اخبار کارآموزی وکالتویژه

پیشنهاد شورای اجرایی اسکودا برای اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه درباره مقررات کارآموزی

وکلاپرس- شورای اجرائی اسکودا در جلسات روز گذشته این نهاد مورخ ۱۲ و ۱۳ بهمن ۱۴۰۲، محورهای مد نظر کانون های وکلای دادگستری برای اصلاح ماده ۵۴ آیین لایحه استقلال کانون وکلا را به تصویب رساند.

به گزارش وکلاپرس متن صورتجلسه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۲ شب گذشته منتشر شد که بر اساس آن، یکی از دستورات این جلسه، اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰ بوده است.

بر اساس تصمیمات شورای اجرایی اسکودا، مقرر شده است محورهای پیشنهادی کانون های وکلای دادگستری در خصوص اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرائی لایحه استقلال، امروز مورخ ۱۴ بهمن ماه به قوه قضائیه ارائه شود.

طبق صورتجلسه منتشر شده، از جمله تغییرات در ماده ۵۴ آیین نامه لایحه استقلال، تعیین زمان مرحله اول کارآموزی به مدت سه ماه، ادغام مراحل دوم و سوم به مدت دوازده ماه، اجازه وکالت و فعال شدن CMS کارآموزان از آغاز مرحله دوم تحت نظر وکیل سرپرست و … بوده است.

بیشتر بخوانید:

مصوبه شورای اجرایی در خصوص اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرائی لایحه استقلال

در صورتجلسه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۲ آمده است:

دستور ششم: اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی

آقای ابراهیم کیانی هرچگانی گزارشی از مذاکره با قوه قضاییه را اعلام و بر اساس نامه های رسیده از کانونها به شرح ذیل اتخاذ تصمیم شد.

مصوبه: «درخواست اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ به قوه قضاییه تقدیم خواهد شد. جزئیات اصلاح مدنظر کانونهای وکلای دادگستری به شرح ذیل میباشد:

  • یکم. مرحله اول کارآموزی به مدت سه ماه
  • دوم. ادغام مراحل دوم و سوم به مدت دوازده ماه
  • سوم. کاهش مدت حضور در محاکم به یک روز در هفته از آغاز مرحله دوم.
  • چهارم. اجازه وکالت و فعال شدن CMS کارآموزان از آغاز مرحله دوم تحت نظر وکیل سرپرست.

در متن فعلی ماده ۵۴، مدت زمان مرحله اول دوماه و حداقل ۵۰ ساعت جلسه آموزشی، مرحله دوم ۶ ماه با حضور هر روزه در محاکم بدون اجازه وکالت در پرونده ها و مرحله سوم هفت ماه تحت نظر وکیل سرپرست با حداقل پنجاه ساعت جلسه آموزش و محدودیت حداکثر ۵ پرونده در ماه، تعیین شده است.

بیشتر بخوانید:

ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰/۴/۲ رئیس قوه قضاییه:

کارآموز در دوره کارآموزی، تکالیف زیر را در سه مرحله تحت نظر کانون و وکیل سرپرست، انجام می‌دهد:

۱- مرحله اول:

شرکت در جلسات سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی حوزه وکالت و کارآموزی به مدت دو ماه و حداقل پنجاه ساعت؛ در پایان این مرحله، از کارآموز آزمون کتبی به عمل‌ آمده و پس از قبولی، بلافاصله مرحله دوم آغاز می‌شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت یا عدم قبولی کارآموز در نوبت سوم، با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال خواهد شد. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است.

۲- مرحله دوم:

کارآموز مدت شش ماه هر روز (به‌غیر از ایام تعطیل) تمام وقت اداری در مراجع قضایی حضور می‌یابد و روزانه از یک پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می‌نماید. کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم از شعب دادیاری و بازپرسی، دادگاه‌های حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، تجدیدنظر، دوایر اجرای احکام شرکت نموده و حضور داشته باشد. در صورت عدم تأیید کمیسیون کارآموزی، این دوره تا دو مرتبه دیگر و هر بار حداکثر به مدت چهار ماه قابل تمدید است. در پایان مرتبه سوم و عدم تأیید در کمیسیون کارآموزی، با اعلام کمیسیون و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال می‌شود. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است.

تبصره- تهیه امکانات و برنامه اجرایی بند فوق بر عهده کانون است که با هماهنگی دادگستری کل استان اقدام خواهد کرد.

۳- مرحله سوم:

مدت این مرحله هفت ماه است و کارآموز باید تکالیف زیر را انجام دهد:

الف- با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد؛

ب- در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی حضور یابد؛

پ- امور محوله از سوی کانون را انجام دهد؛

ت- گواهی مربوط به انجام تکالیف را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی، در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.

تبصره ۱- در صورت عدم انجام تکالیف مذکور یا عدم شرکت در اختبار کتبی و شفاهی یا عدم قبولی، مرحله سوم به ترتیب مقرر تجدید می‌شود. چنانچه کمیسیون کارآموزی مجدداً انجام تکالیف را تأیید نکند یا عذر غیبت از اختبار را موجه نداند و یا کارآموز در اختبار قبول نشود، پروانه کارآموزی به نحو مندرج در بند ۲ ابطال خواهد شد.

تبصره ۲- کارآموزان در دوره سوم می‌توانند تحت نظر وکیل سرپرست، وکالت حداکثر تا پنج پرونده را در ماه قبول کنند. وکالت کارآموزان در پرونده‌هایی که احکام آن‌ها قابل فرجام است یا

مرجع تجدیدنظر از احکام آن‌ها دیوان عالی کشور است و یا پذیرش اعاده دادرسی کیفری، منفردأ یا به همراه وکیل سرپرست و سایر وکلا ممنوع است.

تبصره ۳- در مورد کارآموزانی که طبق قانون نصف مدت مقرر کارآموزی می‌کنند، مدت دوره‌های سه‌گانه فوق به نصف کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا