اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

کسب ۷۰ درصد میانگین ۱ درصد برتر آزمون وکالت شرط لازم ورود به این حرفه خواهد بود

شمس الدین حسینی: آزمون وکالت حذف نخواهد شد اما ظرفیت عددی نخواهیم داشت

وکلاپرس- سید شمس‌الدین حسینی از تصویب مواد ۳ تا ۵ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار مربوط به حرفه وکالت، سردفتری و کارشناسی رسمی طی دو روز گذشته خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سید شمس‌الدین حسینی، رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، در تشریح نشست روز دوشنبه این کمیسیون اعلام کرد: به موجب این مصوبه به جای رویکرد ظرفیت محور برای ورود افراد به حوزه سردفتران و وکالت و کارشناسی رسمی، رویکرد صلاحیت محور مد نظر قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار+ متن طرح

نماینده رامسر گفت: مواد ۱ تا ۵ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار امروز با حضور مسئولان وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، جهاد کشاورزی، دادگستری، سازمان محیط زیست، اتاق ایران، اتاق تعاون، اتاق اصناف، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه،کانون سردفتران ایران، کانون وکلای دادگستری دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و تصویب شد.

کسب و کارها به دو بخش تایید محور و ثبت محور طبقه بندی خواهند شد

وی با بیان اینکه ماده یک مهمترین ماده این طرح بود که می‌تواند فضای جدیدی را برای آغاز کسب و کار در کشور ایجاد کند، ادامه داد: براساس این ماده کسب و کارها به دو بخش تایید محور و ثبت محور طبقه بندی خواهند شد. بخشی از کسب و کارها که در بردارنده تهدیدات زیست محیطی، سلامت، منابع طبیعی و یا امنیت عمومی هستند، تحت عنوان کسب و کارهای تاییدمحور با مصوبه هیات وزیران شناسایی می‌شوند که باید برای آغاز فعالیت خود مجوز دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: عضو کمیسیون جهش تولید: کمیسیون ظرفیت گذاری عددی از آزمون وکالت را حذف کرد

نماینده مردم رامسر در مجلس یازدهم اظهار کرد: در کسب و کارهای تاییدمحور فرآیند اخذ مجوز با توجه به ماده ۷ اصل ۴۴ قانون اساسی که در اسفند سال گذشته اصلاح شد، انجام خواهد شد و در این بخش تسهیلات فراوانی پیش بینی و به نوعی از برخوردهای سلیقه ای جلوگیری شده است و دستگاه ها نمی‌توانند متقاضی را در پشت سدهای بروکراسی اداری خود نگاه دارند.

دریافت کد یکتا در سامانه کسب و کار به منزله صدور مجوز است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: اتفاق جدیدی که با تصویب ماده ۱ پیش آمده این است که به غیر از آنهایی که با عنوان تاییدمحور احصا می شوند، سایر فعالیت و کسب و کارها ثبت محور تلقی خواهند شد، به این معنا که اگر این مشاغل مطابق ضوابط در سامانه یکپارچه کسب و کار ثبت نام کرده و کد یکتای خود را دریافت کنند، این کد به منزله صدور مجوز برای آنها تلقی شده و از این پس می توانند به فعالیت بپردازند.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ضمن تاکید براینکه نظارت های پسینی بر این فعالیت‌ها صورت خواهد گرفت، افزود: بعد از صدور کد یکتا برای کسب و کارهای ثبت محور، به دستگاه های نظارتی، اتحادیه ها و نهادهای مرتبط اطلاع داده شده و آنها می توانند بر این کسب و کارها نظارت لازم را انجام دهند.

 احراز صلاحیت حرفه ای در حوزه سردفتران و وکالت و کارشناسی رسمی

وی با اشاره به تصویب ماده ۳ تا ۵ این طرح که به موضوع کارشناسان رسمی، سردفتران و وکلا می پردازد، نیز بیان کرد: براساس این مصوبه ضمن اینکه باید بر این حِرَف نظارت های خاص حاکم باشد، افراد برای ورود به این عرصه باید احراز صلاحیت حرفه ای شوند یعنی به موجب این مصوبه به جای رویکرد ظرفیت محور برای ورود افراد به حوزه سردفتران و وکالت و کارشناسی رسمی، رویکرد صلاحیت محور مد نظر قرار خواهد گرفت.

آزمون های ورودی همچون آزمون وکالت حذف نخواهد شد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در اینگونه فعالیت ها، آزمون باید برگزار شود و صرفاً فارغ التحصیلی از دانشگاه برای انجام کار وکالت یا ورود به بخش سردفتری کافی نیست و براساس مواد ۳ تا ۵ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار دستگاه‌های مربوطه باید از طریق سازمان سنجش آزمون های ورودی خود را برگزار کرده و حد نصاب برای قبولی شرکت کنندگان به جای تعیین ظرفیت عددی، حد نصاب علمی و کیفی در آزمون در نظر گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دادستان کرمان: حذف ظرفیت آزمون وکالت باعث پذیرش و تربیت وکیل ناکارآمد می‌شود

این مصوبه هم راستا با سند تحول قضایی است

حسینی تاکید کرد: فرد شرکت کننده در آزمون باید حداقل ۷۰ درصد میانگین یک درصد بالا به لحاظ نمرات را دریافت کند و برای طی مراحل دیگر به دستگاه متقاضی معرفی شود، البته اگر چه قانون، بر سند تحول قضایی حاکم است و این سند باید ذیل قانون تعریف شود، آن چیزی که امروز در کمیسیون تصویب شده همراستا با سند تحول قضایی نیز هست و در این سند هم به جای وضع ظرفیت و سقف عددی، رویکرد احراز صلاحیت و افزایش کیفیت ورودی ها مورد تاکید قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

‫۲ دیدگاه ها

    1. اصلا نمیتونن معتدل باشن.اون از رئیسی که اومده ایین نامه رو تصویب کرده این از این

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا