اخبار کانون هاویژه

یک نماینده مجلس: اگر نهاد وکالت تضعیف شود دستگاه قضا نیز آسیب می بیند

وکلاپرس _ فیروزی پوربادی (نماینده مجلس) در دیدار با اعضای کانون‌ وکلای‌ اصفهان به بررسی آثار زیان بار قانون تسهیل پرداخت و تاکید کرد اگر نهاد وکالت تضعیف شود دستگاه قضا نیز آسیب می بیند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط‌ عمومی‌ کانون‌ وکلای‌ دادگستری استان اصفهان، روز پنجشنبه مورخ ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ نشستی با حضور اعضای هیأت مدیره، اعضای کمیسیون پارلمانی و نماینده مردم نطنز، قمصر و بادرود در محل کانون وکلای دادگستری استان اصفهان برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

حرفه وکالت نیازمند دقت، صداقت و تسلط فراوان بر قوانین است

رحمت الله فیروزی پوربادی (نماینده مردم نطنز، قمصر و بادرود در مجلس شورای اسلامی) در این نشست گفت: حرفه وکالت نیازمند دقت، صداقت و تسلط فراوان بر قوانین است. کسانی که می خواهند ردای وکالت بر تن کنند و مدافع از حق و حقوق مردم باشند باید فارغ از نگرانی و ترس بتوانند از موکل خود در چارچوب قانون دفاع کنند و این یک اصل پذیرفته شده بین المللی است.

وی در ادامه در خصوص قانون تسهیل و آثار آن بر حرفه وکالت گفت: آثار زیانبار قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در رابطه با نهاد وکالت باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد، زیرا مردم در زمان مراجعه به وکلای دادگستری باید اطمینان داشته باشند که آن وکیل توانایی و صلاحیت علمی لازم را دارد و می تواند به درستی از حقوق آنان در محاکم قضائی دفاع کند.

زیر سوال بردن کل نهاد وکالت به علت مواجهه با یک وکیل متخلف، کار صحیحی نیست

فیروزی پوربادی همچنین افزود: قوه قضائیه و کانون های وکلا باید ارتباط تنگاتنگی با نمایندگان مجلس داشته باشند تا در صورت لزوم نمایندگان را از مسائل و مشکلات دستگاه قضا آگاه کنند. اینکه ما به عنوان نمایندگان مجلس اگر با وکیل متخلفی مواجه شدیم تصمیم بگیریم کل آن نهاد را زیر سوال ببریم عملکرد صحیحی نیست. طرح هایی که در مجلس عنوان می شود پیش از تصویب باید فارغ از هیجانات بررسی و مطالعه شود.

بیشتر بخوانید:

اگر نهاد وکالت تضعیف شود دستگاه قضا نیز آسیب می بیند

وی تصریح کرد: در حوزه وکالت، اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس باید با دقت نظر مسائل مربوط به این حوزه و نهاد وکالت را مورد توجه قرار دهند زیرا وکالت و دستگاه قضا مستقیما با مردم و حقوق آنها مرتبط است و اگر این نهاد تضعیف شود دستگاه قضا نیز آسیب می بیند. اعضای هیأت مدیره کانون های وکلا باید در مجلس حاضر شوند و با نمایندگان پیرامون آثار زیانبار قانون تسهیل در حوزه وکالت تبادل نظر کنند تا با تعامل و همفکری از تبعات منفی که ممکن است در آینده به وجود بیاید جلوگیری شود.

باید از استقلال کانون وکلا حمایت کرد

دکتر حسین ادیب (رئیس کانون وکلای استان اصفهان) در رابطه با ضرورت استقلال کانون وکلا گفت: از سال ۱۳۳۱ با تصویب نخست وزیر وقت، مرحوم دکتر محمد مصدق و تصویب مجلسین در سال ۱۳۳۳ استقلال کانون وکلا به رسمیت شناخته شد. از منظر بین المللی نیز حفظ استقلال کانون وکلا در جهت حفظ حقوق عامه مردم یک اصل شناخته شده است و باید از این استقلال حمایت کرد.

ادیب افزود: مصوبات مجلس در خصوص نهاد وکالت باید در جهتی باشد که ناقض استقلال کانون های وکلا و وکلای دادگستری نشود. زیرا همانطور که اشاره شد این استقلال یک اصل بین المللی است که در جهان پذیرفته شده است. وکیل دادگستری باید در دفاع از حقوق مردم از استقلال برخوردار باشد تا حاکمیت نتواند وکیل را جهت امر دفاع، تحت تاثیر قرار دهد.

اگر کانون ها و وکلا از استقلال برخوردار نباشند دادرسی عادلانه محقق نمی شود

وی همچنین تصریح کرد: اگر وکیل مستقل نباشد و از ابطال پروانه وکالت خود در هراس باشد امکان دفاع قانونی از موکلین خود را نخواهد داشت. اگر کانون ها و وکلا از این استقلال برخوردار نباشند و نتوانند از حقوق مردم و متهمین دفاع کنند حاکمیت قانون زیر سوال می رود و دادرسی عادلانه محقق نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

قانون تسهیل موجب افت جامعه وکالت خواهد شد

دکتر ادیب افزود: متاسفانه مصوبات مجلس در سال های گذشته به سمت و سویی رفته که افرادی که صلاحیت علمی لازم را ندارند وارد حرفه وکالت می شوند و این مسئله جامعه وکالت را دچار افت خواهد کرد و دادگستری ها هم ظرفیت آموزش و پذیرش این تعداد کارآموز را ندارند. بنابراین نمایندگان باید حتما در جهت اصلاح قانون تسهیل قدم بردارند.

رئیس کانون به استفساریه ای که اخیرا در مجلس و در رابطه با قانون تسهیل عنوان شده اشاره کرد و گفت: در این استفساریه عنوان شده که بعد از قبولی در آزمون وکالت دیگر آزمونی از کارآموزان گرفته نشود که این کاملا خلاف مصالح کارآموز و مردم است. با این استفساریه وکلایی که بسیار از لحاظ علمی ضعیف هستند وارد این حرفه خواهند شد. ما انتظار داریم که نمایندگان نسبت به این استفساریه روشنگری کنند و اجازه ندهند نهاد وکالت تضعیف شود. قوانین مربوط به اختبار و دوران کارآموزی کارآموزان وکالت بسیار حساب شده تدوین شده و موجب افزایش توان علمی وکلا می شود.

منبع: روابط‌ عمومی‌ کانون‌ وکلای‌ دادگستری استان اصفهان

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. اینکه یک وکیل باید صلاحیت علمی فن بیان خوب داشته باشد شکی نیست و اینکه با توسل به این موضوع بر قانون تسهیل تاخت خارج از انصاف می باشد هدف قانون تسهیل برچیده شدن نظام بی رحم انحصار و انحصارگری و تسهیل صدور مجوز کسب کار هست که چشم انداز و افق جدید در اشتغال زایی و کمک به جوانان و رفع بیکاری آنها هست فقط یه چیزی بهتون بگم آقای نماینده مجلس اگر قدمی در مسیر انحصارگران چه در کلام چه در عمل بردارید خیانت کردید به خیل عظیم جوانان این مملکت ما توقع داریم شما در مقابل تمام نهادهای که با انحصار امید این جوانان ناامید کردند ایستادگی کنید همانطور مقام معظم رهبری اشاره کردند هرکس جوانان را نسبت به آینده ناامید کند قطعا به کشور خیانت کرده است
  امیدوارم ناجی جوانان وعلی الخصوص فازغ التحصیلان حقوق باشید یا علی مدد

  1. بله این خیل عظیم جوانان بی کار همگی باید وکیل بشوند تا خیال شما راحت بشه!!!!!! این همه کارخونه تو این مملکت وجود داره که با کمبود نیروی کار مواجه هستند و در حال اعتراص به قوانین جهت حذب نیروهای خارجی هستند…. از این طرف هم جوانان ایرانی یه لیسانس از یک دانشگاه بی کیفیت انداختن پشت قبالشون و همشون می خواهند وکیل بشن…. دوست عزیز التماس تفکر دارم….

   1. خب کارخونه ها نیرو می‌خوان چرا شما تو کارخونه کار نمیکنید از سردفتری بیرون بیاید ودر کارخانه کار کنید؟؟؟؟؟؟؟؟

   2. کدام قباله؟؟؟
    توهم زدید
    خب شما ازهمین دانشگاه ها مدرک گرفتید دیگه شما هرچه بیشتر کامنت می گذارید من بیشتر مطمن میشم که اصلا شما حقوق نخوانده اید من موندم شما با این همه کینه چطوری سردفتر شدید

   3. من چهار سال شب و روز پس از فراغت از تحصیل درس خوندم تا سردفتری را قبول شم… اگر قبول نمی شدم نمی رفتم کمپین تشکیل بدم … طرفدار طرح تسهیل نمی شدم… بازم می خوندم تا قبول شوم… یا این که به کارهای دیگه از جمله کارگری تو کارخونه ها یا شعل آزاد می پرداختم….اونهایی که می خواهند وکیل بشوند باید شب و روز درس بخونند تا وکیل یا سردفتر بشوند… نه این که حتی توانایی اوردن تراز ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ هم نداشته باشند…..‌ و جالب اینه که باز هم مدعی باشند!!!! کارگری تو کارخونه عار نیست… پیامت ببین همه ی جوون های ما مثل تو هستند یه لیسانس از یه دانشگاه بی کیفیت گرفتن و کلی ادعا دارند کارگری تو کارخونه را هم توهین محسوب می کنند…

    1. سردفتر حاشا نرو کسی کارکردن در کارخانه بد وتوهین نمی دونه نخواهد دانست بعدش تمام دانشگاه های افراد تحصیل کردند بی کیفیت هست فقط دانشگاهی شما تحصیل کردید باکیفیت هست؟؟؟بعدشم شما که اینقدر از کار سردفتری ناراضی هستید همش ناله میکنید بهترنیس استعفا بدید برید کارخانه مشغول بشید چرا استعفا نمی دهید لابد میخواهید بگید چهار سال درس خواندید تا قبول شدید خب حالا که قبول شدید نتیجه لازم نگرفتی بهتر استعفا بدید جلوی ضرر هرموقع بگیری منفعت هستش پس درنگ نکن استعفا بده برو کارخانه کار کن بعدش همه با یه چشم نگاه نکن قانون تسهیل ان شاالله یه یه سری از قوانین مکمل در آینده باعث شکوفایی و توسعه کشور در همه ابعاد خواهد شد.

     1. اولا شوهر من وظیفه ش که خرج من بده… ثانیا من از شعل سردفتری ناراضی هستم قبلا قصد استعفا داشتم حتی ازمون استخدامی دستگاههای اجرایی یازدهم را خیلی مطالعه کردم که قبول شم ولی نتونستم…. استعفا نمی دم بلکه دارم آماده می شم کنار سردفتری شعل دیگه ای هم داشته باشم احتمالا لوارم تحریری یا دفتر خدمات کامپیوتری ) تایپ و تکثیری ) افتتاح می کنم… شما به جای این وقت تو فضای مجازی بگذرون مطالعه کن شاید تونستی با همون طرح تسهیل تو ازمون ها قبول بشی….

     2. دوست عزیز قانون تسهیل با چه مکانیسمی موجب پیشرفت کشور می شه؟؟؟؟!!! ببخشید توسعه و فناوری به کشور آورده؟؟؟!!! سرمایه های خارجی را به کشور وارد کرده!!!!! مردم به جون هم بی اندازید و یه عده جوون هم وکالتش کنند!!!!! بعد از ۴۵ سال به این رسیدیم این شد مظهر پیشرفتمون… دوست عزیز الان دیگه با شعل وکالت و سردفتری فقط باید به عنوان شعل دوم نگاه کرد… اگر چون منی هم تو این شغل موندم و استعفا ندادم فقط به این خاطر بود که خانم هستم وگرنه هیچ اقایی با این درآمد من نمی تونه خرج زندگی دربیاره…

 2. رهبری درسخنان اخیر خود از موانع کسب وکار در کشور بشدت گله مند بودند وتلویحا از تسهیل کسب وکار حمایت کردند این نماینده هم عرض خود می‌طلبد زحمت مامیدارد

 3. قانون تسهیل همین که انحصار دهها ساله از سر وکالت سردفتری برداشت خودش یه دستاورد بزرگی هستش بعدش قانون تسهیل انشاالله با دیگر قوانین مکمل که بعضی از آنها انشاالله در آینده تصویب خواهد شد باعث زدودن بیکاری رفع انحصار اشتغال زایی دسترسی راحت و کم هزینه و بعضاً رایگان آحاد مردم به خدمات حقوقی و همچنین از بین بردن حق الوکاله های نجومی وامضاهای طلایی و……خواهد شد به خواست خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا