اخبار کارآموزی وکالتویژه

مرحله اول ۳ ماه و مرحله دوم ۱۲ ماه ؛ وعده مجدد نائب رییس اسکودا درخصوص اصلاح مقررات کارآموزی

وکلاپرس _ نائب رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، در جشن استقلال کانون کرمان مجددا بر موافقت قوه قضاییه با اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه لایحه استقلال تاکید کرد.

به گزارش وکلاپرس، وکیل ابراهیم کیانی (سخنگو و نائب رییس اسکودا) در مراسم بزرگداشت هفتاد و یکمین سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع در کانون وکلای کرمان خاطرنشان کرد: خط قرمز تمام مدیران کانون‌های سراسر کشور، استقلال اتحادیه و کانون‌ها و تلاش و همت بر اجرای انتخاباتی با شکوه است.

وی افزود: ما در سالروز استقلال کانون‌های وکلا اعتراض خود را به قوانینی که مجلس نسبت به کانون‌های وکلا به تصویب رسانده است بیان می‌داریم و اینگونه اعتراض حق وکلای مستقل می باشد؛ البته نتیجه آن عاید مردم می شود.

بیشتر بخوانید:

دوره ۳ و ۱۲ ماهه در اصلاحیه جدید

به نقل از روابط عمومی کانون وکلای کرمان، وکیل کیانی ضمن عنوان کردن این نکته که کارآموزان سرمایه‌های کانون وکلا هستند، به ایشان نوید اصلاح و نهایی شدن ماده ۵۴ را داد.

به گفته وی در پی اصلاح ماده ۵۴، کارآموزان می توانند پس از پایان دوره ۳ ماهه حضور در کلاس های تخصصی کانون، کارآموزی خود را در فرجه ۱۲ ماهه تحت سرپرستی وکلای دادگستری واجد شرایط به اتمام رسانند.

لازم به ذکر است کیانی در ۸ اسفندماه سال جاری در جمع وکلا و کارآموزان کانون وکلای خراسان شمالی نیز درباره ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری وعده داد: طی مذاکرات با قوه قضاییه، ماده ۵۴ اصلاح و مقرر شده است که دو مرحله کارآموزی با هم تلفیق شود و طی چند ماه آینده ابلاغ خواهد شد.

نگاهی به مصوبه بهمن‌ماه شورای اجرایی اسکودا

یادآور می شود شورای اجرائی اسکودا در جلسه ۱۲ و ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ خود محورهای مورد نظر کانون های وکلای دادگستری برای اصلاح ماده ۵۴ آیین لایحه استقلال کانون وکلا را تصویب کرد.

مصوبه شورای اجرائی اسکودا برای اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرائی لایحه استقلال در مورد کارآموزی وکالت به شرح زیر است:

درخواست اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ به قوه قضاییه تقدیم خواهد شد.

جزئیات اصلاح مدنظر کانونهای وکلای دادگستری به شرح ذیل می‌باشد:

یکم. مرحله اول کارآموزی به مدت سه ماه

دوم. ادغام مراحل دوم و سوم به مدت دوازده ماه

سوم. کاهش مدت حضور در محاکم به یک روز در هفته از آغاز مرحله دوم.

چهارم. اجازه وکالت و فعال شدن CMS کارآموزان از آغاز مرحله دوم تحت نظر وکیل سرپرست.

بیشتر بخوانید:

ماده ۵۴ آیین‌نامه فعلی لایحه قانونی استقلال کانون وکلا 

کارآموز در دوره کارآموزی، تکالیف زیر را در سه مرحله تحت نظر کانون و وکیل سرپرست، انجام می‌دهد:

۱- مرحله اول:

شرکت در جلسات سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی حوزه وکالت و کارآموزی به مدت دو ماه و حداقل پنجاه ساعت؛ در پایان این مرحله، از کارآموز آزمون کتبی به عمل‌ آمده و پس از قبولی، بلافاصله مرحله دوم آغاز می‌شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت یا عدم قبولی کارآموز در نوبت سوم، با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال خواهد شد. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است.

۲- مرحله دوم:

کارآموز مدت شش ماه هر روز (به‌غیر از ایام تعطیل) تمام وقت اداری در مراجع قضایی حضور می‌یابد و روزانه از یک پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می‌نماید. کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم از شعب دادیاری و بازپرسی، دادگاه‌های حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، تجدیدنظر، دوایر اجرای احکام شرکت نموده و حضور داشته باشد. در صورت عدم تأیید کمیسیون کارآموزی، این دوره تا دو مرتبه دیگر و هر بار حداکثر به مدت چهار ماه قابل تمدید است. در پایان مرتبه سوم و عدم تأیید در کمیسیون کارآموزی، با اعلام کمیسیون و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال می‌شود. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است.

تبصره- تهیه امکانات و برنامه اجرایی بند فوق بر عهده کانون است که با هماهنگی دادگستری کل استان اقدام خواهد کرد.

۳- مرحله سوم:

مدت این مرحله هفت ماه است و کارآموز باید تکالیف زیر را انجام دهد:

الف- با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد؛

ب- در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی حضور یابد؛

پ- امور محوله از سوی کانون را انجام دهد؛

ت- گواهی مربوط به انجام تکالیف را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی، در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.

تبصره ۱- در صورت عدم انجام تکالیف مذکور یا عدم شرکت در اختبار کتبی و شفاهی یا عدم قبولی، مرحله سوم به ترتیب مقرر تجدید می‌شود. چنانچه کمیسیون کارآموزی مجدداً انجام تکالیف را تأیید نکند یا عذر غیبت از اختبار را موجه نداند و یا کارآموز در اختبار قبول نشود، پروانه کارآموزی به نحو مندرج در بند ۲ ابطال خواهد شد.

تبصره ۲- کارآموزان در دوره سوم می‌توانند تحت نظر وکیل سرپرست، وکالت حداکثر تا پنج پرونده را در ماه قبول کنند. وکالت کارآموزان در پرونده‌هایی که احکام آن‌ها قابل فرجام است یا

مرجع تجدیدنظر از احکام آن‌ها دیوان عالی کشور است و یا پذیرش اعاده دادرسی کیفری، منفردأ یا به همراه وکیل سرپرست و سایر وکلا ممنوع است.

تبصره ۳- در مورد کارآموزانی که طبق قانون نصف مدت مقرر کارآموزی می‌کنند، مدت دوره‌های سه‌گانه فوق به نصف کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا