اخبار صنفی

نامه معاونت بازرسی مرکز وکلای قوه قضائیه درباره عدم برگزاری جشن روز وکیل در ۷ اسفند

وکلاپرس- معاونت بازرسی و امور استان های مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، خواستار عدم برگزاری جشن سالروز وکیل به مناسبت ۷ اسفند توسط وکلای این نهاد شد.

به گزارش وکلاپرس، بر اساس نامه ای که در فضای مجازی منتشر شده است، وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه (مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه)، از برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز استقلال وکیل مدافع در ۷ اسفند منع شده اند.

نامه معاونت بازرسی و امور استان های مرکز وکلا درباره ۷ اسفند

متن نامه معاونت بازرسی و امور استان های مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به شرح زیر است:

رؤسای محترم هیأت مدیره های مراکز وکلای قوه قضائیه سراسر کشور

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه احتراماً با عنایت به اینکه روز ۷ اسفند سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری میباشد مقتضی است از برگزاری مراسم روز وکیل در تاریخ مذکور اجتناب نمایید.

همچنین در خصوص برگزاری مراسم در روز ۱۷ فروردین متعاقبا اعلام نظر خواهد شد. با تشکر

امیر فضلی معاون بازرسی و امور استانها

تاریخچه تاسیس مرکز وکلای قوه قضائیه

مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه، به استناد ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب ۱۳۷۹/۱/۱۷ مجلس شورای اسلامی و به عنوان نهادی در زیر مجموعه قوه قضاییه تاسیس شد.

پیرو تصویب ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۹ و تصویب آیین نامه اجرایی آن در همان سال این اختیار به قوهٔ قضائیه داده شد که نسبت به تأیید صلاحیت دانش‌آموختگان رشتهٔ حقوق جهت صدور مجوز وکالت و تأسیس مؤسسات مشاورهٔ حقوقی و نیز استخدام و نظارت بر کارشناسان رسمی دادگستری اقدام کند.

با برپایی هیئت اجرایی ماده ۱۸۷، نخستین آزمون مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانوادهٔ قوهٔ قضائیه در پاییز ۱۳۸۰ برگزار گردید. و این نهاد در سال ۱۳۸۱ با نام «مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوهٔ قضائیه» تأسیس شد اما به واسطهٔ بازنگری آیین‌نامهٔ اجرایی ماده ۱۸۷ در بهمن ۱۳۹۷ به «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانوادهٔ قوهٔ قضائیه» تغییر عنوان داد و از آن زمان تاکنون به همین نام شناخته می‌شود.

نگاهی به تاریخچه کانون وکلای دادگستری ایران

پس از تشکیل محاکم قضایی اشخاصی به عنوان وکیل در عدلیه مشغول به کار شدند. اما به علت عدم وجود قوانین جامع در خصوص وکالت، کار وکلا دچار بی‌نظمی و آشفتگی بود. نیاز به انسجام بخشی به امورات مربوط به وکالت و وکلا، ضرورت تشکیل نهاد متولی و ناظر بر وکلا با دو هدف اصلی رسیدگی و احراز صلاحیت علمی و اخلاقی وکلا و پیگیری تخلفات ایشان را موجب شد.

پیرو تلاش‌ها و پیگیری‌های رجال حقوقی وقت با هدایت مرحوم داوود پیرنیا شالوده نهاد کانون وکلا پایه گذاری و در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۰۹ رسما افتتاح گردید.

بیشتر بخوانید:

پس از این موضوع، محمد مصدق با توجه به لایحه مصوب مجلس شورای ملی دربارهٔ «اختیارات فوق‌العاده‌ای» در هفتم اسفندماه ۱۳۳۱، لایحهٔ قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری را در ۲۳ ماده تصویب کرد.

و به همین مناسبت هفتم اسفند ماه هر سال یادآور تاریخ و سرآغازی مهم در تقویم جامعه حقوقی ایران است. بسیاری این روز را با نام روز «وکیل» گرامی می‌دارند.

‫۱۸ دیدگاه ها

 1. بعدش میگن چراامروزه اسرائیل میاد نام سرزمین های فلسطین وسوریه ولبنان راباسماجت تغییرمیده ،چرااعراب نام خلیج فارس روتغییرمیدند ،باچه منطقی ؟!اشخاصی که باید ازعدالت دفاع کنند اینطورریشه ای به خاطرنامگذاری روزوکیل باهم اختلاف دارند،درصددحذف آرمان های دکترمصدق درروزوکیل هستند،اونوقت ماازاعراب واسرائیل به خاطرتغییرنام غضبناک هستیم

  1. قیاسی کاملاً بی ربط و مع الفارقی رو گفتید.
   هفتم اسفند سال روز استقلال ساختاری کانون های وکلاست از بدنه ی نهاد های حاکمیتی و گرامی داشت این روز از سوی مرکز وکلا که جزئی از دستگاه قضاست دقیقاً ضدیت دارد با آنچه گفته شد.

  2. ماده ۱۸۷ در راستای برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی،قرار بود ۵ساله باشه واون ماده و ساز و کارهای پیش بینی شده در اون ماده، قاعدتا پس از انقضای مدت ۵سال از برنامه سوم، میبایستی متوقف میشد. اما آقایون بیش از مدت زمان اعتبار برنامه سوم، ماده ۱۸۷ اون برنامه رو اعتبار بخشی کردن که ظاهرا تا ابد ادامه خواهد داشت. حالا سر اسم و مناسبت هم ادعای، هم ترازی با کانون وکلا رو میکنن..و خودشون رو تافته جدا بافته میدونن.. هر چی که داره سر جامعه وکلا میاد از هر نوعش، از نتایج قابل تقدیر! نهاد تاریخ گذشته ۱۸۷ هست.. پیروز باد کانون های وکلا

  3. اگر مرکز وکلا به وجود نمی امد کانون به اسم استقلال خون مردم تو شیشه میکرد و اصلا هم پاسخگو نبود در پرونده ای که سابقا ۹ نفر از کارشناسان رسمی اعلام کرده بودند که در صدور سند مالکیت خوانده ماده ۷۸ ایین نامه رعایت نشده به یک باره برخی از کارشناسان همان کانون بر خلاف مستندات و نظریه کارشناسان قبلی نظری صد در صد مخالف دادند و کانون مستقل کارشناسان شکایت از کارشناسان متخلف را نپذیرفت یعنی به اسم استقلال نخواست این تعارض بر طرف کنه یا اون ۹ نفر اشتباه میکنن یا این ۴ نفر اونم در امری که اظهرالشمس بوده تو خود بخوان حدیث مفصل از این ….

 2. اصلا شما خارج از موضوع مناسبت ۷ اسفند هستید، چون روز گرامیداشت استقلال کانون وکلاس نه روز مرکز وکلا

  1. الان هر دو تقریبا در یک سطح هستند بخصوص اگر قانون اخیر بتونه برای حداقل سه سال زنده بمونه! هر فصل جمعیت یک شهر پروانه وکالت رو دریافت می کنند!

 3. دقیقا . مرکز وکلا یک مرکز کاملا غیر قانونی است که فقط برای تخریب کانون معظم وکلا ساخته شده است . اعضایی متشکل از بازنشستگان و …

  1. باسلام امام ره فرمودند اگرسپاه نبود کشورها نبود مرکز وکلانیز اگرنبود حقوق ملت درب و داغون میشد

 4. علی رغم اظهارات خصومت آمیز اعضای کانون های وکلا و به کوری چشم انحصارطلبان کانون وکلا که به شدت از تصمیم مجلس و خواست ملت ناراحت هستند وکلای مرکز با قدرت و تجربه بیشتر و در سطح بالاتر از وکلای کانون در دادرسی ها شرکت و موفقیت بیشتری دارند و به زودی هم انحصار آنها از بین خواهد رفت و هم ملت دسترسی آسان تر و خدمات بیشتری دریافت خواهند کرد.

 5. ایشالا با ادامه قانون تسهیل صدور مجوزها و با شاهکار مجلس تا چند سال آینده حداقل نصف مردم میشن وکیل دادگستری 🤣🤣🤣

 6. خب این مرکز الان واقعیت وحقیقت داره و موجوده ودهها هزار عضو رسمی از وکیل و مشااورو کارشناس وغیره وذالک داره و رسماپذیرفته شده ودارند فعالیت میکنند اصل مورد اینجاست چه باید کرد یا چکار میشه کرد ..هیچ وهیچ وهیچ

 7. مرکز وکلا یک نهاد حکومتی هست و از ابداعات مجلس انقلابی. وکلای به اصطلاح ۱۸۷ اصلا از حقوق کمترین اطلاعات رو ندارند و روسای این نهاد متزلزل همگی از ثناگویان هستند و وکیل و وکالت را به پشیزی میفروشن

 8. همین کارا رو می کنید که بهتون میگن وکیل چینی
  یا تقلبی و باعث تحقیر همکاراتون تو مراجع قصائی شده اید و از زور خجالت مجبورن برن آرم کانون رو بزنن به سینه

 9. باسلام همکاران محترم نفس شغل وکالت محترم هست وهرنهادی یا شغلی یک تاریخچه تاسیس داره ومهم نیست چه اشخاصی وچه نهادی ان راپایه ریزی کردند بلکه مهم نفس واصالت شغل وکالت هست که حتی خداوند کریم به نیکی درجای جای قرآن اشاره نموده علی ایحال روز وکیل نه بخاطر تاسیس اون محترمه بلکه بخاطرارزش ذاتی وقرانی اونه که قابل ستایش وچون نهاد وکالت اولین بار توسط کانون های مستقل برنامه ریزی وچهارچوب اداری آن تشکیل شد الان بعنوان روز وکیل یاد شده دراصل وکالت ریشه آن الهی است وخداوند از روز ازل در دفتر آفرینش خود ودر کتب آسمانی خود به این موضوع اشاره نموده است ودرجامعه حقوقدانان چه کانون وکلا وچه قوقضاییه یامرکز وکلا ازلحاظ اخلاقی اختلاف ایجاد نمودن براین موضوع امری مبتدی است که این خواسته ایجاداختلاف فقط جهت سواستفاده است ویک حقوقدان درهرمقا ومکانی نباید افکار خود را درگیربدیهیات بی ارزش کند اصالت وکالت همیشه محترم بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا