
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x