اخبار قوه قضاییهویژه

مرکز رسانه قوه‌قضائیه: حمید نوری از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده و وکلای وی حکومتی هستند

وکلاپرس- مرکز رسانه قوه قضاییه همزمان با سومین سالگرد بازداشت حمید نوری در استکهلم سوئد با صدور اطلاعیه ای از نبود حق انتخاب آزادانه وکیل برای وی انتقاد کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از میزان، در اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه آمده است: درآستانه فرارسیدن ۱۸ آبان سال ۱۴۰۱ اکنون حدود هزار و یکصد روز از بازداشت غیرقانونی حمید نوری توسط کشور سوئد و نگه داری مستمر این شهروند ایرانی در سلول انفرادی و شرایط کاملا غیرانسانی می گذرد.

بیشتر بخوانید:

در اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضاییه تصریح شده، علیرغم تمام پیگیری های صورت گرفته و وعده های داده شده، محدودیت های غیر قانونی اعمال شده در خصوص حمید نوری همچنان ادامه داشته و وی علاوه بر اینکه در سلول انفرادی نگه داری می شود، هنوز هم امکان دسترسی به چشم پزشک را در اختیار نداشته، ارتباط او با خانواده به شدت محدود بوده و حتی حق مطالعه نیز از این شهروند ایرانی سلب شده است.

عدم اجازه ملاقات حضوری بیش از ۲ سال

اطلاعیه فوق با مرور آنچه در خصوص این شهروند ایرانی رقم خورده است می افزاید: حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد به صورتی خشن و غیرقانونی توسط پلیس این کشور بازداشت و ۸ ماه تمام بدون هیچ گونه امکان تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی در شرایطی شبیه به ربوده شدن نگه داری می شود.

نوری بعد از حدود ۸ ماه، اجازه پیدا می کند تنها یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده داشته و زنده بودن خود را به اطلاع آن ها برساند. حمید نوری همچنین تا ۲۵ ماه بعد از بازداشت، اجازه ملاقات حضوری با خانواده خود را پیدا نمی کند.

اطلاعیه مذکور می افزاید، حمید نوری طی ۳ سال گذشته و در مجموع ۲۶ هزار ساعتی که در بازداشت و سلول انفرادی طی کرده، تنها امکان حدود ۳۰ ساعت مکالمه تلفنی و ۱۰ ساعت ملاقات حضوری با خانواده ی خود را داشته که همین میزان اندک ارتباط با خانواده نیز تحت کنترل و محدودیت های شدید امنیتی انجام شده است.

به طور مثال حمید نوری طی ۲ ماه گذشته تنها یک بار و به مدت ۵ دقیقه با خانواده خود به صورت تلفنی صحبت کرده که آن هم با حضور و نظارت مامورین امنیتی سوئد بوده است.

در این مکالمه زمانی که فرزند حمید نوری می خواهد در خصوص اتفاقات اخیر ایران به پدرش توضیحاتی ارائه دهد، مامور امنیتی ناظر هشدار می دهد که مکالمه را قطع خواهد کرد!

حمید نوری با ضعیف شدن خطرناک چشمان و احتمال کوری روبرو است

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به وقایع رقم خورده در شب قبل از قرائت کیفرخواست علیه نوری، اعلام می دارد: نوری شب قبل از اینکه کیفرخواست علیه او قرائت شود در تلاش بوده کیفر خواست را مطالعه و خود را برای جلسه دادگاه آماده کند که مامورین پلیس سوئد با حمله به سلول انفرادی، او را مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهند.

این اطلاعیه تاکید می کند در ضرب و شتم صورت گرفته گوش آقای نوری آسیب دیده و این مصدومیت همچنان با او همراه است.

این اطلاعیه همچنین به عدم دسترسی نوری به چشم پزشک در تمام ۳۶ ماه گذشته از بازداشت غیرقانونی او اشاره و تصریح می کند حمید نوری با ضعیف شدن خطرناک چشمان و احتمال کوری روبرو است و علیرغم درخواست ها و پیگیری های مکرر از دستگاه قضایی و زندان سوئد هنوز اجازه دسترسی این شهروند ایرانی به چشم پزشک صادر نشده است.

او از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده است

در بخش دیگری از این اطلاعیه به اقدامات غیرقانونی در روند رسیدگی به پرونده حمید نوری اشاره شده و تاکید می شود این روند غیر عادلانه پس از صدور رای بدوی حبس ابد برای وی نیز همچنان ادامه داشته و نوری در مسیر انتخاب آزادانه وکیل برای مرحله تجدید نظر، با مشکلات و محدودیت های عجیبی روبرو شده است.

بیشتر بخوانید:

این اطلاعیه همچنین با اشاره به وکلای نوری در مرحله دادگاه بدوی، به این نکته اشاره میکند که او از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده و وکلای در نظر گرفته شده برای وی حکومتی بوده اند.

لازم به ذکر است افراد بازداشت شده حوادث اخیر ایران نیز خواستار اعمال حق خود برای انتخاب آزادانه وکیل دادگستری هستند که بر اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری تخصیص خورده است.

برگزاری ۹۲ جلسه دادگاه برای حمید نوری

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به برگزاری ۹۲ جلسه نمایشی دادگاه برای حمید نوری که صرفا متکی به شهادت متناقض عده ای از اعضای سابق و فعلی گروهک تروریستی منافقین بوده است، تاکید می کند حتی یک شاهد نیز اجازه پیدا نکرده به نفع نوری در دادگاه شهادت دهد.

این اطلاعیه می افزاید: در مجموع حدود ۵۰۰ ساعت دادگاه حمید نوری، او کمتر از ۲۰ ساعت فرصت دفاع از خود را داشته و در جریان این پرونده نوری عملا از حق دفاع آزادانه از خود در برابر ادعاها و شهادت های متناقض مطرح شده نیز محروم بوده است.

این اطلاعیه خاطرنشان می کند، با این حال خانواده ی نوری و مشاورین حقوقی آن ها در تلاش هستند تمام تمهیدات و اقدامات لازم برای اعتراض به رای غیرعادلانه صادر شده توسط دادگاه بدوی را انجام دهند.

انتقال دو هفته جلسات دادگاه از سوئد به کشور آلبانی

اطلاعیه مذکور با اشاره به اقدامات عجیب، خلاف قانون، کاملا سیاسی و تبلیغاتی که نظام قضایی سوئد در این پرونده مرتکب شده است، می افزاید: در کدام نظام دادرسی عادلانه ای اجازه داده می شود همزمان با بازداشت موقت طولانی و محاکمه ناعادلانه یک شهروند عادی، تمام رسانه های حکومتی و شبه حکومتی سوئد، اروپا و سایر کشورها به فضاسازی علیه متهمی که در حال محاکمه است بپردازند و او نیز فرصت هیچ گونه دفاع رسانه ای از خود را نداشته باشد؟!

این اطلاعیه همچنین این سوال را مطرح می کند که دولت و نظام قضایی سوئد با چه انگیزه ای در این پرونده متحمل هزینه های سنگین مالی شده و حتی به مدت دو هفته جلسات دادگاه را از سوئد به کشور آلبانی منتقل می کنند تا شهادت تعداد دیگری از اعضای منافقین را بگیرند؟

بیشتر بخوانید:

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه همچنین این سوال اساسی را از دستگاه قضائی سوئد مطرح می نماید که بر اساس چه مبنای صلاحیتی این دادگاه را برگزار نموده است؟ آیا می توان شهروند یک کشور دیگر را به اتهام نقض دادرسی منصفانه محاکمه کرد، در حالی که همزمان در همان محاکمه موارد متعددی از نقض دادرسی منصفانه را در خصوص همین فرد مرتکب شد!

چند سوال از دستگاه قضایی سوئد

اطلاعیه مذکور با چند سوال از دستگاه قضایی سوئد ادامه می باید

  • چگونه نقض حق بنیادی بشری عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری را توجیه می کنید؟
  • چگونه و بر اساس چه اصل حقوقی یا انسانی، شهروند یک کشور دیگر را ۸ ماه بدون دسترسی کنسولی یا امکان تماس با خانواده در بازداشتگاه های خود مخفی و او را از ساده ترین حقوق بشری محروم می نمایید؟
  • بر اساس کدام مبنای حقوقی حمید نوری را از حق مطالعه ی کیفر خواست محروم کردید و وقتی بر این امر اصرار ورزید، پلیس سوئد او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داد؟
  • چرا نوری را در تمام ۳۶ ماه گذشته در سلول انفرادی نگه داشته اید و به او اجازه دسترسی به چشم پزشک و حتی تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی را نمی دهید و در عین حال برخی افراد رسانه ای غیرمرتبط با پرونده، اما مرتبط با خط اصلی تبلیغاتی علیه این شهروند ایرانی امکان ملاقات با او را به صورت مکرر دریافت کرده اند؟
  • بر چه اساسی حتی از ترجمه رای ناعادلانه صادر شده به فارسی خودداری کردید و بدین ترتیب تا مدتها اجازه ندادید او حتی از مفاد رای صادر شده علیه خود آگاه شود؟
  • چرا و با چه انگیزه ای خاک کشور خود را در اختیار یکی از تبهکارترین گروه های تروریستی دنیا قرار داده اید و از آن ها پشتیبانی های امنیتی، سیاسی، تبلیغاتی و حقوقی و قضایی می کنید؟
  • چه زمانی قرار است در روند یک دادرسی منصفانه و حقیقتا انسانی، به سابقه ننگین گروهک تروریستی منافقین و جنایاتی که این تروریست ها علیه مردم کشور خود و برخی کشورهای منطقه غرب آسیا مرتکب شده اند رسیدگی عادلانه کنید و از پشتیبانی کردن از آنها که تا چندی پیش در فهرست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا بودند دست بردارید؟
  • چرا و با چه انگیزه ای در شرایط اقتصادی سخت اروپا و سوئد، بودجه های عمومی این کشور که متعلق به شهروندان سوئدی هست را صرف حمایت از یک گروهک تروریستی می کنید که ۱۲ هزار ایرانی بی گناه را به خاک و خون کشیده اند؟

قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر مسئول به جد پیگیر حقوق پایمال شده حمید نوری خواهند بود

مرکز رسانه قوه قضائیه در پایان این اطلاعیه با تاکید بر اینکه قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در کنار سایر بخش های مسئول به جد پیگیر حقوق پایمال شده حمید نوری خواهند بود، دولت و دستگاه قضایی سوئد را به عنوان مسئولین این اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی معرفی کرده و از آن ها خواسته است هرچه سریعتر به روند این اقدامات غیرمنصفانه و غیرعادلانه و کاملا سیاسی و غیر حقوقی پایان داده و بیش از این حقوق و زندگی یک انسان و خانواده وی را تحت الشعاع برخی طراحی های سیاسی و تبلیغاتی قرار ندهند.

منبع: میزان

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا