گفت و گوویژه

نحوه انتخاب ها اثبات کننده ادعای گروه اقلیت است

وکلاپرس ـ نحوه انتخاب و چینش مسئولیت ها در دوره جدید هیأت مدیره کانون وکلای مرکز سبب ایجاد برخی اختلافات اساسی در میان هیأت مدیره این نهاد شده است. در همین زمینه برخی معتقدند نحوه انتخاب ها اثبات کننده ادعای گروه اقلیت است.

به گزارش وکلاپرس، امروز بیانیه ای از سوی برخی اعضای هیات مدیره کانون مرکز مبنی بر جناح گرایی در انتخابات اعضای کمیسیون و دادیاران کانون مرکز منتشر شده است که در آن وکلای اقلیت این نهاد انتقاداتی را به هفت نفر از اعضای اصلی هیأت مدیره وارد کرده اند و از ادامه شرکت در روند انتخاب اعضای کمیسیون های باقی مانده انصراف دادند.

در همین زمینه خبرنگار وکلاپرس با وکیل محمد شیوایی که اخیرا به عضویت کمیسیون حمایت کانون وکلای مرکز در آمده است، گفت و گویی داشته است که در ادامه خواهد آمد:

شاهد جناح گرایی در انتخابات اعضای کمیسیون کانون وکلای مرکز هستیم

محمد شیوایی، وکیل دادگستری و عضو کمیسیون حمایت کانون مرکز، درخصوص رد یا تایید ادعای جناح گرایی گفت: از آنجا که در جلسات هیأت مدیره حضور ندارم نمی توانم به صورت مطلق اظهار نظر کنم. اما غالب آنچه که تاکنون در انتخاب ها دیده ایم، تاییدکننده ادعای گروه اقلیت است. این مساله در انتخاب دادرسان کاملا محسوس بود؛ بر همین اساس می‌ توان گفت که هماهنگی از پیش انجام شده است و اعضا براساس آن انتخاب می شود.

انتخاب عضو با ۱۲ رأی نیز وجود داشته است

این وکیل دادگستری ادامه داد: اگرچه این موضوع در اکثر ادوار اتفاق می افتاده اما در این دوره شدیدتر شده است. مگر در مواردی که واقعاً سعی بر شایسته‌سالاری بوده است باشد؛ زیرا در همین انتخابات مواردی وجود داشته است که عضو کمیسیون با رای ۱۲ نفر انتخاب شده باشد.
اما به طور کلی می توان گفت انتخاب اعضا بر اساس لیست از پیش تعیین شده بوده و آنچنان دموکراسی به معنای واقعی صورت نگرفته است. باز هم تاکید می کنم این قضیه مطلق نبوده است اما آنچه غالب بوده است تصدیق دوستان اقلیت است.

بی توجهی به نظر اقلیت بی احترامی به نظر وکلای رأی دهنده است

وی در این خصوص افزود: بهتر بود انتخاب به این شیوه صورت نمی گرفت زیرا اگر بنا باشد نظر اکثریت حاکم شود سبب بی ‌انگیزگی اقلیت و بی احترامی به نظر وکلایی که  گروه اقلیت را انتخاب کرده‌اند خواهد شد. چه بسا در گروه اقلیت وکلایی قرار دارند که بیشترین آرا را کسب کرده اند.
امیدوارم کانون از این وضعیت خارج شود و اقلیت نیز در انتخاب اعضا مداخله داده شوند تا سوء تفاهم ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا