اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی طرحی برای منع کانون وکلا از برگزاری آزمون وکالت است

وکلاپرس- اقتصاد آنلاین مدعی شد طرحی با نام مدیریت تعارض منافع در حال بررسی در کمیسیون اجتماعی مجلس است و قرار است تا هفته دیگر به صحن کمیسیون اجتماعی بیاید.

به گزارش وکلاپرس، اخیرا یکی از روزنامه نگاران پایگاه خبری اقتصاد آنلاین با انتشار خبری مدعی شده است کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی طرحی است که بر اساس یکی از بندهای آن نهاد وکالت دیگر امکان برگزاری آزمون وکالت را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

اگرچه وکلاپرس نمی‌تواند صحت و سقم ادعای اقتصاد آنلاین درباره دستور کار هفته آینده کمیسیون اجتماعی مجلس را تأیید کند، اما به نظر می‌رسد عنوان دقیق طرح مذکور «طرح مدیریت تعارض منافع فردی با منافع عمومی کشور» باشد که بر اساس ماده ۲ آن مدیران کانون های وکلای دادگستری نیز مشمول مفاد این طرح خواهند شد.

بر اساس بند ح ماده ۳ طرح مذکور، به علت وجود تعارض منافع هیأت مدیره کانون وکلا نمی‌توانند آزمون وکالت برگزار کنند.

در بند ح ماده ۳ یکی از مصادیق تعارض منافع چنین تعریف شده است: «شخص مشمول این قانون با وجود منفعت شخصی، نسبت به گزینش، انتخاب، امتحان، داوری، اجرای یک مسابقه، آزمون یا رقابت و هر نوع احراز صلاحیت اقدام کند.»

بیشتر بخوانید:

بر اساس پایش صورت گرفته، این طرح مربوط به آخرین روزهای سال ۹۸ است که اخیرا با پیگیری‌های برخی از نمایندگان مجلس و اعضای مستقر در دولت در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار گرفته است.

پیشتر برخی از مسئولین وزارت اقتصاد و اهل منبر به کانون‌های وکلای دادگستری هشدار داده بودند که در صورت عدم همکاری با مجلس جهت اجرای قانون «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار»، با گذراندن قانونی در مجلس اختیار برگزاری آزمون وکالت را از مدیران نهاد وکالت سلب خواهند کرد.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا